Łukaszenka: białoruska gospodarka w stanie wojny

Prezydent Aleksander Łukaszenka chce, aby białoruski rząd zrealizował wszystkie założenia gospodarcze na ten rok. Na razie sytuacja u naszych sąsiadów ze wschodu jest trudna - w pierwszym półroczu PKB Białorusi spadł o 3 procent, a wzrost zarobków nie nadąża za inflacją.

(fot. Laski Diffusion / EastNews)

Prezydent Białorusi zwracając się do premiera Andreja Kabiakoua powiedział, że w białoruskiej gospodarce trwa wojna.

- Mamy stan wojenny. I powinniśmy zrobić wszystko, aby w tej wojennej sytuacji zrealizować wszystkie postawione przed nami cele - zaznaczył Łukaszenka.

Prezydent powiedział, że jest przeciwny rozwarstwieniu białoruskiego społeczeństwa, powstaniu przepaści między bogatymi i biednymi ludźmi. Jego zdaniem taka sytuacja może doprowadzić do destabilizacji sytuacji w społeczeństwie i Białoruś może powtórzyć ukraiński scenariusz "być może - jak się wyraził prezydent - bez mieszania się /sił/ z zewnątrz".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/mg/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~aa

Widać Łukaszenka dobrze kombinuje jak wyrównać rozwarstwienie społeczne. Żeby było równo to wszyscy muszą być jednakowo biedni. Jak w PRLu.

! Odpowiedz
7 5 ~plutarch

Łukaszenka dobrze kombinuje, bo faktycznie rozarstwienie jest teraz palącym problemem na świecie. Sęk w tym, że na razie nie bardzo wiadomo, jak temu przeciwdziałać. Łuka musiałby słuchać najlepszych socjologów i ekonomistów, teoretyków na świecie, żeby dobrze skonstruować system podatkowy, popatrzeć jak funkcjonuje Skandynawia. No i postawić na innowacyjny przemysł, ale o ten ciężko w warunkach miękkiego zamordyzmu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~franek

To co napisales powyzej swiadczy ze jestes dyletantem.Nie chcialo Ci się porownac porownales nawet systemow podatkowych w np. Szwecji i na Bialorusi z dostepnych w internecie zrodel.W konkluzji napisales ze na Baialorusi jest zamordyzm nie przedstawiajac zadnego przykladu.
Odrobie prace domowa za ciebie pajacu. Tax w Szwecji za WIKIPEDIA:
Income tax[edit]
Sweden has a progressive income tax, the rates for 2014 are as follows:
0% from 0 kr to 18,800 kr (~0 – 2,690 USD)
Circa 31% (ca. 7% county and 24% municipality tax): from 18,800 kr to 433,900 kr (~2,690 – 62,140 USD)
31% + 20%: from 433,900 kr to 615,700 kr (~62,140 – 88,180 USD)
31% + 25%: above 615,700 kr (88,180 USD and up)[4]
Bialorus: Personal Tax
Belarus has a flat rate of 12% for its tax residents and for the Belarusian income of non-residents. There is no capital gains tax, stamp duty and inheritance tax for individuals. http://www.belarus.by/en/invest/investment-climate/taxation
Nastepnie porownaj zadluzenie Bialorusi do PKB-37% a Szwecji -44% do PKB
http://www.tradingeconomics.com/sweden/government-debt-to-gdp
Poza tym Szwecja jest na 11 miejscu na swiecie w eksporcie broni.Bialorus jest na 16 miejscu.Zatm Bilorus powiunna wiecej ekportowac broni aby dogonic twój model skandynawski.
http://www.sipri.org/googlemaps/2014_of_at_top_20_exp_map.html
Nie zgadzsz się ze mna zaprezentuj inne dane i powolaj się na zrodla.Proste?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~Eltor

"Prezydent powiedział, że jest przeciwny rozwarstwieniu białoruskiego społeczeństwa, powstaniu przepaści między bogatymi i biednymi ludźmi"

Jaka piękna sprzeczność. Jeśli nie będzie rozwarstwienia, to ciężko mówić o występowaniu biednych i bogatych. :)
To właśnie owa przepaść oddziela jednych od drugich. Drobne różnice majątkowe nie powodują rozróżnienia na "biednego" i "bogatego"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 ~plutarch

słabo u ciebie z logiką

! Odpowiedz
7 6 ~plutarch

Wot dilema: jak pogodzić, żeby popuścić wolności gospodarczej i nie dopuścić do zbytniego wzbogacenia się najobrotniejszych...?

! Odpowiedz
2 2 ~Dżejms

Najobrotniejszych towarzyszy.
Ale zobaczcie - facet zupełnie trzeźwo gada - "bez mieszania się /sił/ z zewnątrz".
Czyli ma jak najbardziej świadomość jaki gnój jest w kraju.
Czyżby Gerard D. za mało skosił? Instruktor najlepszy z najlepszych i takie słabe wyniki gospodarcze. Aż dziw bierze.

! Odpowiedz
15 8 ~franek

Gdybys wytarl pajacu jad wyciekajacy Ci z ust I porownal kraje post ZSRR to stwierdzilbys ze Bialorus radzi sobie calkiem niezle pod zadami Lukaszenki. Jeśli chcesz zajmowac się na powaznie tematami Ukrainy ,Bialorusi ,Rosji-zacznij się uczyc rosyjskiego
Америка в шоке. Интервью Лукашенко Вашингтон Пост(1.4 mln odwiedzin) https://www.youtube.com/watch?v=cEQ9D56sQ0Y
Nastepnie porownaj gospodarke Ukrainy gdzie najobrotniejsi oligarchowie w liczbie 12 posiadaja 60% majatku z dochodem per capita 2.2tys$
http://www.tradingeconomics.com/ukraine/gdp-per-capita
do bialoruskiego z per capita niecale 5tys$ http://www.tradingeconomics.com/belarus/gdp-per-capita Potem porownaj to z najbiedniejszym krajem UE –Bulgaria z ktorej przy populacji 10 mln(jak na Bialorusi)wyemigrowalo za praca 2.5 mln Bulgarow. http://www.tradingeconomics.com/bulgaria/gdp-per-capita
Na dodatek P Naresko ze szkoly chocagowskiej zostala obecnie ministrem finansow Ukrainy.Zacytuje: Natalie A. Jaresko is one of the co-founders of Horizon Capital and serves as its Chief Executive Officer. Currently Horizon Capital manages three funds, Emerging Europe Growth Fund II (EEGF ІІ), Emerging Europe Growth Fund (EEGF) and Western NIS Enterprise Fund (WNISEF), with over $600 million under management. http://www.globalpeconference.com/speakers/natalie-a-jaresko/
To tak jak w przyrodzie.Slabe zwierze powalily wilki a potem na pozostalisci rzucily sie hieny.Potem te hieny rzuca się sobie do gardel.
Na koniec zapytam:jaki rodzaj demokracji czy wolnosci gospodarczej chcesz aby wprowadzila Bialorus ?Tzn z Arabii Saudyjskiej,czy Izraela,czy Libii,Itaku czy Egiptu.czy Jordani czuy Maroka.Jaki demokratycznie wybrany krol rzadzi Arabia Saudyjska,Marokiem,czy Joradnia?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 ~piotr odpowiada ~franek

naucz się pisać po polsku bez błędów.
wierzysz w białoruskie statystyki gospodarcze?

! Odpowiedz
5 4 ~plutarch odpowiada ~franek

A ja cię spytam, jaki rodzaj demokracji ugruntowuje Putin Władymir?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil