REKLAMA

Media w USA: akta "Bolka" pogłębiają polityczne podziały w Polsce

2016-02-23 05:26
publikacja
2016-02-23 05:26

Pisząc o udostępnieniu przez IPN dokumentów sugerujących, że Lech Wałęsa pod pseudonimem "Bolek" był informatorem SB, media w USA podkreślają, że akta nie zostały jeszcze zbadane przez grafologa i historyków, a także że pogłębiają polityczne podziały w Polsce.

fot. Piotr Guzik /

Na wstępie swej korespondencji z Warszawy "New York Times" zauważa, że były prezydent Lech Wałęsa, lider Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zapewnia, że dokumenty zostały sfałszowane.

Dziennik podkreśla, że znalezione w domu gen. Czesława Kiszczaka dokumenty, w tym ten w którym Wałęsa miał zgodzić się na współpracę z SB pod pseudonimem Bolek, nie zostały zbadane przez grafologa, by ustalić, czy rzeczywiście jest to pismo Wałęsy. Dziennik dodaje też, że decyzja prezesa Instytut Pamięci Narodowej (IPN) Łukasza Kamińskiego, by udostępnić dziennikarzom te akta została oceniona przez wielu komentatorów w Polsce, w tym byłych działaczy Solidarności, jako "polityczna" i "kontrowersyjna".

Dziennik przypomina, że Wałęsa od ponad 20 lat "walczy z podobnymi oskarżeniami" i "został oczyszczony z zarzutów współpracy przez specjalny sąd w 2000 roku". Gazeta cytuje też najnowszą wypowiedź Wałęsy na swym blogu: "Tak przegrałem, ale tylko w tym miejscu gdzie prawie wszyscy uwierzyli że jednak jakaś zdradziecka agenturalna współpraca z SB 46 lat temu incydentalnie krótko ale była, i na krótko zostałem złamany. To nieprawda Dziękuję zdradziliście mnie nie ja Was".

"Wall Street Journal" zaznacza z kolei swoją relację od stwierdzenia, że zdaniem IPN, udostępnione dokumenty "pokazują, że Lech Wałęsa był płatnym informatorem tajnej policji w latach 1970., zanim poprowadził ruch Solidarność, który pomógł obalić komunizm w Europie".

"WSJ" pisze, że z dokumentów wynika, że Wałęsa, pod pseudonimem Bolek, dostarczył odpłatnie tajnej policji informacji, które potencjalnie mogły zaszkodzić jego kolegom ze Stoczni Gdańskiej, kolebki Solidarności. Gazeta przypomina, że w swej książce wydanej w 2011 roku żona Wałęsy pisała, że przynosił on do domu dodatkowe pieniądze, mówiąc, że pochodzą z wygranej na loterii.

Dziennik podkreśla jednocześnie, że Wałęsa, który pracował w stoczni jako elektryk i był liderem protestów na początku lat 80., a w 1981 roku został uwięziony, zapewnia, że nie był szpiegiem komunistów.

"Kontrowersje wokół dokumentów tylko pogłębiają podziały polityczne w Polsce, gdzie centrowa opozycja uznaje go (Wałęsę) za ojca wolności i względnego dobrobytu w kraju, podczas gdy rządzący obóz twierdzi, że legenda Wałęsy oparta jest na kłamstwie o jego przeszłości" - pisze "WSJ".

"Washington Post" i inne media, zamieściły na swych stornach internetowych depeszę agencji Associated Press, w której też zwrócono uwagę, że decyzja IPN, by "otworzyć te akta tak szybko i umożliwić dziennikarzom ich zobaczenie zanim zbadają je historycy, wzbudziła wielkie kontrowersje".

"Obrońcy Wałęsy oskarżają władze o próbę zniszczenia dziedzictwa człowieka uważanego za jednego z największych bohaterów narodowych. Wiele osób broni go, w tym byli działacze Solidarności, którzy przypominają, że policja używała brutalnych metod, by zmusić krytyków reżimu do podpisywania zgody na współpracę, jako narzędzia szantażu w przyszłości, niezależnie od tego czy współpracowali czy nie" - pisze AP.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~Arkadiusz
Dodałem łapkę w górę! ...ale ktoś tam to czyści! Po ponownej probie wyskakuje info, że już dodałem łapkę....a na wyniku ciągle 0.
~sondaż
Jeśli uważasz, że Lech Wałęsa to oszust łapka w górę.
~Tola
Juz Antoni zaciera ręce:) oj Bolku będziesz kopał gryzł
~Arkadiusz
Żeby wierzyć Panu Bolkowi trzeba być kompletnym idiotą! ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ są zniesławieni a przecież Oni oddali coś co mieli najcenniejszego-ODDALI ŻYCIE ZA NASZ KRAJ !!!...A takim ludziom typu Bolek niektórzy ciągle wierzą.
~xyz
TW Bolek zaczyna byc juz nudny, teraz czekamy na TW Balbine. Bedzie ciekawiej chyba ze 13 grudnia rzeczywiscie spal do poludnia i nie ma sie o tym co rozpisywac.
~Arkadiusz
Witam! Jednak bolek coś podpisał. Właśnie tak napisał na własnym bloku.Jutro napisze , że nic nie podpisywał. KOD na barykady!!! Popieracie to całe towarzystwo. ..te brednie...Jeszcze trochę, a wmówią Wam, że żyjecie w Afryce!
~silvio_gesell
Mój automat będzie wstawiał ten komentarz dopóki bedzie cenzurowany.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~show
Słowo podział to pojęcie względne. 10% murem za Bolkiem (wśród nich ci na których Wałęsa sam ma haki), 90% chce rozliczenia. To tylko umownie można nazwać podziałem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki