REKLAMA

Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego. Skupi się na pracy lekarza i naukowca

2022-01-28 19:11, akt.2022-01-29 08:56
publikacja
2022-01-28 19:11
aktualizacja
2022-01-29 08:56
Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego. Skupi się na pracy lekarza i naukowca
Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego. Skupi się na pracy lekarza i naukowca
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej - poinformował w piątek PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Mandat poselski po Szumowskim obejmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Jak mówił PAP zrobi to "z godnością i pełną odpowiedzialnością".

Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

"W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii Covid-19, na początku roku 2020" - podkreślił Müller.

W piątek resort zdrowia poinformował, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

Łukasz Szumowski został posłem w wyborach parlamentarnych w 2019 r.

"W ramach działalności poselskiej kontynuował działania na rzecz poprawy stanu ochrony zdrowia w Polsce i zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki. Działał na rzecz rozwoju północno-zachodniego Mazowsza (powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego oraz miasta Płock) m.in. współpracując z lokalnymi samorządami i zabiegając o środki na inwestycje w regionie" - podkreślił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, jesienią 2020 roku Szumowski złożył rezygnację z urzędu Ministra Zdrowia i od tego czasu pozostawał posłem niezawodowym, na co dzień pracując jako lekarz.

Müller podkreślił, że prof. Szumowski jest lekarzem i naukowcem z uznanym, międzynarodowym dorobkiem w dziedzinie kardiologii, w szczególności leczenia zaburzeń rytmu serca. Jak dodał, w swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity.

Prof. Łukasz Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych; wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych - dodał rzecznik rządu.

Szumowski dla wPolityce.pl: ustawa zabrania mi łączenia mandatu posła

Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć; po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii z posłowaniem. Musiałem wybrać, i wybrałem - powiedział wPolityce.pl były minister zdrowia Łukasz Szumowski, który złożył mandat poselski.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Łukasz Szumowski złożył w piątek rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego; zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej. Wcześniej w piątek resort zdrowia podał, że Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

"Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć. Po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie z posłowaniem. Musiałem wybrać i wybrałem. Podjąłem tę decyzję po konsultacjach z przywództwem politycznym całego obozu politycznego" - mówi Szumowski w portalu wPolityce.pl.

Szumowski tak uzasadnił swoją decyzję: "Pełniąc funkcję poselską faktycznie nie mogłem prowadzić pracy naukowej; musiałem odwoływać swój udział w konferencjach naukowych, zdarzało się, że musiałem z dnia na dzień rezygnować z zaplanowanych wcześniej ważnych spotkań. Dłużej nie dało się tak funkcjonować, cierpiały na tym osoby trzecie. Stanąłem więc przed pytaniem, czy będę zawodowym politykiem, czy pójdę drogą pracy naukowej i pracy z pacjentami. Po namyśle, analizując swoją ścieżkę życiową, wybrałem to drugie".

"Człowiek, który zastąpi mnie w Sejmie, czyli Rafał Romanowski jest świetnym człowiekiem, obecnie wiceministrem rolnictwa. Przed nim wielka przyszłość" - dodał były minister zdrowia.

autor: Mikołaj Małecki

(PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (41)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
Jestem niepocieszony. Mialem nadzieję, że tak niespotykanie uczciwy patriota narodowy zostanie prezydentem, premierem, szefem PiS lub może nawet arcybiskupem...
jogibeznogi
Zawsze mnie zastanawiało co ciągnie lekarzy do polityki przecież wypłaty w szpitalach na etatach mają porównywalne z wypłatami parlamentarzystów nie licząc ilu pacjentów przyjma w prywatnych gabinetach

Znam osobiście 4 lekarzy z okolicy co sami powiedzieli , że do polityki by w życiu nie poszli bo w prywtnych gabinetach
Zawsze mnie zastanawiało co ciągnie lekarzy do polityki przecież wypłaty w szpitalach na etatach mają porównywalne z wypłatami parlamentarzystów nie licząc ilu pacjentów przyjma w prywatnych gabinetach

Znam osobiście 4 lekarzy z okolicy co sami powiedzieli , że do polityki by w życiu nie poszli bo w prywtnych gabinetach więcej zarobia nie patrząc na zdanie opini publicznej

Jak lekarz przyjmie 5 pacjentów w ciągu 1 godziny i po 150 a biorą i po 200 zł od łebka to ma od 750 do 1000 zł za godzinę a przyjmują nie rzadko po 3 x w tygodniu po 6 godzin dziennie

To jak weźmie od 4500 do 6 tys na dzień x 3 w tygodniu to ma 18 tys na tydzień x 4 w miesiącu to ma 70 tys z gabinetu minus podatek liniowy zostanie mu ok 56 kafli plus wypłata szpitalna

Naprawdę nie wiem po kiego grzyba się tam pchać jak wiecej można zarobić u siebie na podwórku
demeryt_69
Klich, Religa, Kopacz z domu Lis, Arlukowitz, $zumer i na dokładkę Ofsik wszyscy są z tej samej 'opcji' etnicznej - tu musi chodzić o hajs!

andregru
Polityka to znajomości i kontakty które zostaną na zawsze .
_xyz
Uzyskałem profesora, zrobiłem biznesy, wyrobiłem znajomości, to teraz mogę trochę poleczyć.
slawekqs
Oni to wstydy nie znają a ekipa się dorabia z naszych podatków a ten to doskonały przykład jaki pis jest jakie ma zaplecze i jak to rozgrywa ale co ciemny lud to kupi a dobra jest ta żarowka w rachunku z taurona ile tam kosztu jest na emisję a kto sprzedał te prawa wcześniej ale ludzie w tym kraju w 80 % nic nie rozumieją oczywiście Oni to wstydy nie znają a ekipa się dorabia z naszych podatków a ten to doskonały przykład jaki pis jest jakie ma zaplecze i jak to rozgrywa ale co ciemny lud to kupi a dobra jest ta żarowka w rachunku z taurona ile tam kosztu jest na emisję a kto sprzedał te prawa wcześniej ale ludzie w tym kraju w 80 % nic nie rozumieją oczywiście platformersi i komuchy takie same tylko nazwy zmienia dla jasności
langdon25
Łatwiej będzie go teraz wsadzić za kraty :-)
czarny_bambo
Zamknal sluzbe zdrowia dla polakow, wprowadzil lockdown wiec teraz ma kogo leczyc. Mam nadzieje ze trafi za to za kraty.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki