MFW: gospodarka Wenezueli to najgorszy przypadek zapaści od pół wieku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w poniedziałek, że od 2013 roku gospodarka Wenezueli skurczyła się o ponad 60 proc. i jest to najpoważniejszy przypadek zapaści gospodarczej - w kraju, w którym nie toczy się wojna - od pół wieku.

Protest przeciwko władzy prezydenta Maduro w Wenezueli.
Protest przeciwko władzy prezydenta Maduro w Wenezueli. (fot. Jimmy Villalta / Reuters)

Załamanie gospodarcze w Wenezueli jest na zachodniej półkuli czymś bez precedensu, zwłaszcza że kraj nie jest targany konfliktem zbrojnym ani nie doszło tam do poważnej katastrofy naturalnej - powiedział dyrektor Departamentu Półkuli Zachodniej MFW Alejandro Werner.

Fundusz skorygował w dół prognozę gospodarczą z kwietnia, zgodnie z którą PKB Wenezueli miało zmniejszyć się o 25 proc. i ogłosił, że gospodarka kraju skurczy się w tym roku o 35 proc. ze względu na kolejne spadki w produkcji ropy.

Wydobycie tego surowca ze względu na niegospodarność i złe zarządzanie spadło do najniższego poziomu od 70 lat - podaje Fundusz.

Werner ostrzegł, że tak poważna zapaść gospodarcza może sprawić, że z Wenezueli wyemigruje nawet 5 mln osób.

Rząd prezydenta Nicolasa Maduro doprowadził do załamania gospodarczego kraju, który dysponuje ogromnymi rezerwami ropy. Coraz bardziej autorytarne poczynania Maduro ściągnęły na Caracas poważne sankcje zagraniczne.

Waszyngton systematycznie zwiększa presję na wenezuelski rząd, coraz bardziej odcinając Wenezuelę od systemu finansowego; blokuje też aktywa osób z otoczenia Maduro.

Sankcje jeszcze bardziej odcinają Wenezuelę od kredytów, dochodów i zagranicznych walut. W lutym inflacja sięgnęła 53,5 proc. Liczona rok do roku inflacja wzrosła o blisko 2,3 mln proc. Od lutego 2016 roku bank centralny Wenezueli przestał publikować wskaźniki ekonomiczne; stara się to robić parlament, który jest kontrolowany przez opozycję. (PAP)

fit/ kar/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 9 marianpazdzioch

Jeszcze niedawno jeden z najbogatszych krajów świata. No i przyszli ci co zaczęli "przywracać" ciemnocie "godność". I dla kontrastu - Szwajcarzy niedawno odrzucili w referendum propozycję ichniejszego pińcetpusa w wysokości ~2300 euro miesięcznie za zwyczjne "czy się stoi czy się leży". Głupi chyba jacyś, abo co...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 sztos1

" Jeszcze niedawno jeden z najbogatszych krajów świata " ... co ćpasz ? napisz kiedy za Chaveza Jak widac głupoli nie sieją .

! Odpowiedz
16 13 tomitomi

to , teraz wiemy co znaczy ''amerykańska hegemonia '' i jak działa ,

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 marianpazdzioch

Chłopie wysil się, bo Putin dulary na ciebie marnuje.

! Odpowiedz
14 18 pluto85md

Zapasc w produkcji ropy nie ma nic wspolnego z embargo. W produkcje ropy trzeba inwestowac spore pieniadze jak w kazde wydobycie, ciezko to zrozumiec panstwom socjalistycznym.

! Odpowiedz
22 22 sel

To jest przykład zniszczenia kraju embargami i dlatego właśnie Chiny muszą przejąć stery z polityką wzajemnych zysków i współpracy bez niszczenia i przejmowania zasobów na siłę ..

! Odpowiedz
40 20 ajwaj

""Waszyngton systematycznie zwiększa presję na wenezuelski rząd""

-kradnie mld. $ za juz DOSTARCZONA rope, blokuje wszystko z lekami dla dzieci wlacznie. Angole ukradli "tylko"1,2 mld. zlota. Go-go guano kradnie pomoc humanitarna, a i tak przyjaciele z Venezueli przezyja :) Kwestia czasu.

! Odpowiedz
37 13 ajwaj

Emigracja z "rajów na ziemi" Jankesów jest regula,
a nie wyjatkiem, Am. Lac., Ukraina > 5 mln, PL itd.

! Odpowiedz
4 3 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -4,94% 55,56
2020-02-24 13:47:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil