REKLAMA

Masłowska o obniżce stóp: kiedy nadejdzie odpowiedni moment, RPP nie będzie się wahać

2023-01-26 18:12, akt.2023-01-27 10:05
publikacja
2023-01-26 18:12
aktualizacja
2023-01-27 10:05

Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, RPP nie będzie się wahać i rozpocznie fazę łagodzenia polityki pieniężnej - napisała w artykule dla Radia Maryja członkini RPP Gabriela Masłowska. Jej zdaniem, przestrzeń do obniżki stóp proc. w Polsce ma szansę pojawić się w 2024 r., ewentualnie pod koniec 2023 r.

Masłowska o obniżce stóp: kiedy nadejdzie odpowiedni moment, RPP nie będzie się wahać
Masłowska o obniżce stóp: kiedy nadejdzie odpowiedni moment, RPP nie będzie się wahać
/ Sejm RP

"Po pierwsze elastyczność"

"Wedle mego przekonania przestrzeń do obniżki stóp procentowych ma szansę pojawić się w 2024 roku lub ewentualnie być może pod koniec 2023 roku. W odniesieniu do wyboru optymalnego momentu dokonanie pierwszej obniżki stóp należy kierować się elastycznością. Najważniejsze jest budowanie u uczestników życia gospodarczego przekonania, że

kiedy nadejdzie odpowiedni moment, RPP nie będzie się wahać i rozpocznie fazę łagodzenia polityki pieniężnej. Wspominam tutaj o fazie łagodzenia polityki pieniężnej, gdyż prawdopodobnie po pierwszej obniżce stóp pojawią się następne tego typu decyzje" - napisała Masłowska.

"Po raz szósty z rzędu odnotowano spadek obliczanego przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Wskaźnika Przyszłej Inflacji. Także z najnowszych danych GUS wynika, że nastąpiło przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku nieco niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca. Krok po kroku następuje więc spadek oczekiwań inflacyjnych. Proces spadku oczekiwań nie jest jednak jeszcze zaawansowany. Z tego powodu niewykluczony jest powrót do fazy zaostrzania polityki stóp procentowych, aczkolwiek istnieje spora szansa na to, że uda się tego uniknąć. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dokonała już aż 11 podwyżek stóp procentowych, co przyczyniło się do znacznego wyhamowania popytu na kredyty" - dodała.

Reklama

Zdaniem Masłowskiej, w świetle przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych najbardziej rozsądne wydaje się utrzymywanie stóp procentowych przez najbliższe kilka lub kilkanaście miesięcy na obecnym poziomie.

"Zmniejsza się presja inflacyjna"

Członkini RPP wskazuje, że presja inflacyjna w Polsce stopniowo zmniejsza się. Jej zdaniem "pewnym niepokojem" napawa fakt, że inflacja bazowa w kraju kształtuje się na stosunkowo wysokim poziomie i w grudniu 2022 r. znów wzrosła. Biorąc jednak pod uwagę to, że mamy obecnie do czynienia z dość znaczącym ochłodzeniem aktywności gospodarczej Masłowska uważa, że także i ta miara inflacji zacznie spadać.

"Całkiem możliwe, że podwyższona inflacja konsumpcyjna rozumiana jako inflacja konsumpcyjna wyższa od górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, zostanie z nami dłużej, niż byśmy sobie tego życzyli. Z najnowszej projekcji sporządzonej przez analityków z NBP wynika, że inflacja konsumpcyjna znajdzie się w pobliżu górnej granicy odchyleń od tego celu w 2025 roku. Należy pamiętać, że kraje wschodzące, do której to grupy krajów zalicza się Polska, mają niejako prawo do wyższej inflacji niż kraje dojrzałe" - wskazuje członkini RPP.

"Jest dość prawdopodobne, że w końcu 2023 roku inflacja konsumpcyjna w Polsce ukształtuje się na poziomie niższym od 10 proc." - dodała.

Zdaniem Masłowskiej, w IV kwartale 2022 roku doszło do ukształtowania się realnego wzrostu PKB w ujęciu rocznym na "stosunkowo niskim" poziomie.

Ekonomistka obecnie nie dostrzega potrzeby dokonywania interwencji walutowych, ale jej zdaniem to dobrze, że instrument ten znajduje się w grupie instrumentów polskiej polityki pieniężnej wymienianych w "Założeniach polityki pieniężnej”.

Stopa referencyjna NBP od września 2022 r. wynosi 6,75 proc. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 7-8 lutego. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
marcin321
ruszyły pisowskie boty minusujące, albo ludzie boty :)
majmun
Nie ma to jak gadać w kółko to samo o czym wszyscy wiedzą i prorokować z prawdopodobieństwem 50%. Nasi spece powinni wypowiadać się co to będzie po wyborach skoro rząd jeszcze przed wyborami ma takie wybitne pomysły.... Napewno po wyborach będzie duuuużo ciekawiej niż jest teraz....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
Nadal możesz czytać wywiady z Balcerowiczem.

Jego dewizą było i jest: Schładzać gospodarkę! Podwyższać stopy procentowe! Schładzać gospodarkę! Podwyższać stopy procentowe! Schładzać gospodarkę! Podwyższać stopy procentowe!

Po co? Nie powiedział.
men24a
Ja też pamiętam tamte czasy i ostatnią chyba podwyżkę stop procentowych przez Gronkiewicz-Waltz na 22% z którą to bardzo nie zgadzał się Balcerowicz i mocno ją za to krytykował. W niedługim czasie obiął on urząd prezesa NBP i w szybkich krokach bardzo mocno zaczął obniżać stopy procentowe. Tak w gwoli prawdy. Styropianowcy nigdy Ja też pamiętam tamte czasy i ostatnią chyba podwyżkę stop procentowych przez Gronkiewicz-Waltz na 22% z którą to bardzo nie zgadzał się Balcerowicz i mocno ją za to krytykował. W niedługim czasie obiął on urząd prezesa NBP i w szybkich krokach bardzo mocno zaczął obniżać stopy procentowe. Tak w gwoli prawdy. Styropianowcy nigdy nie znali się na gospodarce tak jak dzisiaj PiS, który mocniej podniósł stopy procentowe jak Tusk gdy Polska była w ruinie. Miejmy nadzieję że prezes NBP kłamie mówiąc że jeszcze nie zakończył podwyżek stóp procentowych i na tym poprzestanie. A jakie mamy stopy procentowe w danym kraju zależy od tych co rządzą i biorą niemałe pieniądze. . Można jeszcze jak w szkole na kogoś zwalić
men24a odpowiada (usunięty)
Dodać trzeba, że Balcerowicz jeszcze usilnie zabiegał i zrealizował zadłużenie Polski w klubie Paryskim i Londyńskim a były to nie małe kwoty. Zadłużenie obnizyli z 60 mld USD na 40 !!!
Pamiętam jeszcze słowa Balcerowicza z przed 30 lat, gdy przyjdą to zachodnie firmy, rynek się nasyci to je opodatkuje my. I właśnie z tego cudu
Dodać trzeba, że Balcerowicz jeszcze usilnie zabiegał i zrealizował zadłużenie Polski w klubie Paryskim i Londyńskim a były to nie małe kwoty. Zadłużenie obnizyli z 60 mld USD na 40 !!!
Pamiętam jeszcze słowa Balcerowicza z przed 30 lat, gdy przyjdą to zachodnie firmy, rynek się nasyci to je opodatkuje my. I właśnie z tego cudu gospodarczego PiS dzisiaj korzysta.
A tak dzisiaj Morawiecki dobrobyt na reformach Balcerowicza Polakom daje. Nie polska fabryka izery tylko...
Nowa fabryka pomp ciepła docelowo ma stworzyć 3 tys. miejsc pracy - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Legnicy podczas uroczystości wkopania kamienia węgielnego pod budowę fabryki pomp ciepła. Dodał, że inwestycja przyczyni się do rozwoju regionu legnickiego
bt5 odpowiada (usunięty)
W 1989 inflacja wyniosła 350% , ile stopy % to nie pamiętam . Ale przyszedł Balcerowicz podniósł stopy procentowe dokładnie do 197% a inflacja wystrzeliła do 700% w pierwszym roku "terapi'
men24a odpowiada bt5
Dlatego ekonomiści tak często powtarzają żeby nie dopuszczać do wysokiej inflacji bo terapia szokowa jest bardzo dotkliwa w zbijaniu jej. Ale PiS wie lepiej. Poczytaj jak sam Erdogan w Turcji walczy z inflacją, co kilka miesięcy zwalniał prezesa banku centralnego a teraz sam steruje stopami % i zbija inflację, efekt ...nikomu nie Dlatego ekonomiści tak często powtarzają żeby nie dopuszczać do wysokiej inflacji bo terapia szokowa jest bardzo dotkliwa w zbijaniu jej. Ale PiS wie lepiej. Poczytaj jak sam Erdogan w Turcji walczy z inflacją, co kilka miesięcy zwalniał prezesa banku centralnego a teraz sam steruje stopami % i zbija inflację, efekt ...nikomu nie ma co przypominać, mizerny. Lud woli euro niż pełne potfela liry.
itso_rift odpowiada (usunięty)
''Dla mnie jest to horror.'' - kulminacja zakłamania
itso_rift odpowiada men24a
marnotrawstwo na skale krajową

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki