REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Magazyny pełne zboża z Ukrainy. Rząd chce rozmawiać przy "okrągłym stole"

2023-03-23 08:29, akt.2023-03-23 10:23
publikacja
2023-03-23 08:29
aktualizacja
2023-03-23 10:23

W Programie Pierwszym Polskiego Radia wicepremier został zapytany o to, jakie rozwiązania planuje, by opróżnić magazyny "zalane" ukraińskim zbożem. "Jest zamiar wzmożenia eksportu" - odpowiedział.

Magazyny pełne zboża z Ukrainy. Rząd chce rozmawiać przy "okrągłym stole"
Magazyny pełne zboża z Ukrainy. Rząd chce rozmawiać przy "okrągłym stole"
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Chcemy zintensyfikować eksport zboża, szczególnie pszenicy - podkreślił w czwartek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poinformował, że na początku przyszłego tygodnia ma się odbyć spotkanie w tej sprawie z udziałem firm eksportowych, organizacji rolników i Krajowej Grupy Spożywczej.

Rząd zaprasza strony do "okrągłego stołu"

"Bardzo intensywny eksport, szczególnie pszenicy. Nie chcę mówić o technikaliach, ale są opracowywane pewne propozycje. Na początku przyszłego tygodnia chcę zrobić spotkanie, nazwijmy to +okrągłym stołem+" - przekazał szef MRiRW. Dodał, że rozwiązania "oczywiście będą kosztować", bo cena na światowych rynkach spadła.

Poinformował, że na spotkanie chce zaprosić firmy eksportowe, Krajową Grupę Spożywczą, wszystkie organizacje rolnicze, a także resort infrastruktury. "Wszystkie dobre podpowiedzi są ważne. I też ważne, byśmy nie wymyślili czegoś, co nie będzie akceptowane przez którąkolwiek ze stron, a tych stron jest dużo, bo to przede wszystkim rolnicy, firmy skupujące, przetwórcze, eksportowe, Krajowa Grupa Spożywcza i strona rządowa" - podkreślił Kowalczyk.

Jak wywieźć ukraińskie zboże z Polski?

Zaznaczył, że najistotniejszym problemem jest wywiezienie ukraińskiego zboża z Polski. Dopytywany, jakie propozycje przedstawi do negocjacji podczas "okrągłego stołu", odparł, że będą to przede wszystkim propozycje eksportowe, kredytowe i magazynowe.

"Będziemy chcieli wspomóc eksport, łącznie z wykorzystaniem potencjalnie pomocy humanitarnej dla krajów Afryki" - dodał Kowalczyk.

Wyraził też nadzieję, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska zaakceptuje jego propozycję dopłat dla rolników do tony zboża w wysokości od 150 do 250 zł, w zależności od regionu.

Najwyższe dopłaty mają być dla rolników z województw graniczących z Ukrainą: podkarpackiego i lubelskiego. Tam rolnicy będą mogli otrzymać 250 zł do sprzedanej tony pszenicy. W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim rolnicy otrzymają dopłatę 200 zł. Rolnicy z pozostałych województw otrzymają 150 zł - wynika z informacji resortu rolnictwa.(PAP)

kmz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (76)

dodaj komentarz
gnom0000
powiem wprost ten kto to tego dopuścił ma odejść z rządu a może cały rząd powinien podać się do dymisji mam tego dosyć zarówno PIS jak i KO czy PO te dwie partie nigdy nie powinny rządzić polską do wyborów rząd fachowców i koniec z okłamywaniem Polaków
co robi opozycja w tej sprawie nic oprócz konfederacji o dziwo to polscy
powiem wprost ten kto to tego dopuścił ma odejść z rządu a może cały rząd powinien podać się do dymisji mam tego dosyć zarówno PIS jak i KO czy PO te dwie partie nigdy nie powinny rządzić polską do wyborów rząd fachowców i koniec z okłamywaniem Polaków
co robi opozycja w tej sprawie nic oprócz konfederacji o dziwo to polscy rolnicy musieli wyjść na ulice polski i nagłośnić sprawę a przecież to aż się prosi o wykorzystanie w kampanii wyborczej ale KO milczała do tej pory ciekawe dlaczego proszę o tym pamiętać jak będzie głosować jesienią
polonu
już kiedyś był okrągły stół , zamienić okrągły stół na taczki .
od_redakcji
Nie chodzi tylko o zboże, ale o wszystkie artykuły z Ukrainy, czyli kurczaki, jaja, oleje, cukier. Czyli wszystko co jest na rynku polskim, a nie powinno – Ze względu na niekontrolowany charakter uprawy i hodowli w tych produktach są toksyny wywołujące nowotwory.
Raffmo
Jak zwykle polscy janusze biznesu zwąchali interes i w łańcuchach lewych transakcji zmienili zboże techniczne na paszowe.
od_redakcji
To jest zboże techniczne, które nadaje się wyłącznie do palenia w piecach. Ale polskojęzyczne hieny robią z tego mąkę na zatruty dla Polaków chleb.
od_redakcji
"Magazyny pełne zboża z Ukrainy" Po prostu załadowaliśmy się pod korek, zbożem z pól bitewnych. Ono nie nadaje się do konsumpcji nawet przez zwierzęta. Jest przytrute i odymione od działań wojennych. To jest toksyczne zboże
prezestak
Dajcie jeszcze warzywa z Ukrainy za pół ceny i elektrorat PiS niech się goni
lebski_gosc
Jeszcze Bolka i jaruzela z kiszczakiem zaproście do tego stołu.
warszawyak
gdzie się podziały onuce banderowskie : jaszczur i inne ? Gonią ich z całej europy : Francji, Niemiec, Irlandii, Czech czy Słowacji tylko mądry inacej naród znad Wisły ich wszystkich przyjmuje i utrzymuje ! Za chwilę gdy skonczy się ten konflikt z okrojonym o 50 % b anderlandem i 15 mln tej nacji w Polsce odwdzięczą nam się jak w gdzie się podziały onuce banderowskie : jaszczur i inne ? Gonią ich z całej europy : Francji, Niemiec, Irlandii, Czech czy Słowacji tylko mądry inacej naród znad Wisły ich wszystkich przyjmuje i utrzymuje ! Za chwilę gdy skonczy się ten konflikt z okrojonym o 50 % b anderlandem i 15 mln tej nacji w Polsce odwdzięczą nam się jak w latach 1939 1947. Geny i ideologia przekazywana od pokoleń kształtuje nację.
minekminka134
O czym rozmawiać? Spalić to techniczne gówno.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki