Wzrośnie VAT na ośmiorniczki, zmaleje na pieczywo i pieluchy

W piątek Ministerstwo Finansów przedstawiło nową matrycę stawek VAT. Mają one uprościć skomplikowane dotychczas przepisy. Czekają nas zarówno obniżki, jak i podwyżki podatku.

(YAY Foto)

Nowa matryca VAT to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, którzy skarżyli się na problemy z interpretacją przepisów. Podatkiem tym objęte są wszystkie produkty w Polsce. Podstawowa stawka to 23 proc., ale na około 250 kategorii produktów może być nałożony podatek w wysokości 8 proc. i 5 proc.

Problem pojawia się, gdy podobne produkty są opodatkowane inną stawką. I tak np. pieczywo świeże z krótkim terminem przydatności do spożycia ma 5 proc. VAT, tostowe – 8 proc., a to z dłuższą datą ważności – już 23 proc. Keczup i sos musztardowy mają stawkę 8 proc., a musztarda 23 proc. Chipsy ziemniaczane to 8-proc. VAT, zaś kukurydziane – 23 proc.

– Dzisiaj załącznik ze stawką 8 proc. ma ok. 150 pozycji, po zmianach będzie miał o połowę mniej. Załącznik ze stawką 5 proc. mieści obecnie 35 pozycji, podczas gdy w nowej matrycy będzie to nieco ponad 20 – przybliża zakres zmian minister finansów Teresa Czerwińska. – Poszczególne pozycje będą po prostu bardziej pojemne – precyzuje.

Podobne produkty mają więc trafić do jednej kategorii, a jeśli mają rozbieżną stawkę VAT, to będzie ona zrównana do tej niższej. W związku z tym zmniejszy się opodatkowanie produktów dla niemowląt i dzieci, tj. fotelików samochodowych, smoczków, pieluszek oraz artykułów higienicznych dla kobiet. Obniżony ma zostać też VAT na książki i e-booki, a także gazety, dzienniki i czasopisma.

Niższą stawką VAT objęte zostaną owoce tropikalne i cytrusowe czy niektóre orzechy, zupy buliony i żywność dietetyczna, a pieczywo – bez względu na termin przydatności do spożycia – będzie obłożone 5-proc. stawką VAT.

Nie będzie jednak całkiem kolorowo. Do 23 proc. ma wzrosnąć stawka VAT na homary, ośmiornice oraz inne skorupiaki, które dotychczas obłożone były obniżoną stawką podatku. VAT na przyprawy wzrośnie z 5 proc. do 8 proc., na soki owocowe i warzywne "inne niż tzw. 100 proc." - z 5 proc. na 23 proc. Wyższy VAT nałożony zostanie też na lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych - stawka wzrośnie z 8 na 23 proc. oraz czasopisma specjalistyczne (z 5 na 8 proc.).

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 2 tomi44g

Skoro rodzice dostają 500+ to może łatwiej by było objąć produkty dla dzieci stawka podstawową, a rodzicom dawać bezpośrednio nieco więcej, np. 512 zł czy ile tam by wyszło.

! Odpowiedz
1 4 conr

Dlaczego soki 100%, które w większości są przegotowane więc i tak są pustymi kaloriami, będą traktowane preferencyjnie w stosunku do innych napojów na bazie soku (które często mają chociaż mniej cukru)?

! Odpowiedz
18 12 carlito1

I tak krok po kroczu, powolutku, pomalutku zrobią VAT 23 % nazwany progresywny ale będzie liniowy., ponieważ co chwile przerzuca się kolejne rzeczy do koszyczeka VAT 23... W imię naszego dobra i uproszczenia..

! Odpowiedz
8 58 karbinadel

A nie lepiej wprowadzić jednakową stawkę na wszystko, np. 16%? Tylko ilu doradców podatkowych musiałoby się wtedy zająć czymś innym...

! Odpowiedz
10 6 silvio_gesell

Nie, bo stawka zależy od długości łańcucha dostaw.

! Odpowiedz
1 4 conr odpowiada silvio_gesell

silvio_gesell, mógłbyś przedstawić w jaki sposób uzależnianie wysokości stawki VAT od długości łańcucha dostaw miałoby zmniejszyć zaburzenia gospodarki / starty społeczne powodowane przez ten podatek?

Wg. mojej wiedzy przy tych samych wpływach z podatku VAT zbędna strata społeczna będzie najniższa przy jednej stawce podatku VAT, bo rośnie mniej-więcej z kwadratem wysokości tego podatku (a 0.05 ^ 2 + 0.15 ^ 2 > 2 * 0.1 ^ 2).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 29 silvio_gesell

VAT to regresywny podatek mający w założeniu rekompensować progresywność PIT. Jeden i drugi to opodatkowanie pracy i charakteryzuje się tzw. zbędną stratą społeczną, co oznacza, że przychody państwa tych podatków są niższe niż koszty obywateli. Opodatkowanie dochodu sztucznie obniża aktywność zawodową, a opodatkowanie wartości dodanej stanowi bodziec do obniżania jakości produktów.

Jedyne podatki, które nie zaburzają wolnorynkowych sił popytu i podaży to opodatkowanie negatywnych efektów zewnętrznych (tzw. podatki Pigou). Przykładem jest opodatkowanie wartości samej ziemi, bez wartości budynków i ulepszeń, czyli Land Value Tax. Podatek nie zaburza gospodarki, bo ziemia nie znika gdy się ją opodatkuje. Jest także logicznym źródłem finansowania wydatków państwa, bo wartość ziemi pochodzi z wydatków publicznych, a nie z pracy właściciela.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 91 niewierzacyateusz

podwyżka VAT na ośmiorniczki to jawne szykanowanie opozycji przez pisowski rząd

! Odpowiedz
22 29 wektorwg

Najważniejsze że nie brakuje na limuzynę i ochronę prezesa wszystkich prezesów

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.