REKLAMA
WAŻNE

MZ: molnupiravir będzie przekazywany bezpośrednio do placówek POZ

2022-01-25 14:15, akt.2022-01-25 17:22
publikacja
2022-01-25 14:15
aktualizacja
2022-01-25 17:22
MZ: molnupiravir będzie przekazywany bezpośrednio do placówek POZ
MZ: molnupiravir będzie przekazywany bezpośrednio do placówek POZ
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia COVID-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która zgłosiła takie zapotrzebowanie - przekazało we wtorek PAP biuro komunikacji resortu zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w poniedziałek lub we wtorek molnupiravir trafi również do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). "Już nie tylko w szpitalach hematoonkologicznych, już nie tylko w stacjach dializ, ale również przez lekarzy rodzinnych będziemy dystrybuowali ten lek wczesnego leczenia, wczesnego reagowania" - zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu na konferencji prasowej Niedzielski.

Natomiast w ubiegłym tygodniu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk tego leku, z czego 3 tys. zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hematoonkologiczne. Dodał wtedy, że w ministerstwie przygotowywane są rozwiązania, aby mogli go podawać pacjentom także lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Biuro komunikacji MZ we wtorek doprecyzowało, że "placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub inne podmioty leczące pacjentów z grup ciężkiego przebiegu (pacjenci hemato- i onkologiczni, po przeszczepach) mogą zgłaszać zapotrzebowania na lek do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) poprzez System Dystrybucji Szczepionek (SDS)".

"Molnupiravir jest dostarczany bezpośrednio do placówki, która zgłosiła zapotrzebowanie" - podało biuro.

Molnupiravir, czyli lek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, stosowany jest w Polsce od początku stycznia. To lek doustny, w formie tabletek. Obecnie podawany jest chorym z upośledzoną odpornością.

Prezes RARS: dotychczas wydaliśmy ponad 13,5 tys. kuracji molnupiravirem

Dotychczas Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydała do placówek leczniczych 13,5 tys. kuracji lekiem przeciwwirusowym do wczesnego leczenia COVID-19. Od poniedziałku wpłynęły zamówienia od kolejnych 55 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Z dotychczasowych dostaw do rozdysponowania pozostało jeszcze 3,5 tys. kuracji. W lutym dotrze kolejna partia dla 17 tys. pacjentów – powiedział PAP prezes RARS Michał Kuczmierowski.

"Od wczoraj, czyli od momentu, gdy placówki POZ otrzymały uprawnienia do zamawiania tego leku do RARS zgłosiło się 55 podmiotów. Do tej pory otrzymaliśmy 17 tys. kuracji, z czego 13,5 tys. kuracji już rozdystrybuowaliśmy. Pozostało jeszcze 3,5 tys.” – przekazał Kuczmierowski.

Prezes RARS przypomniał, że do tej pory molnupiravir przeznaczony był do leczenia szpitalnego, ale zapadła decyzja, że lekarze rodzinni otrzymają również uprawnienia do przepisywania go. To lek doustny, w formie tabletek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Stosowany jest w Polsce od początku stycznia.

"Decyzją Ministerstwa Zdrowia molnupiravir jest obecnie dostępny również w leczeniu pozaszpitalnym” – powiedział.

Dodał, ze kolejna dostawa - 17 tys. kuracji - powinna pojawić się na początku lutego.

"Prawdopodobnie będzie to przyszły tydzień. Czekamy na termin od producenta” - zaznaczył.

Równocześnie przypomniał, że placówki POZ mogą rejestrować się przez najbliższy oddział NFZ albo na infolinię Centrum e-Zdrowia pod numerem 19239. Otrzymują wtedy dostęp do System Dystrybucji Szczepionek (SDS), przez który zgłaszają swoje zapotrzebowanie na lek.

"To dzieje się faktycznie od ręki. Musimy po prostu zweryfikować placówkę, sprawdzić czy jest w systemie, potwierdzić osobę kontaktową” – wyjaśnił prezes RARS.

(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (7)

dodaj komentarz
endes
Sami niech sobie zeżreją tą trutkę!
endes
Lepiej miejcie w pogotowiu amantadynę i tel do Bodnara a nie pseudospecyfiki biofarmy o żadnym działaniu…
robi1979
Mają kilkanaście tysięcy dawek to dla kogo to starczy jak Omikronem może się zarazić kilkanaście milionów obywateli naszego kraju??????
samsza
Jeżeli jest lek, są szczepienia "które chronią :)", to po co kwarantanna ?
arnie5
Ja mam w domu Amantadynę na wszelki wypadek...

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki