

Prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej - poinformował w piątek PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Mandat poselski po Szumowskim obejmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Jak mówił PAP zrobi to "z godnością i pełną odpowiedzialnością".
Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.
Przeczytaj także
"W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii Covid-19, na początku roku 2020" - podkreślił Müller.
W piątek resort zdrowia poinformował, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.
Łukasz Szumowski został posłem w wyborach parlamentarnych w 2019 r.
"W ramach działalności poselskiej kontynuował działania na rzecz poprawy stanu ochrony zdrowia w Polsce i zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki. Działał na rzecz rozwoju północno-zachodniego Mazowsza (powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego oraz miasta Płock) m.in. współpracując z lokalnymi samorządami i zabiegając o środki na inwestycje w regionie" - podkreślił rzecznik rządu.
Jak zaznaczył, jesienią 2020 roku Szumowski złożył rezygnację z urzędu Ministra Zdrowia i od tego czasu pozostawał posłem niezawodowym, na co dzień pracując jako lekarz.
Müller podkreślił, że prof. Szumowski jest lekarzem i naukowcem z uznanym, międzynarodowym dorobkiem w dziedzinie kardiologii, w szczególności leczenia zaburzeń rytmu serca. Jak dodał, w swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity.
Prof. Łukasz Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych; wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych - dodał rzecznik rządu.
Szumowski dla wPolityce.pl: ustawa zabrania mi łączenia mandatu posła
Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć; po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii z posłowaniem. Musiałem wybrać, i wybrałem - powiedział wPolityce.pl były minister zdrowia Łukasz Szumowski, który złożył mandat poselski.
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Łukasz Szumowski złożył w piątek rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego; zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej. Wcześniej w piątek resort zdrowia podał, że Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.
"Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć. Po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie z posłowaniem. Musiałem wybrać i wybrałem. Podjąłem tę decyzję po konsultacjach z przywództwem politycznym całego obozu politycznego" - mówi Szumowski w portalu wPolityce.pl.
Szumowski tak uzasadnił swoją decyzję: "Pełniąc funkcję poselską faktycznie nie mogłem prowadzić pracy naukowej; musiałem odwoływać swój udział w konferencjach naukowych, zdarzało się, że musiałem z dnia na dzień rezygnować z zaplanowanych wcześniej ważnych spotkań. Dłużej nie dało się tak funkcjonować, cierpiały na tym osoby trzecie. Stanąłem więc przed pytaniem, czy będę zawodowym politykiem, czy pójdę drogą pracy naukowej i pracy z pacjentami. Po namyśle, analizując swoją ścieżkę życiową, wybrałem to drugie".
"Człowiek, który zastąpi mnie w Sejmie, czyli Rafał Romanowski jest świetnym człowiekiem, obecnie wiceministrem rolnictwa. Przed nim wielka przyszłość" - dodał były minister zdrowia.
autor: Mikołaj Małecki
(PAP)
autor: Rafał Białkowski
rbk/ par/