REKLAMA

MF: Wypłata trzynastego wynagrodzenia nie jest zagrożona

2020-11-28 15:58
publikacja
2020-11-28 15:58
fot. ASkwarczynski / Shutterstock

Wypłata trzynastego wynagrodzenia nie jest zagrożona, świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą również w 2021 r. - powiedziała w sobotę PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Iwona Prószyńska.

"Nie jest prawdą, że zagrożona jest wypłata 13. wynagrodzenia" - powiedziała Prószyńska. "Świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą realizowane również w 2021 r., co wynika z obowiązujących przepisów" - dodała.

Rzecznik MF powiedziała, że ograniczeniu powinny ulec natomiast wypłaty nagród i premii w roku 2020 w zakresie niewymaganym przepisami prawa.

"Decyzje w tym zakresie każdorazowo podejmują dysponenci poszczególnych części budżetowych" - powiedziała Prószyńska.

Według rzeczniczki intencją zastosowania instrumentu blokady było przeznaczenie powstałych w tym roku oszczędności w niektórych obszarach administracji publicznej (w szczególności z tytułu wynagrodzeń i pochodnych), na działania związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom pandemii.

Serwis wp.pl podał w sobotę, że szef resortu finansów Tadeusz Kościński poinformował w tym tygodniu wszystkie resorty o blokadzie wydatków. Środki zaoszczędzone na nagrodach i dodatkowych wynagrodzeniach rocznych mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 oraz na pomoc dla przedsiębiorców.

"Minister Finansów Tadeusz Kościński tłumaczy w piśmie rozesłanym do resortów, że decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 rok, podjął Prezes Rady Ministrów, na podstawie Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" - czytamy w wp.pl.

Zgodnie z publikacją, Kościński napisał, że blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne. Według portalu szczegóły blokad wydatków ma ustalić każdy resort, po otrzymaniu decyzji.

Dodano, że kwoty blokad w poszczególnych częściach budżetowych zostały określone w związku ze stwierdzeniem niepełnej realizacji planu wydatków na wynagrodzenia. Oznacza to, że ministerstwa oszczędzały na wynagrodzeniach i powstały w ten sposób ”zaskórniaki”, po które sięga teraz premier.(PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
anty12
Proszynska to ma tyle do gadania co szyt za Niemca. Mateusek jest presmierem i on wie lepsiej.
kutasikaczor
albo kraść jak kradną a zawsze glapinski dodrukuje jak braknie
looop
wystarczy dobrze zarządzać i nie kraść a piniendze są i byndą.....prawda Rostowski?????
meryt
04.09.2013 13:33 "Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów złotych"

"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków", ponieważ polski system emerytalny jest systemem partycypacyjnym."
dlaczego_nie
70 mln Sasina, 70 mln Handlarza Bronią...
To niektóre uczciwe nie kradnij
anty12 odpowiada meryt
To tak samo jak MAteuszek. W koncu MAteuszek to POwiec, przebrany za pisowska. A kartofel tak nienawidzi pelo, ze powzloil bylemu POwcomi rzadzic Polska. Mam nadzijze ze Zbyszek dojedzie go bez mydla.
dlaczego_nie odpowiada meryt
Mnie nic nie zabrał. Pieniądze Zostały przepisane na subkonto w ZUS. Co innego vateuszek chce zajee.. 15 procent.....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki