REKLAMA

Malta - najlepsza oaza dla biznesu

2016-09-23 12:46
publikacja
2016-09-23 12:46

Prawo podatkowe się zmienia - tak było zawsze. Jednak w ostatnich latach zmienia się również podejście do tworzenia i stosowania tego prawa. - Prawodawcy coraz częściej na pierwszym miejscu stawiają interes państwa, a co za tym idzie, uchwalają takie przepisy, które ograniczają nadużycia w zakresie prawa podatkowego. Na drugi plan schodzą konstytucyjne wartości, takie jak prawo do własności - mówi mecenas Robert Nogacki, założyciel Kancelarii Prawnej Skarbiec, specjalizującej się w międzynarodowym planowaniu podatkowym. - Wszystko przez rosnącą skalę przestępczości gospodarczej czy terroryzmu - dodaje.

Valletta, stolica Malty / YAY Foto

Klauzula obejścia prawa podatkowego

- Każda akcja powoduje reakcję. Widać to również w Polsce. Klauzula obejścia prawa podatkowego jeszcze kilkanaście lat temu była odrzucana jako sprzeczna z zasadami demokratycznego państwa prawa. Obecnie jest traktowana jako element niezbędny w procesie prawidłowej wykładni przepisów podatkowych - mówi mec. Nogacki.

Krajem, który stawiany jest za wzór jeśli chodzi o ochronę swoich interesów fiskalnych oraz sposób kontroli podatników, są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Wykształciły one takie mechanizmy, które pozwalają nakładać obowiązki sprawozdawcze na podatników - zarówno osoby fizyczne, jak i prawne - niezależnie od tego, gdzie prowadzą działalność.

Spółka w raju podatkowym

Inwigilacja. Ucisk. Ciężar podatkowy. Te słowa pojawiają się obecnie w głowie świadomego podatnika, niezależnie z którego kraju świata Zachodu się wywodzi. Czy zatem raj podatkowy to słuszny kierunek w tej sytuacji? Niekoniecznie. Przeniesienie spółki do raju podatkowego wcale nie jest proste i tanie, a w dodatku nie sprzyja wizerunkowi po tym, jak przez światowe serwisy informacyjne przetoczyła się afera Panama Papers. Czy w takim razie należy po prostu, zaciskając zęby, pogodzić się z myślą o tym, że podatki - wysokie i zbierane regularnie - to po prostu jedyny pewnik w życiu, obok śmierci (jak mówił Beniamin Franklin)? Płacz i płać - czy to jedyne rozwiązanie?

Malta, czyli oaza podatkowa w Europie

Uwaga, jest i trzecie rozwiązanie. - Podatnik może dość znacząco sobie ulżyć, nie tracąc jednocześnie budowanego latami wizerunku. Nawet w Unii Europejskiej istnieją kraje, które ugruntowały swoją mocną pozycję gospodarczą dzięki przyjaznym systemom podatkowym. - wyjaśnia mec. Nogacki - Taki właśnie europejski raj podatkowy, oferujący niezwykle korzystne warunki opodatkowania, to Malta.

Ta nieduża, ale piękna wyspa - położona niemal na środku Morza Śródziemnego, na południe od Sycylii - oprócz słonecznych plaż oferuje bardzo rozsądną stawkę podatku dochodowego, brak opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych oraz stabilne otoczenie gospodarcze i prawne.

Przeprowadzka na Maltę nie jest dla Europejczyka szczególnie kłopotliwa. Republika ta ma gotowe programy rezydencyjne dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i Szwajcarii. Oczywiście osoba taka musi wykonać kilka znaczących ruchów w swoim życiu zawodowym i prywatnym: zakupić (lub wynająć na długi okres) nieruchomość na wyspie, zawrzeć umowę ubezpieczenia zdrowotnego i otworzyć rachunek bankowy.

Malta przyjęła brytyjski system prawny common law ze wszystkimi jego dobrodziejstwami, jako że była kiedyś terytorium zależnym Królestwa. Maltańska koncepcja rezydencji podatkowej wywodzi się wprost z anglosaskiego kryterium domicylu - chodzi o ośrodek interesów życiowych. Domicyl, wedle prawa maltańskiego, jest atrybutem trwałym - czyli trudno go uzyskać i niełatwo się go pozbyć. Tymczasem rezydencja (wszystkie jej rodzaje) jest bardziej elastyczna.

Rozwiązanie - zmiana rezydencji podatkowej, czyli spółka offshore

Na gruncie maltańskiej rezydencji wykształciło się pojęcie tzw. non-dom resident. Określa ono osobę, która, co do zasady, nie jest objęta obowiązkiem podatkowym (gdziekolwiek by ich nie realizowała) z wyłączeniem tych osiąganych na terytorium Malty oraz tych, które zostały przeniesione do majątku gromadzonego na Malcie.

- Tego rodzaju metoda opodatkowania dochodu rezydenta nosi nazwę remitance basis of taxation. Opiera się na zasadzie transferu dochodu w obrębie majątku podatnika. Czyli nie ma tutaj zastosowania zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego, ale jednocześnie osoba posiada status rezydenta - wyjaśnia mec. Nogacki.

- Bardzo ciekawe jest również osobliwe rozumienie miejsca osiągania dochodu przez rezydenta - dodaje założyciel Kancelarii Prawnej Skarbiec - Pojawia się tutaj, w kontekście ustalania źródła pochodzenia dochodu, termin mind and matter. Dochód jest traktowany jako osiągnięty na terytorium Malty wtedy, gdy podatnik zaangażował środki i zasoby zlokalizowane na wyspie. Jeśli jednak osiągnięcie dochodu nie było związane w żaden sposób z Maltą, to wtedy wypracowany dochód (zysk) nie podlega opodatkowaniu w tym kraju - mówi. Przykłady? Dywidendy z zagranicznych spółek, należności licencyjne, odsetki i inne należności pochodzące z inwestycji (dokonywanych, oczywiście, poza terytorium Malty).

Czy trzeba czegoś więcej? W świetle tak przyjaznego środowiska podatkowego, Malta jawi się jako idealne miejsce do inwestowania, prowadzenia biznesu (poza jej granicami), a także... do wypoczynku.

Mec. Robert Nogacki, właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~zeflik
Moi Kochani, historia ostatnich powojennych lat uczy, że nie ma co liczyć w tym kraju na wolność gospodarczą. I albo sie godzisz na socjalizm i dymanie przez urzędowych albo szukaj sobie miejsca np. na Malcie. Nie bez bólu przyjdzie WAM uświadomić sobie powyższe, ale czym szybciej to uczynicie tym lepiej dla was, waszych Moi Kochani, historia ostatnich powojennych lat uczy, że nie ma co liczyć w tym kraju na wolność gospodarczą. I albo sie godzisz na socjalizm i dymanie przez urzędowych albo szukaj sobie miejsca np. na Malcie. Nie bez bólu przyjdzie WAM uświadomić sobie powyższe, ale czym szybciej to uczynicie tym lepiej dla was, waszych dzieci i wnuków.
~Dżejms
Pora na powszechny protest wobec naszych biurw. Nasze biurwy nie potrafią pobrać podatków od obcych a wyłącznie od nas - nie potrzebujemy takich biurw - won! Mamy tu podatek id podatku VAT od akcyzy. Pora na powszechny bunt. Ludzie - musicie zrozumieć jedno - biurwa to wróg - nic nie wytwarza a żre. Wytwarzać potrafi wyłacznie Pora na powszechny protest wobec naszych biurw. Nasze biurwy nie potrafią pobrać podatków od obcych a wyłącznie od nas - nie potrzebujemy takich biurw - won! Mamy tu podatek id podatku VAT od akcyzy. Pora na powszechny bunt. Ludzie - musicie zrozumieć jedno - biurwa to wróg - nic nie wytwarza a żre. Wytwarzać potrafi wyłacznie utrudnienia. Nie potrafi opodatkować obcego kapitału - biurwa w ten sposób udowadnia że jest wyłącznie szkodnikiem. Precz z tym rakiem. Amen.
~zzz
czyli prowadząc hurtownie w Polsce mogę zostać rezydentem podatkowym na Malcie i przestać płacić podatki? o co kaman?
~oko
Czyli do czego zachęca Pan Nogacki z "Bankierem" ... ?
~goj
do uwolnienia sie od czerwonych zlodzieji zwanych politykami
~Szarlej odpowiada ~goj
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Do tego na Malcie masz tylko rezydencję podatkową, natomiast masz klientów w Polsce, Więc zarabiasz w Polsce i podatki płacisz w Polsce.
Czego nie zapłacą firmy, zapłacą konsumenci w postaci coraz wyższych podatków i składek, ale togo nie potrafisz zozumieć
~biznesiman
Maltańskie wakacje :)

Powiązane: Optymalizacja podatkowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki