REKLAMA

May odrzuciła ofertę normalizacji stosunków z Rosją

2019-06-28 14:26
publikacja
2019-06-28 14:26

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom".

fot. Mikhail Klimentyev / / Forum/TASS

Do spotkania May i Putina doszło w piątek na marginesie szczytu G20 w japońskiej Osace.

Według komunikatu służb prasowych brytyjskiego rządu May wskazała m.in. na "wrogie ingerencje (Rosji - PAP) w sprawy innych państw, dezinformację i ataki w cyberprzestrzeni". "Premier zaznaczyła, że Wielka Brytania pozostaje otwarta na inne relacje (z Rosją), ale w tym celu rosyjski rząd musi obrać inną drogę (w swoich działaniach)" - podkreślono.

Rozmowa May z Putinem odbyła się dzień po publikacji wywiadu, jakiego prezydent Rosji udzielił brytyjskiemu dziennikowi "Financial Times". W rozmowie tej ocenił, że "liberalizm jest przestarzały", i atakował go m.in. za nadmierną jego zdaniem otwartość na migrację i mniejszości seksualne. May zapewniła w piątek, że "Wielka Brytania nadal będzie broniła liberalnej demokracji i chroniła prawa człowieka i równość wszystkich grup, w tym członków społeczności LGBT".

Szefowa rządu odniosła się również do nieudanej próby zabicia w marcu 2018 roku byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala w angielskim Salisbury, określając to jako "element szerszego schematu nieakceptowalnych zachowań".

Wbrew zaprzeczeniom Putina podkreśliła też, że "Wielka Brytania ma niepodważalne dowody na to, że Rosja była odpowiedzialna za ten atak". Jak dodała, Wielka Brytania będzie domagała się postawienia osób odpowiedzialnych za nieudany zamach przed wymiarem sprawiedliwości.

Według komunikatu Downing Street przywódcy rozmawiali też o kwestiach dotyczących polityki zagranicznej, w tym m.in. wobec Iranu i Syrii, a także trwającej rosyjskiej agresji na wschodniej Ukrainie.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
drabio
Partia konserwatywna po następnych wyborach stanie się politycznym planktonem tak mówią sondaże. Jeżeli na szpice wyjdzie Johnson to kto wie co się stanie, ten człowiek jest nieobliczalny. Jeżeli zabraknie konserwatystów pozostałe partie raczej Rosji sankcjonować już nie będą stąd zapewne taka "zuchwała" Partia konserwatywna po następnych wyborach stanie się politycznym planktonem tak mówią sondaże. Jeżeli na szpice wyjdzie Johnson to kto wie co się stanie, ten człowiek jest nieobliczalny. Jeżeli zabraknie konserwatystów pozostałe partie raczej Rosji sankcjonować już nie będą stąd zapewne taka "zuchwała" propozycjaycja ze strony Rosji.
adamp222666
A jak się mógł dogadać Rusek z Angielką ? To dwa różne światy .
tristans
Może i różne, ale kasa potrafi łączyć nawet najróżniejsze światy, a tutaj tej kasy zabrakło.
ajwaj
" "May zapewniła w piątek, że "Wielka Brytania nadal będzie broniła liberalnej demokracji i chroniła prawa człowieka i równość wszystkich grup, w tym członków społeczności LGBT".""

- a prez. Putin chcial sie spytac tylko gdzie jest kotek po strasznym ataku chem. w Salisbury, :) Atak
" "May zapewniła w piątek, że "Wielka Brytania nadal będzie broniła liberalnej demokracji i chroniła prawa człowieka i równość wszystkich grup, w tym członków społeczności LGBT".""

- a prez. Putin chcial sie spytac tylko gdzie jest kotek po strasznym ataku chem. w Salisbury, :) Atak takimi srodkami 30 g zabilby mln. w Londynie.
Smutne odejscie "Dancing Queen". Zatracona w swoich bajkach na maxa. Ani Litwinienko (byla wtedy MSZ), ani Skripal, ani przestepcze "Biale Kaski" nie mialy procesów, oskarzen, postepowan...

Oczekuje sie finalowego wystepu chem. Thereski, kak wczesniej:

https://www.youtube.com/watch?v=ij7AlV8WgcE
ajwaj
Temat chem. Thereska wybrala tez dla prez. Putina niefortunnie (LGBT):
i tak reporterzy na nia nie czekal i o nic nie pytali. Ciekawiej by bylo o nowym dekrecie premiera RF Medwedewa:

""Niedźwiedzie w Rosji są teraz zakazane. Nie wolno ich trzymać się w domu. Podobnie jak krokodyle, lwy, tygrysy, wilki, małpy
Temat chem. Thereska wybrala tez dla prez. Putina niefortunnie (LGBT):
i tak reporterzy na nia nie czekal i o nic nie pytali. Ciekawiej by bylo o nowym dekrecie premiera RF Medwedewa:

""Niedźwiedzie w Rosji są teraz zakazane. Nie wolno ich trzymać się w domu. Podobnie jak krokodyle, lwy, tygrysy, wilki, małpy i kobry."" > co innego na wybiegu

Rezolucja 795 w sprawie zakazu trzymania niektórych gatunków zwierząt w domu została podpisana przez premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa.
--__hubert__---__--__--__--__- odpowiada ajwaj
ajwaj @ ruski pisaku , pisz te swoje wypociny dla anglików .
Co do podejścia May do Putina to się nie dziwię , za całokształt ostatnich wydarzeń jaki czynił Kreml dla UK.
marianpazdzioch
Dajcie już spokój ruska trolernio. Tutaj nikt normalny was nie chce poza jakimś marginesem społecznym, ale to na innych stronach www.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki