Mateusz Szczurek będzie pracował w EBOR

Mateusz Szczurek będzie pracował w warszawskim biurze Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - informuje "Puls Biznesu". Były minister finansów objął stanowiska regionalnego ekonomisty oraz associate directora.

Były minister finansów Mateusz Szczurek
Były minister finansów Mateusz Szczurek (fot. Jakub Szymczuk / FORUM)

Jako regionalny ekonomista będzie przygotowywał dla banku analizy makroekonomiczne i sektorowe obejmujące kraje regionu - oprócz Polski również kraje bałtyckie, Słowację, Rumunię, Węgry oraz Bułgarię. Jak zwraca uwagę gazeta, to powrót do korzeni byłego polityka. Wcześniej bowiem, z ramienia banku ING, był głównym ekonomistą na kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

W EBOR Mateusz Szczurek będzie podlegał swojemu byłemu podwładnemu z Ministerstwa Finansów Arturowi Radziwiłłowi. Ten ostatni pełni funkcję dyrektora do spraw polityk zagranicznych w londyńskiej centrali banku.

Pracę dla EBOR były szef resortu finansów będzie godził z zasiadaniem w Europejskiej Radzie Budżetowej. Nowo powołana instytucja zajmie się opiniowaniem stanu finansów i polityk gospodarczych krajów strefy euro. "Im więcej Polaków na prestiżowych stanowiskach za granicą, tym lepszy wizerunek naszego kraju" - przekonuje główny ekonomista Xeliona Piotr Kuczyński.

Czytaj więcej - w "Pulsie Biznesu."

Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP

W październiku poznaliśmy także przyszłość innego byłego ministra finansów. Paweł Szałamacha zostanie członkiem zarządu NBP.

Szałamacha został w końcu września odwołany ze stanowiska ministra finansów. Zastąpił go Mateusz Morawiecki, równocześnie wicepremier i minister rozwoju.

Tuż po jego odwołaniu premier Beata Szydło powiedziała, że Szałamacha "odchodzi z ministerstwa finansów, natomiast będzie miał bardzo odpowiedzialne zadanie". Przy innej okazji dodała, że Szałamacha otrzymał od niej propozycje pracy i "nie była to jedna propozycja".

Paweł Szałamacha był przez 10 miesięcy, od listopada 2015 roku, szefem MF w rządzie Beaty Szydło. Na samym początku kadencji przygotował i wdrożył podatek bankowy, a w połowie roku udało się uruchomić tzw. pakiet paliwowy, który znacznie polepszył ściągalność VAT w sektorze paliwowym. W walce z wyłudzaniem podatków były też inne sukcesy - udało się wprowadzić tzw. jednolity plik kontrolny, klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, a pod sam koniec urzędowania Szałamachy światło dzienne ujrzała "duża" nowelizacja ustawy o VAT, mająca być głównym instrumentem walki z dziurą VAT-owską. Przygotowany też został projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, ujednolicającej służby skarbowe i celne.

Pytany krótko po dymisji, dlaczego nie może kontynuować pracy na stanowisku ministra finansów, odparł: "Taki obrót przybrały wydarzenia na scenie politycznej". Dopytywany, które wydarzenie zmusiło go do takich decyzji, odparł: "Ogólny obrót wydarzeń w ostatnich dniach".

Dopytywany, czy chodzi o konflikt z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, odparł: "Proszę o to pytać premiera Morawieckiego. Ja nie mam z nikim konfliktów. Ja jestem bardzo łagodnym człowiekiem" - powiedział.

Obecnie zarząd NBP tworzą: prezes Adam Glapiński, pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek, wiceprezes Anna Trzecińska oraz członkowie zarządu Jacek Bartkiewicz, Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Samecki i Katarzyna Zajdel-Kurowska. Szałamacha będzie więc dziewiątym członkiem zarządu.

PAP/BPL/AT

IAR/Puls Biznesu/mt/kry

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~abc

i pewnie myślicie, że to nie z waszych podatków?! :-)))))

! Odpowiedz
0 2 ~ABc

a dokładniej z "emerytur"

! Odpowiedz
1 1 ~ekonomistaKRK

Prosze podaj przyklady nieuctwa ekonomicznego?
Tak sie składa, że przed laty byłem u niego na praktykach w ING i ten koles jest naprawde inteligentny i zna się na ekonomii

! Odpowiedz
2 5 ~Plitycznybraciszek

kolejne niepotrzben etatty dla speudoekonomistow na 10strzalow 8 to buble ekonomiczne i analaityczne tego nieuka!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 6 ~ruskitrol

siatka wywiadu gospodarczego na kraje baltyckie...

! Odpowiedz
1 8 ~Spółdzielca

Ej zazdrośnicy! Chłop sobie radzi i dobrze, ostatnich ministrów zarówno Szałamachę jak i Szczurka oceniam dobrze. Nie ma co pluć jadem tylko dla tego że był w rządzie PO, byli o wiele gorsi ministrowie i teraz też jest kilka takich kwiatków że włosy dęba stają! Miłego dnia moi milusińscy

! Odpowiedz
3 21 ~morawicki

juz sie wykazal jako Minister i to raczej wystarczy ale widac ze sitwa dziala i zalatwianie stolkow ma sie znakomicie. Cos bardzo cicho o nim bylo przez ostatni rok, pewnie klepal ukrainki w Wwie po d.....

! Odpowiedz
0 14 ~abc

byl ogłoszony konkurs? jakie były wymogi formalne? zapomniałas napiasać Droga Sitwo

! Odpowiedz
1 7 ~dependziak

ręka ręke myje

! Odpowiedz
6 2 ~głos_sumienia_lenia odpowiada ~abc

~abc - konkurs? a Ty dostałeś pracę w ramach konkursu? IDI0T

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil