REKLAMA
ZAGŁOSUJ

MC: ponad 70 tys. uczniów pierwszych klas skorzysta od września z lekcji programowania

2017-06-23 14:09
publikacja
2017-06-23 14:09

Od 1 września tego roku z zajęć programowania skorzysta ponad 70 tys. dzieci z ponad 1300 szkół podstawowych - zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji. Mam nadzieję, że część z uczniów złapie bakcyla i w przyszłości zostanie programistami - mówiła w piątek szefowa MC Anna Streżyńska.

fot. / / YAY Foto

Szefowa resortu Anna Streżyńska podkreśliła, że na lekcje kodowania udało się pozyskać środki z UE - ok. 47 mln zł. Minister przekonywała, że dzięki możliwości nauki kodowania polskie dzieci będą miały taki sam start w życiu jak ich rówieśnicy w innych krajach Europy. Podkreśliła, że programowania będą się uczyć dzieci z mniejszych miast oraz obszarów miejsko-wiejskich. "Dostępność do takich lekcji jest tam bądź żadna, albo bardzo niewielka" - stwierdziła szefowa MC.

Minister wyraziła nadzieję, że niektórzy młodzi ludzie "złapią bakcyla" i zostaną programistami. Dodała, że kodowanie "uczy strukturalnego myślenia" oraz "wiązania logicznych ciągów myślowych". "Kodowanie stwarza podwaliny dla naszej młodzieży i dzieci, aby ich świat był inny od naszego. (...) Żeby miały większe szanse, żeby mogły konkurować na rynku pracy, żeby miały w zwyczajnie frajdę, bo cyfryzacja to frajda" - mówiła.

Streżyńska zapowiedziała, że będzie kolejny nabór wniosków na prowadzenie szkoleń dla nauczycieli. "Jest takie duże zainteresowanie tym projektem, że będzie jeszcze jeden nabór na 28 obszarów" - mówiła. "Zrobimy jeszcze jeden krok upowszechniający dostęp do nauki kodowania dla dzieciaków i budujący kompetencje po stronie nauczycieli" - dodała.

Podczas piątkowej uroczystości w resorcie, minister Streżyńska wręczyła listy gratulacyjne instytucjom, które pomogą szkolić nauczycieli w nauce kodowania. Szkoleniem zajmą się m.in.: Wyższa Szkoła Humanitas, Fundacja Rozwoju Edukacji Elektronicznej, Politechnika Białostocka, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Budujemy kompetencje u nauczycieli i innych osób dorosłych, które będą prowadzić zajęcia z kodowania, jako zajęcia pozalekcyjne" - mówiła minister.

Wanda Buk z ministerstwa cyfryzacji dodała, że w projekcie udział weźmie 1307 szkół z całego kraju. "Liczby są imponujące. Mamy tutaj prawie 6 tys. nauczycieli, ponad 70 tys. dzieci, które wezmą udział w zajęciach, które rozpoczną się od przyszłego roku szkolnego" - mówiła.

Minister Streżyńska przypomniała w rozmowie z PAP, że rząd przyjął uchwałę ws. rozwoju cyfryzacji w Polsce. Chodzi o Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE). Ma być ona siecią teleinformatyczną, łączącą wszystkie szkoły w Polsce. MC podkreśliło, że uruchomienie OSE pozwoli na wprowadzenie nowych form kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności uczniów zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie poprzez: zapewnienie dostępu do szybkiego internetu, dostarczenie multimedialnych treści edukacyjnych, zapewnienie usługi bezpieczeństwa sieciowego.

pż/ js/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kumpel19
Nareszcie jakieś rozsądne zajęcia. Programuję po kursach z eduweba i zleceń ciągle przybywa. Im bardziej człowiek doświadczony tym lepszą pozycją na rynku się cieszy. Jakby syn chciał pójść tą samą drogą to nie miałbym nic przeciwko
~Michał_mar
Ciekawe po ilu godzinach nauczyciel jest przeszkolony by nauczać programowania. Coś mi się wydaje że będzie jak z biologami który uczą geografi.
~silvio_gesell
Informatyka to zajawka. Wiem bo sam jestem informatykiem. Uczmy dzieci wartości. Komputery mogą się komunikować, bo protokół napisał programista. Ludzie mogą się komunikować bo... ?
~ewfe
microBit albo kupic kazdemu c.h.i.p. lub orange pi
~Gal
Są już gotowe rozwiązania w necie. Moja 6 letnia córka działa na www.studio.code.com, dla starszych stratch. Mit. Edu. Wystarczy się zainteresować i każdy nauczyciel to ogarnie. Są gotowe rozwiązania z wskazówkami dla rodzica i nauczyciela. Nie trzeba żadnych uchwał.... Wystarczy się trochę zainteresować i Są już gotowe rozwiązania w necie. Moja 6 letnia córka działa na www.studio.code.com, dla starszych stratch. Mit. Edu. Wystarczy się zainteresować i każdy nauczyciel to ogarnie. Są gotowe rozwiązania z wskazówkami dla rodzica i nauczyciela. Nie trzeba żadnych uchwał.... Wystarczy się trochę zainteresować i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań
~Developer
Pierwsza klasa to za wcześnie żeby uczyc abstrakcyjnego myślenia. Tylko zrazicie dzieciaki. Lepiej zacząć od robotyki. Idea programowania podobna ale frajda większa dla dzieci. Bardziej je zainteresuje efekt poruszania zabawką niż "Hello world" na konsoli.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki