REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Magierowski o projekcie ustawy spreadowej: To ogromna ulga dla kredytobiorców

2016-10-20 09:13
publikacja
2016-10-20 09:13
Magierowski o projekcie ustawy spreadowej: To ogromna ulga dla kredytobiorców
Magierowski o projekcie ustawy spreadowej: To ogromna ulga dla kredytobiorców
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Prezydencki projekt tzw. ustawy spreadowej oznacza ogromną ulgę dla osób, które zaciągnęły kredyty odnoszone do walut obcych - ocenił dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Jak dodał, projekt obciąży banki kwotą kilku miliardów złotych.

Sejm w czwartek zajmie się prezydenckim projektem ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, tzw. ustawą spreadową. Projekt przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ustawy Kancelaria Prezydenta złożyła do Sejmu w sierpniu. Kancelaria szacowała wówczas, że koszty tej operacji dla banków wyniosą 3,6-4 mld zł.

"Jeżeli projekt (ustawy spreadowej) zostanie wprowadzony w życie, to będzie oznaczał ogromną ulgę dla osób, które zaciągnęły kredyty odnoszone do walut obcych. Ważne jest, żeby osoby, które zaciągnęły kredyty w złotych, nie czuły się poszkodowane, ważne jest, żeby przynieść realną ulgę osobom, które zaciągnęły kredyty odnoszone do franków szwajcarskich, ważne jest, żeby zachować stabilność systemu finansowego" - powiedział Magierowski w czwartek w radiowej Trójce.

Pytany o zarzuty, że projekt prezydencki sprzyja tzw. banksterom, Magierowski powiedział: "Wyliczenia Kancelarii (Prezydenta) i Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że to będzie ustawa, która obciąży banki kwotą kilku miliardów złotych. Proszę powiedzieć na jakiej podstawie formułowane są zarzuty, że prezydent sprzyja tzw. banksterom. Ja tego nie rozumiem".

Jak dodał, prezydent proponuje projekt ustawy, który w różnych wariantach przewiduje zwrot tzw. spreadów. Według niego, kredytobiorcy będą mogli liczyć na zwrot kilkunastu, czasami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Magierowski zadeklarował też, że przedstawiciele Kancelarii Prezydenta będą współuczestniczyć w pracach nad projektem w Sejmie. Przyznał, że zmiany w projekcie są możliwe.

Prezydencki projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Propozycja zakłada wprowadzenie limitu kwotowego w wysokości 350 tys. zł, który jest wysokością kapitału kredytu, w stosunku, do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty. Klient będzie mógł w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wnioskować o zwrot spreadów. Uprawnionym do złożenia wniosku będą również klienci, których umowa kredytowa już wygasła.

NBP w swojej opinii do projektu szacował, że koszty wdrożenia ustawy mogą być nawet ponad dwa razy wyższe niż zakładane 3,6-4 mld zł. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że łączne koszty dla banków, wynikające z wprowadzenia w życie projektu wyniosłyby 9,3 mld zł.

Magierowski o komisji weryfikacyjnej: To niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja

Zapowiedź powołania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie to "niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja" - ocenił w czwartek dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

"To jest niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja, ogrom pracy czeka komisję weryfikacyjną, dlatego że mowa jest o kilkudziesięciu tysiącach przypadków reprywatyzacji, które trzeba bardzo dokładnie sprawdzić" - powiedział Magierowski w czwartek w radiowej Trójce, pytany, jak prezydent ocenia pomysł powołania takiej komisji.

O tym, że resort sprawiedliwości opracował projekt ustawy zmierzający do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem, poinformowali we wtorek na wspólnej konferencji prasowej: prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej będzie jeden z wiceministrów sprawiedliwości; skład komisji wybierze parlament. Wśród wymogów, które mają spełniać członkowie komisji, jest m.in. wyższe wykształcenie prawnicze lub wiedza w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami. Decyzje przez nią podejmowane będą opiniowane przez przedstawicieli warszawskich organizacji społecznych.

Komisja weryfikacyjna - jak poinformował minister sprawiedliwości - uzyska wszystkie uprawnienia komisji śledczej, a dodatkowo będzie miała możliwość podejmowania konkretnych decyzji. Ziobro mówił, że jeśli komisja weryfikacyjna stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości, będzie mogła podjąć decyzję merytoryczną, które sprowadzać się będzie do tego, że będzie można "odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując te kamienice".

Według szefa resortu sprawiedliwości, komisja będzie też mogła nakładać wielomilionowe rekompensaty, które będą odpowiadały wartości przejętych bezprawnie nieruchomości warszawskich. Wiceminister Jaki zapowiedział, że przed komisją "będzie się musiał stawić każdy wezwany pod rygorem kary.

(PAP)

mrr/ mok/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~malma
co on chory jaka ulga , jaka łaska okradli ludzi a teraz maja oddać----- to powinnośc banków bez dyskusji powinni byc ukarani, a Magierowski od prezydenta widać jak zmienia kierunek myślenia po kolei pan Prezydent, Pani Szydło.Pan Magierowski, Pan Kowalczyk Pan Glapiński,nareszcie wielki pan i władca pan Kaczyński wobec co on chory jaka ulga , jaka łaska okradli ludzi a teraz maja oddać----- to powinnośc banków bez dyskusji powinni byc ukarani, a Magierowski od prezydenta widać jak zmienia kierunek myślenia po kolei pan Prezydent, Pani Szydło.Pan Magierowski, Pan Kowalczyk Pan Glapiński,nareszcie wielki pan i władca pan Kaczyński wobec którego nikt sie nie sprzeciwi
~głosowałem_na_Dude
oszust frankowy Duda

Fran-ko-wiczów! O-szu-kałeś!
~kk
To jest dobra ustawa, ciekawe dla kogo?
~DFF
Czy ja dobrze widzę, cóż to za "kłamczuch" ten Magierowski: "Wyliczenia Kancelarii (Prezydenta) i Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że to będzie ustawa, która obciąży banki kwotą kilku miliardów złotych. Proszę powiedzieć na jakiej podstawie formułowane są zarzuty, że prezydent sprzyja tzw. banksterom.Czy ja dobrze widzę, cóż to za "kłamczuch" ten Magierowski: "Wyliczenia Kancelarii (Prezydenta) i Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że to będzie ustawa, która obciąży banki kwotą kilku miliardów złotych. Proszę powiedzieć na jakiej podstawie formułowane są zarzuty, że prezydent sprzyja tzw. banksterom. Ja tego nie rozumiem". No właśnie chłoptasiu Ty tego nie rozumiesz, zatem prosta zasada - nie zabieraj głosu lub poproś, aby ktoś Tobie to wytłumaczył. I po takiej wypowiedzi przede wszystkim odstąp funkcję osobie kompetentnej.
~Marek
Sprawdź ile tracisz na kredycie indeksowanym/denominowanym we franku szwajcarskim: widzialygaly.pl
~Mario0505
Ja do tyłu w porównaniu do PLN przy obecnych kursach i oprocentowaniu ok 9% wartości . Kredyt 140PLN więcej od złotówkowicza o ok 27tysPLN.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki