MFW: odkładanie reform na Białorusi zrodzi problemy

2016-11-03 16:23
publikacja
2016-11-03 16:23

Odkładanie reform spowoduje więcej problemów niż ich przeprowadzenie; reformy mogą boleć, ale bez nich straty będą większe - oświadczył w czwartek ekspert Międzynarodowego Funduszu Walutowego Bas Bakker podczas Kastrycznickiego Forum Gospodarczego w Mińsku.

/ fot. wiki / materiały dla mediów

"Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa, że odkładanie reform na Białorusi zrodzi więcej problemów, niż ich przeprowadzenie. Ich celem jest stworzenie stabilnej, efektywnej gospodarki. Reformy mogą być bolesne, ale ich brak doprowadzi do jeszcze większych strat" mówił cytowany przez portal "Biełorusskije Nowosti" Bakker, przedstawiciel MFW w Europie Środkowej i Wschodniej, otwierając w czwartek Kastrycznickie Forum Gospodarcze.

Ekspert przypomniał, że w pierwszej dekadzie wieku wzrost gospodarczy zapewniał Białorusi wysoki poziom inwestycji państwowych, jednak nie udało się utrzymać tego poziomu. Zdaniem Bakkera, by gospodarka mogła znowu rosnąć, musi być bardziej efektywna. Pomimo skutecznej stabilizacji kursu rubla i walki z inflacją Białoruś znajduje się w recesji - podkreślił.

"W przeszłości Białoruś otrzymywała subsydia energetyczne, teraz wzrost powinien opierać się o większą wydajność pracy" mówił Bakker, przytaczając przykłady skutecznych reform przeprowadzonych w Polsce.

"Białoruś jest biedna nie dlatego, że nie ma zasobów, ale dlatego że źle je wykorzystuje" - ocenił Bakker. Przyczyną takiego stanu rzeczy są m.in. nieefektywne przedsiębiorstwa państwowe i nie dość wydajny mechanizm redystrybucji zasobów. Tłumaczył, że wstrzymanie dotowania tych przedsiębiorstw nie jest rozwiązaniem, bo wówczas "nie będą mogły funkcjonować", ale potrzebna jest gruntowna reforma.

Obecna na forum szefowa przedstawicielstwa UE w Mińsku Andrea Wiktorin mówiła z kolei o tym, że Unia pracuje nad nowym programem wsparcia dla białoruskich małych i średnich przedsiębiorstw. "Jakbyśmy nie nazywali tych niezbędnych zmian - reformami, transformacją, modernizacją, poprawą, adaptacją w imieniu Unii Europejskiej mogę obiecać, że Białoruś nie pozostanie sama" - przytacza jej wypowiedź portal informacyjny TUT.by. Wiktorin mówiła o tym, że UE zależy, by Białoruś wyszła z recesji i poradziła sobie z problemami w gospodarce. "Potrzebujemy prosperującego i niezależnego sąsiada, by region był stabilny, tranzyt ludzi i towarów przez terytorium Białorusi był bezpieczny, a warunki dla inwestorów były sprawiedliwe i zrozumiałe" - oznajmiła.

Kastrycznickie (październikowe) Forum Gospodarcze w Mińsku odbywa się co roku i jest jedną z największych na Białorusi imprez poświęconych gospodarce. Współorganizują je organizacja pozarządowa CASE Belarus (Center for Social and Economic Research), Białoruskie Gospodarcze Centrum Badawczo-Edukacyjne BEROC i Centrum Badawcze IPM. IV edycja forum jest poświęcona dyskusji o reformach na Białorusi i perspektywach dla gospodarek regionu.

"Nasza konferencja to miejsce, w którym spotykają się i dyskutują niezależni ekonomiści i przedstawiciele oficjalnych władz gospodarczych" powiedział PAP Sierż Naurodski dyrektor wykonawczy CASE Belarus. W tegorocznym dwudniowym forum bierze udział ponad 400 osób - przedstawicieli władz, międzynarodowych instytucji finansowych, ekspertów, dyplomatów.

Z Mińska Justyna Prus

just/ ulb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~MacGawer
JP2 z rzeszowskiej filii Olgino znowu nadaje...

A zatem towarzyszu BANDERszenko zgodnie z obietnicą bedę podawał kolejne kąski z waszej działalności na forum.

A jeżeli chodzi o Bialoruś to zuzywają po prostu niewiarygodne ilości gazu. Na 9 mln mieszkańców przypada 17 mld m3 rocznie podczas gdy w Polsce
JP2 z rzeszowskiej filii Olgino znowu nadaje...

A zatem towarzyszu BANDERszenko zgodnie z obietnicą bedę podawał kolejne kąski z waszej działalności na forum.

A jeżeli chodzi o Bialoruś to zuzywają po prostu niewiarygodne ilości gazu. Na 9 mln mieszkańców przypada 17 mld m3 rocznie podczas gdy w Polsce zuzywamy 16 mld m3. W sumie zuzycie energii pierwotnej jest tam na rekordowym poziomie = marnotrastwo ktorego NIKT nie utrzyma. Łukaszenko sam się zgłosił do MFW bo nawet Putin nie chce mu juz pożyczać, ta instytucja to po prostu lichwiarze ostatniej szansy.
~MacGawer
Kolejny kawałek trola podszywającego się pod mój nick:

"~JACYYNIUKKK 2015-02-20 14:04
POLSKI JUŻ nie ma misiu . Jest wasal USA , którego dymają wszyscy na wiele sposobów."

Takich tekstów uczą was na szkoleniach?
~MacGawer odpowiada ~MacGawer
trop tropicielu , przynajmniej masz co robić a nie zajmujesz się głupotami
~MacGawer odpowiada ~MacGawer
Jak widzę ruski trol jeszcze nie zrozumiał, że ma prawo milczeć bo wszystko co napisal może być uzyte przeciwko niemu. Jak myślisz, jak daleko jestem od ustalenia innych rzeczy? To, że permanentnie podszywasz się pod innych uzytkowników tego (i nie tylko) forum jest jedynie drobnym utrudnieniem. Chello - dotarło ;)
~MacGawer odpowiada ~MacGawer
Przy okazji kolejna próbka "twórczości" trola z rzeszowskiej filii Olgino:

"~ALLACH 2016-06-21 07:53
PoLaska to choc nie za moondra to bogata kraja i może dac nam demokratycznym umiarkowanym obcinaczom głów sporo zarobić wszakże MŚ 2022 to droga impreza a to , ze w naszych ładowniach zdarza się
Przy okazji kolejna próbka "twórczości" trola z rzeszowskiej filii Olgino:

"~ALLACH 2016-06-21 07:53
PoLaska to choc nie za moondra to bogata kraja i może dac nam demokratycznym umiarkowanym obcinaczom głów sporo zarobić wszakże MŚ 2022 to droga impreza a to , ze w naszych ładowniach zdarza się ruski gaz no to co . MY , Niemca i Ruska tez musimy zarobić .byznes to byznes ,"

Takie ironizowanie jest dla niego charakterystyczne, pewnie 99% tego typu wspisów na bankierze to robota BANDERszenki.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki