WAŻNE

MFW: globalny dług publiczny w 2020 roku będzie rekordowo wysoki

2020-07-10 15:50
publikacja
2020-07-10 15:50
fot. Rawpixel.com / Shutterstock

W związku z pandemią koronawirusa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej - głosi komunikat zamieszczony w piątek na stronach MFW.

Główna ekonomistka MFW Gita Gopinath i dyrektor departamentu finansów publicznych Funduszu Vitor Gaspar oceniają jednak, że mimo rekordowego długu publicznego rządy powinny się zdecydowanie wystrzegać zbyt szybkiego rezygnowania z programów pomocowych wspierających gospodarkę, ponieważ grozić to może zablokowaniem jej ożywienia.

"Zbyt wczesne zaciskanie budżetu stanowi ryzyko większe nawet niż wykolejenie ożywienia gospodarczego (ze względu na) przyszłe, jeszcze wyższe koszty budżetowe" - napisali Gopinath i Gaspar we wspólnej notatce.

MFW ogłosił też niedawne, że prognozuje większą od spodziewanej ogólnoświatową recesję. PKB strefy euro skurczy się o 10,2 proc., Ameryki Łacińskiej i Karaibów - o 9,4 proc., a USA - o 8 proc.

Gospodarka strefy euro skurczy się w 2020 roku o 2,7 pkt proc. więcej, niż przewidywano w kwietniu. PKB Niemiec spadnie o 7,8 proc. (-0,8 pkt proc. wobec kwietnia), a Francji o 12,5 proc. (-5,3 pkt proc.), podczas gdy PKB Hiszpanii i Włoch spadnie o 12,8 proc., odpowiednio -3,7 i -4,8 pkt proc. - podaje MFW.

Negatywnych skutków pandemii nie uniknie także Wielka Brytania, której PKB w 2020 roku ma skurczyć się o 10,2 proc. wobec 6,5 proc. szacowanych w kwietniu.

MFW przewiduje, że globalna gospodarka skurczy się o 4,9 proc. w porównaniu z 3 proc. prognozowanymi w kwietniu.

fit/ ap/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
filippus
Lepiej się zadłużyć na kosmiczną kwotę niż żeby było dużo gorzej.
bha
https://commodity.com/debt-clock/
infinum
Dzisiaj dług publiczny, bo przecież nie można dopuścić do recesji, a jak przyjdzie do spłaty tych długów, to żeby spłacić zagranicę trzeba będzie srogo podnieść podatki, a żeby pozbyć się długu we własnej walucie, to trzeba wywołać grubą inflację.

Podatki uduszą wzrost gospodarczy, a inflacja zniszczy
Dzisiaj dług publiczny, bo przecież nie można dopuścić do recesji, a jak przyjdzie do spłaty tych długów, to żeby spłacić zagranicę trzeba będzie srogo podnieść podatki, a żeby pozbyć się długu we własnej walucie, to trzeba wywołać grubą inflację.

Podatki uduszą wzrost gospodarczy, a inflacja zniszczy resztkę oszczędności i kapitału społecznego - wyjdzie z tego stagflacja z całkowitą utratą zaufania do systemu monetarnego i politycznego.
gucio_222
Takie problemy rozwiązuje wojna. Niemcy już dawno to zrozumieli i co 50-100 lat robią totalną rozpierduchę co czyści długi. W międzyczasie udają gołąbków pokoju który to efekt bardzo dobrze działa na postępowych baranów co to mówią że nie należy pamiętać o historii i urazach.
talmud
"tu spocznij" bierze przykład od "sojusznika" u którego kryzysu dawno juz nie ma.....:):)....przeciez to "najpotężniejsza drukarnia" ......swiata..........LAUGHING MY ASS OFF
"
jes
W twoim kraju ludzie umierają ale Putin organizuje, jako jedyny, wyścig F1 z publicznością. Niech umierają ale pokazać się musimy.
pstrzezek
Słabi ci eksperci. Powinni pogadać z naszym premierem i brać przykład z Polandu. U nas już po kryzysie, i po epidemii też nie ma śladu. Amatorzy z MFW i WHO :)
and00
No ba, ale nie wszystkie kraje tak sobie radzą.
Akurat Polska wprowadziła kwarantanne kiedy trzeba, tak że u nas epidemia się nie rozwinęła za bardzo.
Gospodarczo spadek tez najmniej w UE, dług do PKB PiS zdążył zmniejszyć, tarcze zadziałały, tak że budżetowi tez dobrze.
Nie to co Francja, Włochy albo Hiszpania
macierz
Eksperci twierdzą, że zbliżające się eksmisje mogą wkrótce uczynić 28 milionów bezdomnymi w USA.
EB: Nigdy nie widzieliśmy takiej skali eksmisji w tak skróconym czasie w naszej historii. Możemy spodziewać się dramatycznego wzrostu w nadchodzących tygodniach i miesiącach, zwłaszcza że wygasają obowiązujące
Eksperci twierdzą, że zbliżające się eksmisje mogą wkrótce uczynić 28 milionów bezdomnymi w USA.
EB: Nigdy nie widzieliśmy takiej skali eksmisji w tak skróconym czasie w naszej historii. Możemy spodziewać się dramatycznego wzrostu w nadchodzących tygodniach i miesiącach, zwłaszcza że wygasają obowiązujące ograniczone środki wsparcia i interwencji. Około 10 milionów ludzi na przestrzeni lat zostało wysiedlonych ze swoich domów po kryzysie wykluczenia w 2008 roku. W tej chwili, od chwili obecnej do września, czeka nas od 20 do 28 milionów osób zagrożonych eksmisją.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki