Jest zgoda UE na przedłużenie sankcji wobec Rosji

Ambasadorowie państw UE zgodzili się w piątek na przedłużenie o pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji, wprowadzonych w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy - poinformowali unijni dyplomaci.

(FORUM)

Do poniedziałku decyzja ta ma zostać zatwierdzona w procedurze pisemnej przez rządy państw unijnych, a publikacja w Dzienniku Urzędowym planowana jest na wtorek.

Obecnie obowiązująca decyzja ws. sankcji wygasa z końcem stycznia. UE uzależniła zniesienie restrykcji od wypełnienia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie. W Unii panuje zgoda, że porozumienia te nie zostały zrealizowane. Porozumienia przewidują m.in. odzyskanie przez Kijów do końca roku kontroli nad granicą z Rosją w regionie opanowanym przez separatystów.

Przedłużenie sankcji planowano już w ubiegłym tygodniu, jednak nie udało się to, bo na spotkaniu ambasadorów Włochy nieoczekiwanie zażądały dyskusji na ten temat. Włoscy dyplomaci tłumaczyli, że kwestionują nie samą treść decyzji, czyli potrzebę przedłużenia sankcji, lecz jedynie planowaną formę jej podjęcia - automatycznie i bez żadnej debaty.

"Financial Times" pisał w ub. wtorek, że wynikało to z irytacji Rzymu, iż mimo sankcji Niemcy prą do realizacji budowy gazociągu rosyjskiego Nord Stream 2. Sam gazociąg nie jest objęty unijnymi restrykcjami, jednak pogorszenie klimatu na linii Bruksela-Moskwa doprowadziło do rezygnacji przez Rosję z projektu South Stream, który byłby korzystny dla Włoch.

Latem 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Restrykcje te wprowadzono na rok. W lipcu br. zostały przedłużone o kolejne sześć miesięcy.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~zez

Dziwnym trafem budowa Nord Stream 2 nie jest objęta sankcjami. Ale polskie jabłka już tak...

! Odpowiedz
5 2 ~Biedak

Obłuda Niemiec jest przerażająca... Polska na znak protestu powinna nie godzić się na przedłużanie sankcji Rosji...dopóki Niemcy nie zrezygnują z Nord Stream

! Odpowiedz
2 4 ~Marian

ostrzegam banderowskich studentów do chłodnicy mojego tira przestałem wlewać borygo , kolejne spuszczenie i wypicie grozi śmiercią lub kalectwem

! Odpowiedz
3 2 ~MacGawer

W miarę postępów walka klas w Rosji zaostrza się:

http://www.polska-kaliningrad.ru/pl/home/27-polish/wiadomosci/6083-s-u-ba-nadzoru-weterynaryjnego-prosi-rosjan-o-informacje-nt-sprzeda-y-tzw-sankcjonki

A z komentarzy pod oryginałem wynika, że trudno będzie z "sankcjonką" walczyć. Leżący pod granicą Bagriatonowsk podobno w całości jest opanowany przez polską "sankcjonkę". Sam pomysł donoszenia bez korzyści materialnych (np. przejęcia owej "sankcjonki") nie spotkał się z entuzjastycznym przyjeciem Rosjan. Nic dziwnego, indeksy cen żywności ostatnio świecą na zielono i chyba dlatego porownywarka dodała 12 m-cy. W tym czasie wiele produktow staniało, ale jak zobaczyłem ceny chleba... podrożał o 70% w ciągu roku! To jak Panie Putin - najgorsze za wami towarzyszu?

http://tsenomer.ru/goroda/moscow/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~Mik

Pokazano gdzie miejsce bolszewika. Putpies dostaje zawału patrząc na indeks ropy 35$!!! A na Krymie ludzie bez elektryczność wody i głód wygląda z pustego gara!!!

! Odpowiedz
1 3 ~aare

Olejarnia brzeg wysłala rzepakdo Ukrainy i co przepadl

! Odpowiedz
1 3 ~bolomanolo

he,he co tam olej że przepadł tam na Ukrainie wszystko przepada jak w trójkącie bermudzkim łącznie ze znikajacymi ludźmi

! Odpowiedz
8 14 ~Roger45

Rosja pod sankcjami ale Amerykanie Anglicy ustawiaja sie w kolejce zeby Rosjanie zawiezli ich stacje kosmiczna bo tylko Rosjanie potrafia.
To tak jakbym sasiadowi powiedzial ze mu nie dam kanapki ale zazadal zeby mnie zawiozl do Katowic.

! Odpowiedz
4 4 ~astro

Ruscy robią to taniej, w USA nawet prywatne firmy robią loty własnymi rakietami na tą stację - sprawdź sobie np SpaceX. Nawiasem mówiąc ruskie rakiety które tam latają to kopie rakiet amerykańskich!

! Odpowiedz
0 3 ~roger45 odpowiada ~astro

SpaceX nie wyslalo nikogo w kosmos.
Chodzi o to, ze nie prosi sie kogos o pomoc jednoczesnie traktujac go kijem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil