REKLAMA

Lipiec piątym miesiącem z rzędu ze spadkiem bezrobocia

2021-08-04 16:05
publikacja
2021-08-04 16:05
Lipiec piątym miesiącem z rzędu ze spadkiem bezrobocia
Lipiec piątym miesiącem z rzędu ze spadkiem bezrobocia
/ FORUM

Szacowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu tego roku 5,8 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. - poinformował w środę resort rozwoju.

"Lipiec był piątym miesiącem z rzędu, gdy poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszał się. Najnowsze dane o bezrobociu pokazują, że powoli wracamy na stabilną ścieżkę gospodarczą. Dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce to przede wszystkim efekt działań osłonowych podejmowanych przez rząd" - powiedziała cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju Iwona Michałek.

Jak podano, w zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort pracy do końca lipca br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla ok. 8,2 mln miejsc pracy.

Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,5 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (8,9 proc.). W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 9 proc. - podkreślono.

Ze wstępnych danych wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w lipcu wyniosła 975,9 tys. To o 17,5 tys. osób mniej (tj. o 1,8 proc.) w porównaniu do stanu z końca czerwca br.

Pracodawcy, według wstępnych danych, zgłosili do urzędów pracy 120,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 2,8 tys. (2,3 proc.) więcej niż w czerwcu br. i o 14,6 tys. (13,8 proc.) więcej niż w lipcu 2020 r.

MRPiT przypomniało, że według opublikowanych 30 lipca br. przez Eurostat danych, w czerwcu br. stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,6 proc. wobec 7,1 proc. w UE27 i 7,7 proc. w strefie euro. Polska zajęła 3. miejsce ex aequo z Maltą pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
antek10
Renta, emerytura zamiast bezrobocia. Bardziej sie to opłaca dla suwerena.
rammos
Dalej bezrobotni są wyrzucani po 1 odmowie pracy i są po za systemem ? Mnie po 2 tygodniach po rejestracji chcieli wysłać na staż za 1000zł brutto. Tłumaczenie , że mam rachunki i czynsz do opłacenia przekraczający 800zł nie pomogły. Z dwa miesiące byłem bez ubezpieczenia po za systemem i jestem ciekaw ile takich bezrobotnych Dalej bezrobotni są wyrzucani po 1 odmowie pracy i są po za systemem ? Mnie po 2 tygodniach po rejestracji chcieli wysłać na staż za 1000zł brutto. Tłumaczenie , że mam rachunki i czynsz do opłacenia przekraczający 800zł nie pomogły. Z dwa miesiące byłem bez ubezpieczenia po za systemem i jestem ciekaw ile takich bezrobotnych jest w Polsce, po za statystyką.
sloneczkodzg
Jeżeli jesteś z Dolnego Śląska to przyjmę zaraz nawet bez wykształcenia . Na rękę 3 tys. Potem może być więcej . Praca ręczna + umiejętności manualne .
rammos odpowiada sloneczkodzg
Nie jestem ze śląska, poza tym po 2 miesiącach znalazłem pracę , ale byłem bez ubezpieczenia przez okres poszukiwania pracy i oficjalnie jako niebezrobotny ale i niepracujący - nie wiadomo kim w swoim kraju. Jestem konstruktorem budowlanym pracuję w biurze, a chcieli mnie wysłać do sanepidu na staż.
jas2
Ja bym leminga nie zatrudnił. Ci co cię zatrudnili - będą żałować.
teken
Jestem PISsceptykiem, ale praca to jedna z nielicznych rzeczy którą póki co broni się PIS. Robota jest, za PO było znaczniej gorzej w tej kwestii, być może wielu nie pamięta bo mieli pracę i jej nie szukali, ale ciężko było wówczas gdziekolwiek się wkręcić. Dziś wchodzisz do marketu i możesz zacząć od jutra. Niestety Jestem PISsceptykiem, ale praca to jedna z nielicznych rzeczy którą póki co broni się PIS. Robota jest, za PO było znaczniej gorzej w tej kwestii, być może wielu nie pamięta bo mieli pracę i jej nie szukali, ale ciężko było wówczas gdziekolwiek się wkręcić. Dziś wchodzisz do marketu i możesz zacząć od jutra. Niestety ale niedługo chleb i benzyna może być po 7 zł i PiS może pożegnać się z władzą. Jestem niezmiernie ciekaw ponownych rządów liberało lewaków co nam zgotują, może wówczas będzie jakieś otrzęsienie w społeczenstwie i znacznie zyska ideowa prawica. Póki co większych zmian czy za PIS czy PO nie będzie, po prostu wiadomości w TVP i TVN się zmienią i tyle
jo41
"Robota jest, za PO było znaczniej gorzej" - uwielbiam takich górali ha ha. Pisland dał Ci robotę? Aaaa no tak Pan poseł, nie? Może jednak przedsiębiorca którego teraz chcą ogołocić?
teken odpowiada jo41
Nie jestem góralem, stwierdzam fakty, które Ci nie pasują. Skoro PO nie okradała przedsiębiorców to dlaczego bezrobocie było ponad 10%? A może chcesz powiedzieć, że wieloletnie rządy nie mają znaczenia w danych makro i mikro ekonomicznych? To jestes wysokiej klasy ignorantem. Poza tym nie przeczę, że PIS chce uderzyć Nie jestem góralem, stwierdzam fakty, które Ci nie pasują. Skoro PO nie okradała przedsiębiorców to dlaczego bezrobocie było ponad 10%? A może chcesz powiedzieć, że wieloletnie rządy nie mają znaczenia w danych makro i mikro ekonomicznych? To jestes wysokiej klasy ignorantem. Poza tym nie przeczę, że PIS chce uderzyć w przedsiębiorców i że wkrótce bezrobocie będzie 10%. Jeżeli jesteś Pisofobem i POfanatykiem to argumenty na takich nie działają, spójrz jeszcze na dzień wolności podatkowej za PO i PIS.
men24a odpowiada teken
W 2007 roku firmy dawały bonusy za znalezienie pracownika potem przyszedł kryzys.......Kaczyński po 2 latach oddał władze i uciekł i w tym kryzysie zbankrutowała Grecja, Islandia , bardzo dużo firm znikło z rynku jak sabb, pontiac, hamer, banki bankrutowały, brexit się dokonał jak to zachodni politycy ujęli , nie można W 2007 roku firmy dawały bonusy za znalezienie pracownika potem przyszedł kryzys.......Kaczyński po 2 latach oddał władze i uciekł i w tym kryzysie zbankrutowała Grecja, Islandia , bardzo dużo firm znikło z rynku jak sabb, pontiac, hamer, banki bankrutowały, brexit się dokonał jak to zachodni politycy ujęli , nie można już w życiu dopuścić do tak poważnego kryzysu bo konsekwencje są bardzo poważne i do władzy dochodzą populiści. A Ty mi wymień konsekwencje dla gospodarki dla obecnego kryzysu ?.....dawaj. Dodam jeszcze, w tamtym kryzysie banki zaprzestały między sobą pożyczać pieniądze a w tym kryzysie zalali cały świat.
tomskitom
Trochę słabo patrzeć na skalę bezrobocia przez pryzmat rządzącej akurat koalicji, bez uwzględnienia stany globalnej gospodarki.
Pamiętam kryzys 2001 i 2008 i połączoną z nim eksplozję bezrobocia, czy mam krytykować za to PO, PIS czy SLD?
Tak samo ostry zjazd bezrobocia (obserwowany do dzisiaj) rozpoczął się
Trochę słabo patrzeć na skalę bezrobocia przez pryzmat rządzącej akurat koalicji, bez uwzględnienia stany globalnej gospodarki.
Pamiętam kryzys 2001 i 2008 i połączoną z nim eksplozję bezrobocia, czy mam krytykować za to PO, PIS czy SLD?
Tak samo ostry zjazd bezrobocia (obserwowany do dzisiaj) rozpoczął się pod koniec 2013, ale jestem daleki od tego aby wychwalać Donalda za to :).
Głównie miejsca pracy tworzą małe i średnie firmy i to jest mocą naszej gospodarki, im jest dobrze, to wszystkim jest dobrze.
Chociaż kilka dużych i globalnie rozpoznawalnych firm też by się przydało, ale to jeszcze nie ten etap naszego rozwoju.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki