REKLAMA
Tour de spółki

Majman: Arktyka szansą dla polskich przedsiębiorców

2015-12-14 15:49
publikacja
2015-12-14 15:49

Ochrona środowiska, wyposażenie górnicze, poszukiwania geologiczne, budownictwo czy infrastruktura to branże, gdzie polskie firmy mają szansę zdobywać arktyczny rynek - ocenił prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

/ fot. Robert Gardzinski / FORUM

Prezes przypomniał, że w grudniu PAIiIZ uruchomiła program Go Arctic, którego celem jest "spenetrowanie możliwości biznesowych dla polskich przedsiębiorców w rejonie arktycznym". Program ma prezentować atrakcyjność inwestycyjną tego obszaru, zachęcać do inwestowania w takich państwach jak: Kanada, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Dania. Celem jest także kojarzenie firm z Polski z zagranicznymi.

Majman zwrócił uwagę, że pierwsze tropy w Arktyce przeciera KGHM, który ma rozpocząć wydobycie molibdenu na Grenlandii.

"Sądzimy, że istnieje kilka sektorów, w których polscy przedsiębiorcy mają szansę. Są to ochrona środowiska naturalnego, wyposażenie - sprzęt górniczy, poszukiwania geologiczne, budownictwo, infrastruktura, przemysł spożywczy, czy rozwój turystyki" - wymienił.

Poinformował, że dniach 7-10 grudnia odbyła się misja polskiego biznesu (8 firm) do Dani i na Grenlandię. W misji wzięły udział m.in. firmy prowadzonego przez resort środowiska programu GreenEvo promującego na rynkach zagranicznych innowacyjne technologie środowiskowe. Planowane są też kolejne wyjazdy, w tym udział polskich firm w konferencji Arctic Frontiers pod koniec stycznia 2016 r.

Majman zapowiedział, że w Polsce rozpoczęte zostaną ponadto szkolenia dla przedsiębiorców pokazujących możliwości, jakie stwarza Arktyka. Uruchomiony na zostać również specjalny dedykowany programowi portal.

Jeden z przedstawicieli przedsiębiorców, który brał udział w misji Jakub Wójcik z firmy IZODOM ocenił, że szczególnie ciekawy jest rynek grenlandzki. "Dania jest hermetycznym rynkiem, wejście tam jest dość trudne, ale Grenlandia jest zdecydowanie bardziej otwarta. Łatwiej robić tam biznes" - podkreślił.

IZODOM jest jednym z laureatów GreenEvo i zajmuje się budową pasywnych i energooszczędnych domów. Wójcik dodał, że firma będzie chciała tam wybudować akademik dla miejscowego uniwersytetu. "Chcemy pokazać jak szybko, sprawnie i jak wysokiej jakości domy z Polski można zamówić" - powiedział.

Firma chciałaby dostarczyć na Grenlandię 600 domów. W planach miejscowego ministerstwa jest budowa w ciągu kilku lat ok. 1000 domów.

Do końca przyszłego roku w Finlandii chce też uruchomić własną linię produkcyjną, która zminimalizowałaby koszty transportu.(PAP)

mick/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~dggd
To jest informacja wyłącznie dla dużych firm.... Bo większość ludzi to nie stać żeby tam pojechać a co mówić odwierty robic
~autor
Kiedy jedzie tam Morawiecki i jak długo tam zostanie?
~JA6969
Kiedyś - węgiel polskim złotem, potem gadki o platynowych złozach gazu łupkowego a teraz Arktyka. A o księżycu marsie i kasjopei nadal nic? Przecież tam miliardy nasze tylko czekaja na nas.
Może zamiast gadać po próżnicy politycy i rózni "specjaliści" wezmą się do roboty i najpier popatrzą czy faktycznie
Kiedyś - węgiel polskim złotem, potem gadki o platynowych złozach gazu łupkowego a teraz Arktyka. A o księżycu marsie i kasjopei nadal nic? Przecież tam miliardy nasze tylko czekaja na nas.
Może zamiast gadać po próżnicy politycy i rózni "specjaliści" wezmą się do roboty i najpier popatrzą czy faktycznie dostają kase za to co robią a nie za fantazje?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki