MIiR: program "Dostępność Plus" niebawem w konsultacjach

2018-02-27 21:01
publikacja
2018-02-27 21:01

Program "Dostępność Plus - Przyjazna Polska" - mający umożłiwić samodzielne i niezależne funkcjonowanie m.in. seniorów i osób z niepełnosprawnościami - trafi w najbliższym czasie do konsultacji zewnętrznych - zapowiedział we wtorek wiceminister inwestycji Paweł Chorąży.

/ YAY Foto

"Program jest w fazie prekonsultacyjnej; wyjdzie do konsultacji zewnętrznych w końcówce tego albo na początku kolejnego tygodnia" poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Paweł Chorąży.

Program, jak dodał, "dotyczy kompleksowego wsparcia przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami, ale również wszystkich tych, którzy doświadczają trudności np. kobiet w ciąży czy rodziców z małymi dziećmi". Istotą programu - jak wskazuje MIiR - ma być skoncentrowanie wysiłków rządu, samorządów i organizacji społecznych na poprawie jakości usług i infrastruktury z którą codziennie stykają się obywatele. Głównym celem programu ma być "umożliwienie aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, seniorów i innych osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami mobilności i percepcji, poprzez wdrażanie dostępności architektonicznej, transportowej, informacyjnej i komunikacyjnej".

Wiceminister mówił, że obszary których dotyczyć będzie program "Dostępność Plus - Przyjazna Polska" to m.in. prawo, architektura, transport, usługi, cyfryzacja, działalność badawcza i rozwojowa oraz wsparcie biznesu. Chodzi z jednej strony o zwiększenie egzekwowania istniejących przepisów, a z drugiej - także tworzenie nowych regulacji.

Działań jak mówił - wymagają np. kwestie niedostosowania budynków użyteczności publicznej m.in. szkół czy dworców oraz środków transportu m.in. tramwajów czy pociągów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podnosił także, że brakuje informacji dla osób ze specjalnymi potrzebami, jakie mają możliwości mobilności. Sygnalizował także ograniczenia związane z miejscami rekreacji. Wskazał też, że wiele osób napotyka na bariery w dostępie do informacji bo w programach telewizyjnych brakuje napisów przekazujących nadawaną treść.

Chorąży przypomniał, że o programie "Dostępność plus Przyjazna Polska" mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. "Do przygotowania programu i bycia centrum koordynacyjnym zobowiązane zostało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju" wskazał wiceminister.

Premier powiedział w expose, że "miarą dojrzałości państwa jest to, jak traktuje i opiekuje się swoimi słabszymi obywatelami". "Naszym wielkim zadaniem będzie stworzenie Polski prawdziwie przyjaznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. () Rozpoczniemy wielki projekt Przyjazna Polska" mówił w grudniu szef rządu. Zapowiedział, że będzie to "projekt na kolejne lata, który usunie bariery infrastrukturalne i prawne, utrudniające pełną integrację całego polskiego społeczeństwa".

W materiałach MIiR przeczytać można, że w XXI wieku wyjście do sklepu, na pocztę czy do banku nie powinno być wyzwaniem dla nikogo, a znaczna część usług powinna być możliwa do osiągniecia również bez wychodzenia z domu. Program - jak podnosi MIiR - ma zapewnić nowe możliwości dla przedsiębiorców np. w obszarze technologii asystujących.(PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ js/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
abikra
Rynek pracownika załatwi sprawę. Pracodawca chętnie przyjmie fachowca, uczciwego pracownika nawet z jakimiś 'mankamentem'. Ale będzie się mówić że to dzięki pisowi, jak dziś spadek bezrobocia czy wzrost w gospodarce. 'Bogatemu (tu szczęsciazowi ) diabeł dziecka pilnuje'.
antek10
:-) czekamy na program "Szczęście +". Przepisem każdemu nakażą być szczęśliwym. A jak tego nie zrobi to uchwalą ustawę że rzeczywiście jest szczęśliwy.
oko1
A ja po 20 latach prowadzenia jednoosobowej działalności zaczynam myśleć o zamknięciu z powodu wysokich podatków i ZUSu powyżej 1200zł w tym kierunku nasz rząd nie robi nic a wręcz utrudnia księgową zawołała odemnie kolejne 50zł za jpk vat. A tu z boku rozdawnictwo trwa z tym że moje 9 letnie dziecko się na to rozdawnictwo A ja po 20 latach prowadzenia jednoosobowej działalności zaczynam myśleć o zamknięciu z powodu wysokich podatków i ZUSu powyżej 1200zł w tym kierunku nasz rząd nie robi nic a wręcz utrudnia księgową zawołała odemnie kolejne 50zł za jpk vat. A tu z boku rozdawnictwo trwa z tym że moje 9 letnie dziecko się na to rozdawnictwo nie łapie bo przekraczam dochód wymagany o parę setek ale sąsiad ma 4 dzieci i wille wbudowaną 3 lata temu pracuje jako analityk w banku i on dostaje. Brawo panie prezesie brawo
search
A na kogo glosowales i twoja rodzina. Pis ma poparcie ponad 50% a tu wszyscy narzekaja. To sie nie trzyma kupy.W TV jak ogladam to sa same sukcesy a ludziom zyje sie na wyraz dobrze.
Gospodraka rosnie, ludzie wiecej zarabiaja, kupuja samochody i jezdza na wycieczki do egiptu
londonern
No to ciesz sie, ze przekraczasz 800 zl, bo taki chyba jest limit. I sadze, ze jesli masz jedno dziecko to w ogole sie nie lapiesz, tak ze nie wiem o co ten placz. Jesli masz co najmniej dwojke niepelnoletnich dzieci to kryterium dochodowe nie obowiazuje - dlatego sasiad dostaje co miesiac 1500 zl.
Kwestie obciazen ZUS i skomplikowanego
No to ciesz sie, ze przekraczasz 800 zl, bo taki chyba jest limit. I sadze, ze jesli masz jedno dziecko to w ogole sie nie lapiesz, tak ze nie wiem o co ten placz. Jesli masz co najmniej dwojke niepelnoletnich dzieci to kryterium dochodowe nie obowiazuje - dlatego sasiad dostaje co miesiac 1500 zl.
Kwestie obciazen ZUS i skomplikowanego systemu to zupelnie inna bajka - tu nie spodziewal bym sie wielkich cudow.
arfeneusz
moim zdaniem w Polsce problemem jest ostracyzm a nie brak wózków i podjazdów
londonern
No ale tego programu to ciezko sie czepic. To nie rozdawnictwo, tylko ulatwienie zycia ludziom niepelnosprawnym czy tez slabszym. Jak i czy to zostanie zrewalizowane to inna sprawa, ale przynajmniej zalozenia sa szczytne.
Zreszta wystarczy pojechac do Niemiec czy UK i zobaczyc ile osob na wozkach pomyka po ulicach czy w sklepach.
No ale tego programu to ciezko sie czepic. To nie rozdawnictwo, tylko ulatwienie zycia ludziom niepelnosprawnym czy tez slabszym. Jak i czy to zostanie zrewalizowane to inna sprawa, ale przynajmniej zalozenia sa szczytne.
Zreszta wystarczy pojechac do Niemiec czy UK i zobaczyc ile osob na wozkach pomyka po ulicach czy w sklepach. Procentowo jest ich tylu co w Polsce, tylko tam maja warunki zeby nie siedziec w domu, tylko brac aktywny udzial w zyciu. No, ale zobaczymy jak to wyjdzie u nas, bo jak tak jak elektryczne samochody, to no coz :)
search
na razie to jeszcze 2 lata programu koryto +, a pozniej zmiany w ordynacji wyborczej i rzady + czyli forever bo tak chce suweren
forfun
bajki i życzenia a jak juz coś uchwala to indolencja i niekompetencja - to ich mocne strony
slc350
Zaś rozdawnictwo...... Ale nie martwię się pIS znowu nakrzyczy.... ludzie się ucieszą, a potem tak skonstruują ustawę, żeby nikt nie dostał.. tak jak miało być min. 1000zł emerytury.........

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki