REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Macierewicz marszałkiem seniorem Sejmu, Borys-Damięcka - Senatu

2019-11-05 15:42, akt.2019-11-05 15:45
publikacja
2019-11-05 15:42
aktualizacja
2019-11-05 15:45

Marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji będzie Antoni Macierewicz (PiS), Senatu X kadencji - Barbara Borys-Damięcka (KO) - poinformował rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Dodał, że prezydent wystąpi na pierwszych posiedzeniach Sejmu i Senatu, które odbędą się 12 listopada.

fot. Mateusz Wlodarczyk, Andrzej Wiktor / / FORUM

We wtorek rzecznik prezydenta przedstawił oficjalną informacje dotyczącą decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie powołania marszałków seniorów Sejmu i Senatu - poinformował, że będą nimi, w Sejmie Antoni Macierewicz, a w Senacie Barbara Borys-Damięcka.

"Panu prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby dokładnie tak, jak to było w 2015 roku, marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartą opozycyjną - ktoś, kto szczególnie w tym roku, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego Sejmu, zasłużył się ogromnie dla państwa polskiego. Stąd decyzja, aby marszałkiem seniorem Sejmu był pan minister Antoni Macierewicz" - powiedział Spychalski dziennikarzom w Warszawie.

Macierewicz: przyjmuję decyzję prezydenta

Przyjmuję decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję Polaków wyrażoną w wyborach - powiedział PAP wyznaczony przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu Antoni Macierewicz.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował we wtorek, że prezydent Andrzej Duda wyznaczył Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu IX kadencji.

Antoni Macierewicz w rozmowie z PAP poinformował, że przyjmuje decyzję prezydenta.

"Ja oczywiście tę decyzję przyjmuję i będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję narodu polskiego wyrażoną w wyborach, które miały miejsce ostatnio" - powiedział.

Siemoniak: To kompromitacja prezydenta

Decyzja o powołaniu Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu to kompromitacja prezydenta Andrzeja Dudy, prezydent wskazał osobę, która jest symbolem oszustwa i niegodziwości ostatnich czterech lat rządów PiS - powiedział we wtorek PAP wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

"Prezydent wskazuje osobę, która jest symbolem oszustwa i niegodziwości ostatnich czterech lat rządów PiS - osobę, o której sam prezydent Duda powiedział, że stosuje UB-eckie metody. Uważam więc, że tą decyzją prezydent Duda pokazuje, że jego słowa nic nie znaczą i najwyraźniej realizuje polecenia prezesa Kaczyńskiego co do tego, kto miałby być marszałkiem seniorem" - powiedział Siemoniak.

Wyraził pogląd, iż ci, którzy przez ostatnie cztery lata zostali pomówieni przez Macierewicza, "wszyscy ci, którzy słyszeli jego kłamstwo z trybuny sejmowej o Mistralach za dolara, wszyscy ci, których on atakował" dziś czują się głęboko dotknięci decyzją prezydenta. "Andrzej Duda pokazuje, że jest prezydentem, który dzieli Polaków, który buduje napięcie i nawet z takiego święta demokracji, jakim jest inauguracja nowego Sejmu, próbuje robić coś, co wywoła ogromne emocje" - ocenił Siemoniak.

Zwrócił uwagę, że do tej pory było tak, iż marszałkami seniorami zostawały osoby szanowane i powszechnie akceptowane, takie jak np. w kończącej się kadencji, Kornel Morawiecki. "Teraz taką decyzją prezydent doprowadza do tego, że osoba o fatalnej reputacji będzie miała godność marszałka seniora" - dodał wiceszef Platformy.

Marszałkiem Senatu ma być z kolei senator Koalicji Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka. Siemoniak przypomniał, że w przypadku izby wyższej parlamentu przepisy konstytucji są jasne - marszałkiem seniorem zostaje senator najstarszy wiekiem. Dodał, że Borys-Damięcka to osoba bardzo szanowana. "Uważam będzie bardzo dobrym marszałkiem seniorem" - powiedział Siemoniak.

Fogiel: Macierewicz gwarantuje, że pierwsze posiedzenie Sejmu będzie przeprowadzone sprawnie

Antoni Macierewicz jako marszałek senior Sejmu ma piękną kartę opozycyjną i gwarantuje, że pierwsze posiedzenie Sejmu zostanie przeprowadzone sprawnie - powiedział PAP zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

Zastępca rzecznika PiS w rozmowie z PAP podkreślił, że są to decyzje prezydenta, które podjął na podstawie określonych kryteriów. Fogiel przypomniał, że marszałka seniora Sejmu wybiera się spośród najstarszych posłów, a marszałkiem seniorem Senatu zostaje najstarszy senator.

"Minister Antoni Macierewicz ma piękną kartę opozycyjną - był założycielem Komitetu Obrony Robotników, to wieloletni parlamentarzysta i osoba gwarantująca, że pierwsze posiedzenie Sejmu zostanie przeprowadzone w sposób sprawny, a to jest właśnie rola marszałka seniora" - powiedział zastępca rzecznika PiS.

Kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie parlamentu?

Rzecznik prezydenta poinformował ponadto, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 12, Senatu - tego dnia o godzinie 16.

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji otwiera prezydent i powołuje na marszałka seniora najstarszego wiekiem senatora. Jeśli nie ma możliwości by prezydent otworzył posiedzenie, robi to marszałek senior. Marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie i przeprowadza wybór marszałka Senatu, który następnie przejmuje przewodnictwo obrad.(PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Krzysztof Kowalczyk, Mateusz Roszak

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
karbinadel
Macierewicz, Pawłowicz, Piotrowicz... Trudno się oprzeć wrażeniu, że szczucie publiki tymi nazwiskami ma na celu skupienie uwagi mediów na mało istotnych sprawach. Coś knują
tomitomi
.... i już mam kaca ! ,że brałem udział w tych wyborach ! ! !

jest mi strasznie wstyd i........ przykro ,,,,
antek10
hahahha. człowiek renesansu, łączący wszystkich polaków. hahahahha
ajwaj
I wreszcie wiatr odnowy=wind of change u PISy :)

Znaczy admiral-adjutant in spe Misiewicz wraca z Maciorowiczem.
Wreszcie te PL-UKR smiglowce, lotniskowce za 1 $, ucieczki np. ze Smolenska pod lawka przedzialu itd. rusza pelna para
Choc pekajaca parówa z eksperymentów komisji smolenskiej za mln. juz na miejscu
ajwaj
Nie wezmie mi chyba za zle p. Grzegorz Braun (KONFEDERACJA) za posluzenie sie jego
celna opinia (dot. tez sekty, lozy PIS Maciorowicza, Knesetu na Wiejskiej & Co.)

""co by zrobił, gdyby los izraelskiego dyplomaty leżał w jego rękach. – Zakupienie biletu i podróż w jedną stronę do Izraela byłaby dobrym rozwiązaniem
Nie wezmie mi chyba za zle p. Grzegorz Braun (KONFEDERACJA) za posluzenie sie jego
celna opinia (dot. tez sekty, lozy PIS Maciorowicza, Knesetu na Wiejskiej & Co.)

""co by zrobił, gdyby los izraelskiego dyplomaty leżał w jego rękach. – Zakupienie biletu i podróż w jedną stronę do Izraela byłaby dobrym rozwiązaniem – odpowiedział. – Niech wraca do miejsca, z którego go diabli wzięli.""

KRESY.PL
zawsze cós z ZAKAZANYCH przez Magdalenke PIOSENEK
talmud
za rok trzeba bedzie podziękować tzw "prezydentowi".........za jego "wysiłek" .....
jkl777
Żenujący żart na prezydenta.
psokal
Pamiętacie jak Duda zarzucił Macierewiczowi stosowanie "ubeckich metod"? Nie wiem jak pan Prezydend, ale ja myślę że ktoś o takim sposobie postępowania nie powinien dostąpić zaszczytu bycia Marszałkiem Seniorem.
karbinadel
Ważne, że ma "piękną kartę opozycyjną" co w PiS jest rzadkością, bo więcej tam byłych TW, ubeków i członków PZPR niż opozycjonistów z czasów PRL
and00 odpowiada karbinadel
Z twoich ust, przy twoim pojmowaniu świata, to chyba komplement dla PiS?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki