REKLAMA

MAEA: Iran wciąż wzbogaca uran

2020-03-03 18:23
publikacja
2020-03-03 18:23

Iran niemal potroił przez ubiegłe trzy miesiące swój zapas wzbogaconego uranu, co jest złamaniem jego porozumienia ze światowymi mocarstwami - ogłosiła we wtorek w poufnym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu.

/ fot. Mazur Travel / Shutterstock

Z przeznaczonym dla państw członkowskich MAEA raportem zapoznały się agencje prasowe. Dokument informuje, że 19 lutego Iran posiadał łącznie 1020,9 kg wzbogaconego uranu, podczas gdy poprzedni raport z 3 listopada ubiegłego roku mówił o tylko 372,3 kg.

W zawartej w 2015 roku umowie z USA, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją i Chinami Iran zobowiązał się posiadać na swym terytorium nie więcej niż 202,8 kg wzbogaconego uranu. Umowa miała zapewnić definitywną rezygnację Teheranu z przypisywanego mu zamiaru wyprodukowania broni jądrowej, za co uzyskałby zniesienie międzynarodowych sankcji.

W roku 2018 prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie Stanów Zjednoczonych z tego porozumienia, które pozostali partnerzy chcą jeszcze uratować.

Drugi opublikowany we wtorek raport MAEA zarzuca Iranowi, że odmawia odpowiedzi na pytania dotyczące trzech jego obiektów, które mają prawdopodobnie związek z programem nuklearnym, choć oficjalnie nie zadeklarowano takiego ich statusu. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
anannke
A co tu jest do ratowania skoro USA bez porozumienia z resztą krajów wprowadziło sankcje?

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki