REKLAMA

MAP przeciwny "ogałacaniu" spółek Skarbu Państwa przez dywidendy

2020-02-24 11:38, akt.2020-02-24 12:53
publikacja
2020-02-24 11:38
aktualizacja
2020-02-24 12:53

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin nie jest zwolennikiem "ogałacania" spółek Skarbu Państwa poprzez wypłatę dywidend. Chce, by spółki przede wszystkim inwestowały - informuje PAP Biznes.

/ fot. Wojtek Górski / FORUM

"Nie jestem zwolennikiem, żeby dywidendy ogałacały spółki Skarbu Państwa; chcemy, żeby one przede wszystkim inwestowały, gdyż nie ma rozwoju bez inwestycji. Jeśli jakieś spółki będą chciały wypłacić dywidendy, to tak, ale będę je zachęcał do tego, by nie było to realizowane w taki sposób, żeby dywidendy ograniczały rozwój i inwestycje" - powiedział dziennikarzom wicepremier Sasin.

"Chciałbym, by spółki posiadały środki na inwestycje, bo wyzwania są ogromne" - dodał Sasin cytowany przez PAP Biznes.

Inwestycje? Inwestorzy mają wątpliwości

Na słowa Jacka Sasina należy spojrzeć jednak nieco szerzej. Dywidendy nie są „ogałacaniem” spółek. Oczywiście trzeba zachować równowagę pomiędzy wydatkami na inwestycję, budowaniem kapitałów oraz dywidendami i czasem rzeczywiście nie jest wskazane rekomendowanie dywidendy. Problem ze spółkami Skarbu Państwa polega jednak na tym, że Skarb Państwa w pewnym sensie dywidendę sobie i tak wypłaca, tyle że z pominięciem akcjonariuszy mniejszościowym. Ową "dywidendą" jest używanie spółek Skarbu Państwa do celów politycznych. Z biznesowego punktu widzenia niektóre ruchy nie mają sensu, a jednak Skarb Państwa je forsuje, realizując polityczną agendę. Dodatkowo pieniądze są wypompowywane ze spółek przez specpodatki (np. miedziowy), manewry kapitałowe (jak w PGE), czy wezwania. Do tego dochodzą upolitycznienie zarządów i wysokich kadr, które również odbija się na spółkach. Przykładowo w Enerdzie przez ostatnie pięć lat miejsce miało aż 9 zmian na najważniejszym w spółce stanowisku. Ciężko zatem mówić o stabilizacji.

Podsumowując, częściowo na pewno można się zgodzić z Jackiem Sasinem. Inwestycje wymagają nakładów i niektóre spółki takie jak np. JSW, czy Orlen realizują obecnie wielkie programy inwestycyjne. Także energetyka ma przed sobą kapitałochłonną transformaję. To jednak tylko część obrazu. Problem polega na tym, że Skarb Państwa już wielokrotnie potwierdzał, że w spółkach przez niego kontrolowanych na pierwszym miejscu jest polityka a nie biznes. Czy inwestorzy mają gwarancję, że pieniądze które nie trafią na dywidendę, rzeczywiście trafią na rozwój, a nie np. do jakiejś nierentownej kopalni niezwiązanej z biznesem danej spółki? Patrząc na historię – można mieć wątpliwości. Widać to zresztą i po wycenach spółek Skarbu Państwa, które statystycznie rzecz biorąc są wyceniane wyraźnie niżej względem wartości księgowej, niż spółki w prywatnych rękach.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (44)

dodaj komentarz
mlody_
"Nie jestem zwolennikiem, żeby dywidendy ogałacały spółki Skarbu Państwa. Powinna robić to moja świta. My mamy do tego prawo."
Tak brzmi komentarz faktycznie.

Szkoda mi tylko indywidualnych, którzy zostali właśnie wdepnięci w ziemię.
zibi05
Sasin mam propozycję , odkup od akcjonariuszy aktywa spółek SP i nie będzie problemu tylko zapłać godnie i uczciwie a nie okradaj ludzi z ich oszczędności życia tak jak robisz z Energą .
carlito1
Trzeba inwestować w mega nie rentowne projekty i pełne kieszenie pajaców
silvio_gesell_
Kupujcie spółki SP, na rynku większość się myli i trzeba zawsze działać odwrotnie.
makarena
Sasin myslisz pojecie inwestowania z chamskim drenowaniem spolek z pieniedzy!!!!!!!!!!!! Moze przypomnij jakie posiada sz wyksztalcenie?.......... Magister historii !!!!!!!!!!! Co to sa jaja jakies?...
eltomasso
Czemu partkia ktora okresla sie mianem tej banjbardziej antykomunistycznej tak bardzo swoimi rzadami przypomina czasy komuny?

Dziennik TV, gospodarda sterowana centralnie...
prawnuk
Czyli Sasin chce by w OFE zostało jak najmniej pieniędzy......
pazdzioch_indastries
to ściągnij z giełdy cymbale i inwestuj 100% zysku.
Już 30 lat inwestują cyrkowe małpy i nie ma efektów-cud!
trooper
Tylko czemu spółki mają inwestować tylko i wyłąćznie w nierentowne kopalnie węgla i kupować węgiel dwa razy droższy niż cena rynkowa?

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki