REKLAMA

MF: Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych utrzymane na poziomie z marca

2021-03-25 15:09
publikacja
2021-03-25 15:09
fot. whitelook / Shutterstock

Emitowane w kwietniu obligacje oszczędnościowe będą miały takie samo oprocentowanie jak w marcu - przekazał w czwartek resort finansów. Przykładowo papiery 3-miesięczne będą miały stałe 0,5 proc. oprocentowanie, a ewentualny zyski na 4-letnich obligacjach będzie zależał m.in. od poziomu inflacji.

Resort finansów wyjaśnił, że w przypadku obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych oprocentowanie wynosi 0,50 proc. w skali roku, a 2-letnich 1 proc. Pozostałe papiery w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10 proc. dla 3-latek; 1,30 proc. dla 4-latek oraz 1,70 proc. dla 10-latek

Jak przypomniano obligacje 6-i 12-letnie są przeznaczone beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" (obligacje rodzinne), a ich oprocentowanie wynosi odpowiednio 1,50 proc. i 2 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

W przypadku obligacji 3-letnich, to są one papierami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 1,10 proc. w skali roku. W kolejnych okresach równe jest oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze - tzw. stawka WIBOR 6M1. Odsetki są wypłacane co sześć miesięcy.

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 1,30 proc., a w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 0,75 proc. (gwarantującej zysk powyżej inflacji). Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania

Ten sam mechanizm obowiązuje przy obligacjach 10-letich. W ich przypadku oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 1,70 proc., a w kolejnych latach jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1 proc. (gwarantującej zysk powyżej inflacji). W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Odnośnie obligacji rodzinnych (6 i 12-letnie) ich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,50 proc. dla 12-letnich

"Kwietniową ofertę oszczędnościowych obligacji skarbowych pozostawiliśmy na niezmienionym poziomie. Inwestorzy indywidualni mogą uzyskać oprocentowanie w wysokości od 0,50 proc. do 1,70 proc. w pierwszym roku oszczędzania dla standardowej oferty oraz 1,50 proc. i 2 proc. w przypadku obligacji rodzinnych. Klienci mają szeroki wybór instrumentów o prostej i zrozumiałej konstrukcji. W standardowej ofercie dostępne są obligacje o terminie zapadalności od 3 miesięcy do 10 lat, o oprocentowaniu stałym, zmiennym lub indeksowanym do inflacji. Beneficjentom programu Rodzina 500+ oferujemy dodatkowo instrumenty 6- i 12-letnie z oprocentowaniem indeksowanym do inflacji. Wszystkie rodzaje obligacji detalicznych można kupić bezpiecznie przez internet w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, bez potrzeby wychodzenia z domu" - wskazał wiceminister finansów Sebastian Skuza.

W marcu resort finansów informował, że w lutym Polacy ulokowali w obligacjach oszczędnościowych ponad 3 mld zł. Podobnie jak w styczniu, najchętniej wybierane były obligacje 3-miesięczne oraz 4-letnie. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki