REKLAMA

Macron: "Mamy przerąbane", gdy PE spotyka się tylko w Brukseli

2020-09-29 15:10
publikacja
2020-09-29 15:10
fot. Mikhail Metzel / TASS

"Mamy przerąbane", gdy Parlament Europejski spotyka się tylko w Brukseli - powiedział, używając młodzieżowego slangu, prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu ze studentami w Wilnie. Macron zabiega o przywrócenie sesji PE w Strasburgu.

"Zdecydowanie bronię pomysłu, by Parlament Europejski zbierał się w Strasburgu", stolicy Alzacji - podkreślił francuski prezydent, który przebywa z oficjalną wizytą na Litwie. "Jeśli zgodzimy się, by Parlament Europejski zbierał się tylko w Brukseli, mamy przerąbane, bo za dziesięć lat wszystko będzie w Brukseli. A ludzie będą rozmawiać ze sobą tylko w Brukseli. Ale to nie jest idea Europy" - zauważył Macron, cytowany przez francuski dziennik "Le Figaro".

Francuskie władze zabiegają o przywrócenie sesji PE w Strasburgu, gdzie mieści się jego druga siedziba. Z powodu pandemii oraz rosnącej liczby zakażonych koronawirusem we Francji wrześniowa i październikowa sesja organizowane są w stolicy Belgii.

Macron napisał już w tej sprawie list do przewodniczącego PE Davida Sassolego – podał alzacki dziennik regionalny "Dernieres Nouvelles d’Alsace".

Sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune, który również przebywa w Wilnie, także wyraził poparcie dla powrotu PE do Strasburga na Twitterze: "Niezachwiane wsparcie, konieczność szybkiego powrotu".

Podczas debaty ze studentami Uniwersytetu Wileńskiego Macron powiedział również, że jest "bardzo przywiązany" do idei "dzielenia miejsc" w ramach UE. "Europa potrzebuje miejsc" – stwierdził, opowiadając się za projektem utworzenia uniwersytetu europejskiego.

Zgodnie z traktatami europejskimi jedna z siedzib PE znajduje się w Strasburgu, gdzie zwykle odbywa się 12 sesji plenarnych w roku. Przez resztę czasu europosłowie pracują w Brukseli. Jakakolwiek zmiana traktatu w tej kwestii wymagałaby zgody wszystkich państw członkowskich – podkreślają francuscy komentatorzy i media.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
antek10
Makronowi chodzi tylko o własny francuski interes. Dlaczego nie zaproponuje obrad w Warszawie? Bo Warszawa nie jest miastem we Francji. Przeprowadzki do Strasburga to koszt milionow euro.
czy_wy_nas_macie_za_idiotow
Im wiecej siedzib PE tym większe koszty. Ale kto patrzy na koszty jak liczy się prestiż.
Nic w tym temacie się nie zmieni bo tak mówią traktaty, stąd nie wiem po cóż ten artykuł powyżej
itso_alternator
coś za coś Litwo
szmk
Podobno UE chce wspierać nowoczesną gospodarkę (przemysł 4.0 itp.). Czemu nie przeniosą Parlamentu i innych instytucji całkowicie do jakiejś przestrzeni wirtualnej. Byłoby taniej i bardziej ekologicznie. Daliby zarobić jakimś europejskim firmom IT (zamiast wymyślać jakieś dotacje i ulgi podatkowe na innowacje). Fizyczne Podobno UE chce wspierać nowoczesną gospodarkę (przemysł 4.0 itp.). Czemu nie przeniosą Parlamentu i innych instytucji całkowicie do jakiejś przestrzeni wirtualnej. Byłoby taniej i bardziej ekologicznie. Daliby zarobić jakimś europejskim firmom IT (zamiast wymyślać jakieś dotacje i ulgi podatkowe na innowacje). Fizyczne spotykanie się jest takie archaiczne.
sauk
Ale merytorycznie wyjaśnił... Przecież sesje we Francji to strata czasu i pieniędzy.
and00
O dziwo, niektórym wolno walczyć o swoje
darius19
witam tow. "ajwaj" - Homo Sovieticus
piewcy rezimow autorytarnych Wschodnich i krytyka demokracji Zachodnich
jak tam z wychwalana szczepionka z rosji - czy tow. juz na sobie wyprobowal
czekamy na szczegoly i rekomendacje
ajwaj
nie witam tow. "darius19" - Homo Banderikus
ajwaj
Micron wie, ze rzadzi w UE Soros poprzez Merkel,
PE to strata kasy > ma niby "demokracje" pokazac :)

Emanuel z "królowa matka" narobili se obciachu w Litwie,
cós tam chcieli od prezydentowej Cichodajskiej,
nie skumali w czas, ze Cichodajska "przeminela z wiatrem" z kasa od Morawitz
1as
A jak to jest po francusku 'mamy przerąbane"?
Merde, merde, merde?

Powiązane: Szczyt unijny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki