MF znów chce podnieść VAT - za soki i napoje zapłacimy więcej

2018-12-18 11:30
publikacja
2018-12-18 11:30

Ministerstwo Finansów znów chce podnieść stawkę podatku VAT. Tym razem podwyżka dotyczyć ma soków i napojów. Producenci, rolnicy i sadownicy drżą na samą myśl i boją się kryzysu.

/ fot. miradrozdowski / YAY Foto

Podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne o zawartości min. 20 proc. soku ma wzrosnąć z 5 proc. do 23 proc. Jak szacują producenci, zmiana ta może zmniejszyć zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton.

– Wzrost stawki VAT zmniejszy konkurencyjność napojów owocowych i warzywnych względem innych produktów do picia na rynku. Będzie to miało poważne konsekwencje zarówno dla producentów (najczęściej polskich przedsiębiorców), konsumentów, ale również dla sadowników. Adaptacja branży przetwórczej do nowej sytuacji rynkowej oznacza spadek zapotrzebowania na surowiec o ok. 75 proc. Będzie to potężny cios również dla sadowników, w sytuacji kiedy niezbędne jest zagospodarowanie każdej tony surowca – mówi Julian Pawlak, prezes zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

W Polsce to właśnie ta grupa napojów (poza wodą) jest najpopularniejsza. Zawartość soku w polskich wyrobach jest dwukrotnie większa niż europejskich - w tych wynosi ok. 10 proc. W momencie podniesienia stawek VAT polscy producenci będą zbliżać się ku poziomowi panującemu w UE, by zaoszczędzić.

Najbardziej poszkodowani będą producenci jabłek - to z tych owoców produkuje się u nas rocznie ok. 300 ton zagęszczonego soku - 96 proc. całego przetwórstwa jabłek w kraju stanowi zagęszczony sok. Krajowa Unia Producentów Soku szacuje, że zapotrzebowanie na nie spadnie nawet o 123,5 tys. ton. Stracą również producenci czarnej porzeczki, wiśni, aronii czy marchwi.

Resort finansów twierdzi, że podwyżka ta ma charakter niefiskalny i ma służyć uporządkowaniu tabeli stawek. Jednak prawda jest taka, że konsumenci zapłacą za wysokiej jakości napoje znacznie więcej niż teraz.

- Celem nowej matrycy VAT jest przede wszystkim uproszczenie i uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne związane z przyporządkowaniem poszczególnych towarów do właściwych stawek. W zdecydowanej większości ujednolicenie systemu dokonywane jest poprzez równanie w dół. Dla przykładu pieczywo, które dotychczas w zależności od terminu przydatności do spożycia objęte jest różnymi stawkami VAT (5, 8 a nawet 23 proc.) zgodnie z aktualnym projektem nowej matrycy będzie podlegało zawsze najniższej z nich (czyli 5 proc.). Podobna sytuacja dotyczy owoców, które obecnie grupowane są do stawki 5 lub 8 proc., a po proponowanych zmianach pozostaną wyłącznie z 5 proc. VAT - pisze MF w przesłanym redakcji Bankier.pl stanowisku.

DU

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (39)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
Patrzcie jakie cuda, budżet z ciągłą nadwyżką według propagandy, wystarczy nie kraść, a tu co chwila nowy podatek. Szczyt cyklu koniunkturalnego, a na nic nie starcza i teraz pomyślcie co się stanie, gdy w następnym roku rozpocznie się światowy kryzys by w 2020r. recesja zawitała również do Polski. Jeżeli deficyt Patrzcie jakie cuda, budżet z ciągłą nadwyżką według propagandy, wystarczy nie kraść, a tu co chwila nowy podatek. Szczyt cyklu koniunkturalnego, a na nic nie starcza i teraz pomyślcie co się stanie, gdy w następnym roku rozpocznie się światowy kryzys by w 2020r. recesja zawitała również do Polski. Jeżeli deficyt w 2020r. nie przekroczy 100 mld zł będzie to dla mnie zaskoczenie na miarę zdobycia mistrzostwa świata w piłce nożnej przez jakąś miernotę piłkarską pokroju Kazachstanu.
azadgan
"Adaptacja branży przetwórczej do nowej sytuacji rynkowej oznacza spadek zapotrzebowania na surowiec o ok. 75 proc. "

hahaahah, chętnie się przyjże tym "kalkulacjom"
andrzejkil
https://www.facebook.com/events/327783647826249/ trzeba z tym walczyć, bo pozwalają sobie na coraz więcej, zaraz przyjdą podwyżki na leki dla starszych itd. Już teraz się nie boją podwyższyć ceny ludziom na specjalistycznych dietach, z chorobami. Ja już podpisałem petycję w tej sprawie, z lekami weterynaryjnymi pomogło!
artur17
Na kilkadziesiąt produktów staka SPADA. Na napoje bo nie na soki VAT rośnie - tytuł jak w pudelku. Na banany , cytrusy, ciastka, musztardę itd VAT SPADA. Łączny efekt ma być - mniejsze obciążenia o kilkaset milionów.
andrzejkil
ktoś z nietolerancją laktozy nie będzie tym pocieszony, bo nie o to mu chodzi
search
Ludu moj Ludu, glosowaliscie na niebieska teczke i ustawy, By walczyc z mafia vat podnosimy wam i obnizamy ceny by vat byl neutrany na soki a nawet tanszy. Ten pomaranczowy jest najgorszy, pija go cyklisci ci z holandii bo to ich barwy , znczy Ci od pedolawnia. Zalecamy kupowac polskie vitaminy i wode z uzdowiska ojca tadeusza Ludu moj Ludu, glosowaliscie na niebieska teczke i ustawy, By walczyc z mafia vat podnosimy wam i obnizamy ceny by vat byl neutrany na soki a nawet tanszy. Ten pomaranczowy jest najgorszy, pija go cyklisci ci z holandii bo to ich barwy , znczy Ci od pedolawnia. Zalecamy kupowac polskie vitaminy i wode z uzdowiska ojca tadeusza co uzdrawia dusze i leczy cialo zblakanych dusz co nie wiedza na kogo glosowac, dodatkowo ma wiele mineralow ciezkich i mikroelemntow.po ktorych nie chce sie jesc. To dobre i zdrowe bo walczcac z bialym niedzwiedziem oczyszcza sie organizm.
carlito1
A ja to już mówię i widzę od początku dobrej zmiany, że po troszeczku przezucają produkty z VAT 8 na 23 % a to bo strzykawki to nie wyrób medyczny, a to uprościmy wam ( w imię waszego dobra) VAT i ujednolicimy stawkę... Oczywiście w górę... I takim sposobem będziemy mieli linowy ale w nazwie dalej " progresywny A ja to już mówię i widzę od początku dobrej zmiany, że po troszeczku przezucają produkty z VAT 8 na 23 % a to bo strzykawki to nie wyrób medyczny, a to uprościmy wam ( w imię waszego dobra) VAT i ujednolicimy stawkę... Oczywiście w górę... I takim sposobem będziemy mieli linowy ale w nazwie dalej " progresywny " VAT 23% po czym ogłosi się jakoś kryzys i zrobi 25%.... Potem tylko czekać, aż VAT nie będzie można odliczyć wcale i stanie się on kolejnym podatkiem " dohodowo obrotowym dla firm " ale spokojnie rząd zapewni, że tak nie będzie, ale tak się stanie przez co suweren będzie szczęśliwy... Zdecydowanie najgorszy rząd jaki pamiętam, najbardziej destrukcyjny dla biznesu, zwłaszcza drobnego i dla klasy ludzi którzy mają troszkę swojego.... Bo w przeciwieństwie do elektoratu patol +,muszą się bać i płacić bo mają coś nieco do stracenia ale nie na tyle dużo żeby wejść do elitarnego grona dobrej zmiany i mieć wszytko gdzieś....
azkanel
Nareszcie bo już miałem dość tych dobrych soków i teraz będę mógł pić te gorszej jakości :-)
karbinadel
Kolejny ruch robiący dobrze międzynarodowym korporacjom kosztem drobnych polskich firm. Vivat dobra zmiana!
andrzejkil
a co z ludźmi na dietach niskobiałkowych, z uczuleniem na zwykłe mleko, z nietolerancją laktozy. Przecież ja sam znam takich osób kilkanaście, szkoda że o nich nikt nie myśli.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki