REKLAMA

MF: wkrótce możliwe będzie wystawianie e-paragonów w kasach fiskalnych on-line

2021-09-28 17:46
publikacja
2021-09-28 17:46
MF: wkrótce możliwe będzie wystawianie e-paragonów w kasach fiskalnych on-line
MF: wkrótce możliwe będzie wystawianie e-paragonów w kasach fiskalnych on-line
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez konieczności jego drukowania będzie możliwe na kasach on-line – napisano we wtorkowej informacji prasowej MF.


Jak wynika z wtorkowej informacji prasowej Ministerstwa Finansów, przygotowane wspólnie z Ministrem Rozwoju i Technologii rozporządzenie umożliwiające wystawianie e-paragonów na kasach fiskalnych on-line zostało już podpisane i oczekuje na publikację. Nowe przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.

MF wskazało, że rozporządzenie umożliwia klientowi wybór, czy chce on otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektronicznie.

"Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu – oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii - ogranicza transmisję wirusa" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Resort finansów przypomniał, że nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać paragon elektroniczny np. SMS –em.

W informacji prasowej wskazano, że e-paragony mogą być obecnie wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane m.in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.

"Według danych na koniec września na rynku działa 3,5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach" - powiedział wiceminister Sarnowski. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kenn
Dalsze, błyskawicznie już realizowane, forsowanie "e-państwa", gdzie rząd chce mieć kontrolę nad dosłownie KAŻDYM elementem obywatela.

Następny krok: likwidacja gotówki, i uzależnienie możliwości korzystania z e-paragonów w zależności od "łaski państwa", czyli spełnienia "warunków"
Dalsze, błyskawicznie już realizowane, forsowanie "e-państwa", gdzie rząd chce mieć kontrolę nad dosłownie KAŻDYM elementem obywatela.

Następny krok: likwidacja gotówki, i uzależnienie możliwości korzystania z e-paragonów w zależności od "łaski państwa", czyli spełnienia "warunków" bycia legalnym obywatelem.

Jeśli rząd, w dodatku bez żadnych debat, decyduje o wszystkim ZA SPOŁECZEŃSTWO, mamy do czynienia z dyktaturą. To właśnie obecny rząd robi.
fiat126p
Cóż za wybór! Zwykły paragon lub e-paragon, f-paragon, może g- a także h-paragon... Czy klient będzie mógł wybrać żaden-paragon?
A jeżeli już - czy ktoś nie wpadł, że opakowanie towaru może być paragonem - z unikalnym numerem seryjnym?
andregru
"wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy" - zarobią na tym sprzedawcy kas i złodziejskie państwo .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki