Macron: Brexit jest "historycznym ostrzeżeniem"

Prezydent Francji Emmanuel Macron na kilka godzin przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zwrócił się w piątek do swych rodaków, wyjaśniając konsekwencje brexitu dla ich kraju i dla samej UE. "Brexit to historyczne ostrzeżenie" - podkreślił.

(fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock)

"To wyjście (Wielkiej Brytanii) z UE jest szokiem. Brexit jest historycznym ostrzeżeniem dla całej Europy, które musi wybrzmieć w każdym z naszych krajów, zostać usłyszane w całej Europie i skłonić nas do myślenia" - powiedział Macron w przygotowanym nagraniu wideo, wyemitowanym przez francuską telewizję.

Prezydent wyraził opinię, że UE wymaga głębokiej reformy, a brexit powinien być bodźcem do powstania silnej i skutecznej Wspólnoty.

"Pamiętam, jak mocno referendum w 2016 roku (w Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu - PAP) oparte było na kłamstwach, przesadzie i uproszczeniach, na czekach, które okazały się bez pokrycia. Francję i Zjednoczone Królestwo łączy długa historia, oparta na przelewie krwi, wolności, odwadze, bitwach. To jest smutny dzień, nie ma co ukrywać" - powiedział francuski prezydent.

"Brexit okazał się możliwy (...), ponieważ zbyt często sprawialiśmy, że Europa stawała się kozłem ofiarnym z powodu naszych własnych trudności, gdyż jej wystarczająco nie zmieniliśmy. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy, aby mierzyć się z Chinami i USA" - powiedział.

Macron ostrzegł, że choć Francja chciałaby, by po brexicie łączyły ją z Wielką Brytanią ścisłe więzi, to Wielka Brytania nie może oczekiwać, że po wyjściu z UE będzie traktowana tak samo, jak wtedy, gdy była członkiem Wspólnoty.

"Nie możecie jednocześnie być w Unii i poza nią. Brytyjczycy wybrali opuszczenie Unii Europejskiej. Nie chcieli mieć tych samych obowiązków, więc nie będą mieli tych samych praw" - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że po brexicie dla Brytyjczyków mieszkających we Francji nic się nie zmieni. Zapowiedział, że wkrótce uda się do Londynu, aby wzmocnić dwustronne więzi między krajami.(PAP)

jo/ akl/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 tristans

chcieli unię dwóch prędkości, to mają

! Odpowiedz
1 6 2kbb

Macromedia przyjeżdża do Polski żeby ogarnąć na co stać nasz kraj. A nie bedzie łatwo. Polska ma ambicje budowy 3Morza i nie będzie kolaborowala z Sowietami. Ten fircyk dostanie lanie w PL

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil