MF: Podnoszenie kwoty wolnej nie jest optymalnym rozwiązaniem

Jeśli mamy planować zmiany w podatkach, musimy myśleć o osobach najmniej zamożnych. Podnoszenie kwoty wolnej nie jest optymalnym rozwiązaniem — mówi Artur Radziwiłł, wiceminister finansów.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

PB: Ekonomiści coraz częściej podnoszą nam prognozy wzrostu PKB nawet w okolice 4 proc. Czy Ministerstwo Finansów widzi szanse na tak optymistyczny scenariusz?

Artur Radziwiłł, wiceminister finansów: Uważamy, że tempo wzrostu gospodarczego w tym roku wyniesie 3,4 proc. i to jest konserwatywna prognoza. W planowaniu budżetowym należy być ostrożnym. Otoczenie zewnętrzne gospodarki jest wciąż niestabilne i pełne ryzyka, ale widzimy, że nasza gospodarka nabiera rozpędu. Nie będzie dla nas zaskoczeniem, jeśli już w tym roku uda się osiągnąć wzrost na poziomie 3,8 proc., który prognozujemy dopiero na 2016 r.

Czy wchodzi w grę obniżenie stawek VAT w 2016 r. po wyjściu z procedury?

W ustawę wpisane jest, że VAT zostanie obniżony o 1 pkt. proc. od 2017 r. Obecnie jesteśmy na początku właściwego procesu budżetowego na 2016 r., w tej chwili dysponujemy jedynie założeniami wzrostu PKB (3,8 proc.) i inflacji (1,7 proc.). Te wskaźniki plus reguła wydatkowa pokażą nam, jakie mamy pole manewru w polityce fiskalnej. Wtedy będziemy podejmowali decyzje dotyczące priorytetów. Jeśli zdecydujemy się na szybsze obniżenie stawek VAT, będzie się to musiało odbyć kosztem ograniczenia wzrostu wydatków, a to nigdy nie są łatwe decyzje.


Co z podniesieniem kwoty wolnej od podatku? W ostatnich miesiącach minister finansów nie chciał o tym słyszeć, ale coraz częściej mówią o tym posłowie.

W naszej ocenie podniesienie kwoty wolnej nie jest najbardziej optymalnym sposobem obniżania podatków. Kwota wolna trafia do wszystkich, czyli także najbogatszych, którzy tego najmniej potrzebują. Newralgicznym obszarem są natomiast osoby o niskich zarobkach. Jeśli więc planujemy zmiany w podatkach czy nowe ulgi, musimy myśleć właśnie o osobach najmniej zamożnych, dla których obniżenie klina podatkowego jest kluczowe dla podjęcia legalnego zatrudnienia, wyjścia z biedy i podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny.


Z wiceministrem finansów Arturem Radziwiłłem rozmawiał Bartek Godusławski

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~polak2

To jest wszystko nie tak?najpierw podatek ?potem pełno pracowników Socjalnych i dzielą temu damy na miseczkę temu na łyzeczkę.

! Odpowiedz
0 6 ~s6

Chodzi o to, że jest 1000000000000 zł długu do spłaty. Urzędnicy, policjanci, wojskowi, nauczyciele doją kasę ponad normę. Nie płacą realnie podatków tylko z nich korzystają. Drogie zabawki dla wojaków, którzy nie potrafią walczyć, 20 orkiestr wojskowych, więcej generałów niż w US Army, kapelani+katecheci kosztują 1,5 mld rocznie dzięki PiS i konkordatowi z Watykanem. Patologia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~oki

Byle do jesiennych wyborów....Wtedy rozliczymy tych rozpasionych urzędasów bazujących na najbiedniejszych... Jak nie potrafią znależc pieniędzy tam, gdzie jest ich najwięcej,
to pora odstawić ich od koryta....!!!

! Odpowiedz
0 8 ~poseł

Materiał do przemyśleń przed urną wyborczą:

1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania). Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty.

2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne.
W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).

3.W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro.
W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro. Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !!!!!

4. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł).
W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł!

5.Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych!

6. Kto jest najmądrzejszym narodem na świecie? Żydzi? W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięczy zł) rocznie.

7.Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska. Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!!

8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska? Premier Kambodży podniósł kwotę wolną od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, co rocznie po przewalutowaniu wynosi ok. 8640 zł. W Polsce ta suma jest prawie trzy razy mniejsza.

9.Polski sejm pod wodzą PO i PSL odrzucił projekt ustawy, która podwyższałaby próg dochodu wolnego od podatku. W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.

10.Oznacza to, że osoby na progu skrajnego ubóstwa, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 257 zł, muszą część tej kwoty zwrócić państwu. Tymczasem w Kambodży, jednym z najbiedniejszych państw świata, kwotę wolną od podatku podniesiono. W tym azjatyckim państwie dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2013 roku wyniósł ok.1 tys. dol. .W Polsce PKB jest 14 razy większe (dokładnie to 13.648/dol. na osobę)

11.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku!!! DLACZEGO???? Reszta polskiego społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od podatku, która jest blisko 9-razy niższa i wynosi zaledwie 3.091 zł. BRAWO POSŁOWIE. Tworzycie prawo dla narodu ale odrębne dla SIEBIE i swoich żołądków.

ww. to komentarze z Internetu.

Czy zatem rządy polityków, ekonomistów, sędziów, prokuratorów i postkomunistów, tych po OKRĄGŁYM STOLE, są w interesie POLAKÓW czyli własnego narodu ???
Czy tylko we własnym i swoich rodzin interesie ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Marcin

a podatek rzędu 50% nie jest okradaniem obywateli?

! Odpowiedz
0 22 ~abc

Komusza argumentacja. Kwota wolna jest właśnie dlatego dobra bo sprawiedliwa , równa dla wszystkich.

! Odpowiedz
0 3 ~młodyFinansista

Żadnej kwoty wolnej od podatku nie powinno być. Niesie to za sobą koszta. Znieść to, a obniżyć podatki. Podatek liniowy 15% bedzie dużo lepszym rozwiązaniem.

! Odpowiedz
0 1 ~tadeusz

komentarz ministra oznacza że PO stała się partią lewicową mam nadzieję że Janosiki niedługo będą rządzić

! Odpowiedz
2 12 ~anglik

żydowina bo niech nie myli polskie nazwisko / czytaj mazowiecki geremek , michnik itd./ bez zmrużenia oka dla własnego interesu próbowałby nam wmówić że gówno lepsze od czekolady to ich stał y sposób bycia nasz sposób pierdel dla takich gości..

! Odpowiedz
0 18 ~ccc

miejmy nadzieję, że po najbliższych wyborach wywalą to całe zakłamane towarzystwo na bruk ... wam kury szczać prowadzać a nie sprawami publicznymi się zajmować ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.