REKLAMA

MSZ Rosji: dialog dwustronny został wstrzymany z polskiej inicjatywy

2015-12-21 19:46
publikacja
2015-12-21 19:46

Dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony polskiej - oświadczyło w poniedziałek MSZ Rosji, komentując wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, że "klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie".

fot. Fot. K. Siemion-Bielska/MSZ / / MSZ

- W ciągu ostatnich dwóch lat Warszawa zamroziła pracę wszystkich podstawowych mechanizmów dwustronnego współdziałania: Komitetu Strategii Współpracy Rosyjsko-Polskiej, Rosyjsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, Forum Regionów, Forum Dialogu Obywatelskiego i innych. To właśnie polskie władze wystąpiły z inicjatywą anulowania zaplanowanego na 2015 rok Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji. Tak więc, kto ma "klucze do poprawy sytuacji", panie ministrze? - oświadczyła w komunikacie rzeczniczka dyplomacji Rosji Maria Zacharowa.

"Jeśli chodzi o zapowiadane przez pana Waszczykowskiego konsultacje pomiędzy wiceministrami spraw zagranicznych obu krajów, to jak już informowaliśmy Warszawę, strona rosyjska jest gotowa do takiego kontaktu, przy takim punkcie widzenia, iż będzie on miał charakter konstruktywny oraz wartość dodaną, realnie przyczyniając się do stworzenia przesłanek dla poprawy stosunków dwustronnych" - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Rosyjskie ministerstwo wyraziło przypuszczenie, że odpowiedzialność za pogorszenie stosunków można byłoby zaliczyć na poczet poprzednich władz Polski. - Jednak przedstawiciele nowych władz wypowiadają się w odniesieniu do Rosji jeszcze ostrzej. Taką tonację wyznaczają publiczne oświadczenia samego Waszczykowskiego, w których przedstawiana jest myśl o konieczności przeciwdziałania "rosyjskiemu zagrożeniu", utrzymania polityki sankcji wobec Moskwy. W istocie władze Polski uzależniają perspektywy normalizacji relacji dwustronnych od "łaski" Warszawy po tym, gdy spełnimy wysunięte przez nią warunki wstępne. Jednak takie podejście w stosunku do Rosji nie może mieć poważnych perspektyw - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Najważniejsze zmiany dla klientów banków w 2016 roku

 Najważniejsze zmiany dla klientów banków w 2016 roku

Perspektywa wprowadzenia podatku bankowego i podwyżki w cennikach kredytów hipotecznych to zdecydowanie najgorętsze bankowe tematy końca 2015 roku. W przyszłym roku klientów banków czeka jeszcze kilka nowości.

Sobotnią wypowiedź szefa polskiej dyplomacji MSZ w Moskwie przyjęło - jak głosi komunikat - "z konsternacją". - Zdumiewa pomysłowość polskich polityków w dążeniu do przełożenia na Rosję odpowiedzialności za ochłodzenie stosunków rosyjsko-polskich. Chcielibyśmy zaapelować do pana Waszczykowskiego o powrót do rzeczywistości - napisano w komunikacie.

W sobotnim programie Horyzont w TVN24 Waszczykowski powiedział: "Raczej innego sygnału spodziewaliśmy się wobec nowego rządu - nie wojny pomnikowej, nie dyskusji o właśnie wydalaniu dziennikarzy, no ale to widać, Rosjanie nie chcą naszych gestów. Ja już kilka tygodni temu poprosiłem mojego zastępcę o spotkanie z ambasadorem rosyjskim, o to, aby zorganizowano konsultacje na poziomie wiceministrów i to w Moskwie, aby prowadzić jednak dialog z Moskwą. Na spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej poparłem koncepcję, aby jednak Rada Północnoatlantycka spotkała się również z Rosją w formule Rada NATO-Rosja, oczywiście tam są pewne warunki. Tak, że z naszej strony są gesty i my uczciwie mówimy, że klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie. Jak widać, Rosja po te klucze nie chce sięgnąć, tylko oddaje klucze jednemu z naszych korespondentów i każe mu wyjechać do domu".

Korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacław Radziwinowicz został powiadomiony w piątek przez MSZ Rosji, że ma oddać akredytację i w ciągu 30 dni opuścić kraj. Przekazano mu też, że ta decyzja wiąże się z wydaleniem z Polski rosyjskiego dziennikarza związanego z agencją RIA-Nowosti Leonida Swiridowa. Polski MSZ ocenił tę decyzję władz rosyjskich jako bezpodstawną i mającą charakter odwetowy.

(PAP)

awl/ kar/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (109)

dodaj komentarz
~Marcin
Robimy łaskę bo macie nasz wrak. Oddajcie go!!!
~piotrek10126
Jedź na granicę i spróbuj się zachowywać jak w demokratycznym państwie , a zobaczysz jak cię potraktują , tylko przeszukują paszport jak nie ma rubli,to na bok i się pastwią nad tobą , czas się zatrzymał ,to fa ..zm. milicja za brudną szybę woła 5000 rubli np.
~krk
Można by rzec ze stosunki Polsko Rosyjskie jak w przysłowiu "Kto się lubi ten się czubi " czyli bez zmian.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~-zbyszek1
A na cholerę Ci ta sterta złomu?
~jaTylkoPytam odpowiada ~-zbyszek1
Do dzisiaj myślałem, że żadna praca nie hańbi, może poza " ciężka praca prostytutki " Już wiem jak bardzo się myliłem. Praca która wykonuje niejaki Pan zbyszek 1, czyli praca tzw. " trolla "
jest poniżej godności człowieka, wyżej cenie prace prostytutki niż prace która wykonują osobniki
Do dzisiaj myślałem, że żadna praca nie hańbi, może poza " ciężka praca prostytutki " Już wiem jak bardzo się myliłem. Praca która wykonuje niejaki Pan zbyszek 1, czyli praca tzw. " trolla "
jest poniżej godności człowieka, wyżej cenie prace prostytutki niż prace która wykonują osobniki takie jak Pan zbysiu. Ludzie czytajcie książki, trochę historii, podstawy ekonomi,mniej tv i takie coś jak Pan wyżej, będzie bezużyteczny, a co za tym idzie bezrobotny. Gardzę" takimi "dlatego ze dla kilku złotych " szczują " Polaka przeciw Polakowi, co gorsze w interesie postkomunistycznych " oligarchów "
~bolomanolo
waszczykowski to typowy przedwojenny endek i doprowadzi Polske do tego co przedwojenne przygłupawe endectwo co pokazywało faka Niemcom a potem spieprzyło w połochu z walizami dolarów i złota przez Zaleszczyki do Anglii stamtąd w przerwach miedzy balami i rautami głośno szczekali na wszystkich
~Ozy
Panie ministrze historje pan zostaw historykom.Polski narud potrzebuje sie rozwijac anato potrzebne pieniadze przez zawistnosc stracilismy na handlu z Rosjanami 20 miljardow czy nas stac nato?
~RIMET
Wow !!! A Petru twierdzi, ze na Kremlu po wygranej PIS-u strzelaja korki od szampanow.
~Bli
nie no... nie ma kogo cytować tylko tego miszcza Petru...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki