MFW i Bank Światowy wzywają do zawieszenia spłat długów państw biednych

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy zaapelowały w środę w komunikacie do wierzycieli, by ułatwili walkę z pandemią państwom biednym, zwłaszcza zrzeszonym w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Rozwoju (IDA), zawieszając spłaty ich zadłużenia.

(fot. Yuri Gripas / Reuters)

Kraje IDA, które są kredytobiorcami, zamieszkuje jedna czwarta światowej populacji oraz jedna trzecia wszystkich ludzi żyjących w skrajnej nędzy. IMF i Bank Światowy przypomniały w swym komunikacie, że kraje te będą najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa.

Zawieszenie spłat kredytów pozwoli tym państwom na zachowanie płynności i zyskanie na czasie, dzięki czemu będą w stanie "ocenić wpływ kryzysu (na swe gospodarki) oraz ich potrzeby finansowe" - głosi oświadczenie MFW i BŚ, które zaapelowały też do państw G20 o wsparcie w realizacji planu pomocy krajom ubogim.

Na początku marca obie instytucje ogłosiły, że gotowe są udzielić "awaryjnego finansowania" państwom biednym zarówno w sytuacjach, w których dochodzi do kryzysu humanitarnego, jak i wtedy, gdy epidemia grozi krachem finansowym.

Fundusz i Bank poinformowały, że wykorzystają wszelkie dostępne im instrumenty - finansowanie awaryjne, doradztwo, czy wsparcie techniczne - by jak najlepiej wspomóc kraje walczące z epidemią.

fit/ mal/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 xiven

OOOooo! zaczyna się!

! Odpowiedz
1 4 jes

Dlaczego. Dla Polski też zawieszenie :)
Tylko wg Nieinternowanego i Pinokia jesteśmy bogaci.

! Odpowiedz
0 0 zenonn odpowiada jes

"Z aktywami finansowymi netto na jednego mieszkańca w wysokości 8 080 euro, Polska pozostała na 36. miejscu w rankingu najbogatszych krajów. "

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil