REKLAMA

Lufthansa odwołuje rejsy do Warszawy i Krakowa

2016-11-23 14:48
publikacja
2016-11-23 14:48

Z powodu strajku pilotów niemieckiej Lufthansy w czwartek odwołane zostaną 24 połączenia z Polską - poinformował PAP przewoźnik. W środę anulowano w sumie 22 połączenia między Polską a Niemcami; najwięcej - 14 rejsów - dotyczy Warszawy, a osiem - Krakowa.

[Aktualizacja - godz. 19:00] Związek zawodowy Cockpit (VC) poinformował w środę, że trwający od północy strajk pilotów Lufthansy będzie kontynuowany, nie tylko - jak wcześniej zapowiadano - w czwartek, lecz także w piątek.

/ fot. Marcel Kusch / dpa

Jak przekazała Lufthansa, w środę, pierwszego dnia strajku, odwołano 22 loty (przyloty i odloty) między Polską a Niemcami, na 82 rejsów zaplanowanych na ten dzień.

Piloci Lufthansy rozpoczęli w środę o północy strajk, który ma trwać 48 godzin. Z powodu protestu nie zostanie tego dnia zrealizowanych blisko 900 lotów. Według firmy protest może utrudnić podróż ok. 100 tys. pasażerów. W obecnym sporze płacowym to już 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 r.

Więcej informacji na temat odwołanych rejsów oraz o możliwości zmiany rezerwacji biletów podróżni mogą uzyskać u przewoźnika.

"Lufthansa odwołała w środę wszystkie swoje cztery przyloty i odloty na trasie Warszawa - Frankfurt oraz trzy przyloty i odloty między Warszawą a Monachium" - powiedział PAP rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Odwołano też 8 rejsów na trasie Kraków - Frankfurt i Kraków - Monachium.

W czwartek Lufthansa nie zrealizuje 24 połączeń między Polską a Niemcami, na 84 planowanych tego dnia lotów. Odwołane zostaną wszystkie rejsy między stolicą Polski a Frankfurtem i Monachium oraz 10 połączeń na 12 zaplanowanych (przylotów i odlotów) między Krakowem a Frankfurtem i Monachium.

W Polsce Lufthansa lata m.in. do Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa, Poznania czy Katowic.

Reprezentujący interesy 5,4 tys. pilotów niemiecki związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) poinformował we wtorek w oświadczeniu, że strajkiem objęte będą wszystkie loty z Niemiec na dalekich i krótkich trasach.

Strajk miał początkowo trwać jeden dzień, jednak we wtorek zadecydowano o jego przedłużeniu do czwartku do północy. O tej decyzji poinformowano po tym, jak sąd wyższej instancji negatywnie rozpatrzył odwołanie dyrekcji linii lotniczych od wyroku, zgodnie z którym pilotom Lufthansy zezwolono na strajk.

W związku ze strajkiem w środę odwołano 876 z prawie 3 tys. przewidzianych na ten dzień lotów.

Związek Cockpit (VC) podkreśla, że piloci nie dostali od pięciu lat żadnej podwyżki. Lufthansa wypracowała w tym czasie zysk w wysokości 5 mld euro. Cockpit domaga się wzrostu wynagrodzenia o 22 proc. w pięciu etapach, za okres od końca kwietnia 2012 r., kiedy wygasło poprzednie porozumienie płacowe, do kwietnia 2017 r. Lufthansa oferuje podwyżkę wynagrodzeń o 2,5 proc. za okres do końca 2018 roku.

Poprzednia fala strajków pilotów Lufthansy miała miejsce we wrześniu 2015 roku. Strajk przerwano wówczas po orzeczeniu sądu pracy we Frankfurcie, który uznał działania związku za nielegalne. (PAP)

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Andy
Kilka lat temu strajki w Lufie byly nie do pomyslenia, to byla linia lotnicza z wiarygodnoscia. Alitalia, Iberia, czy AirFrance byly ryzykowne bo co chwila nie lataly przez strajki. A teraz zamiast najgorsi rownac do najlepszych to jest odwrotnie.
~banan
warto wspomnieć czy takie samoloty latają rownież z Bydgoszczy, Łodzi czy Szczecina, a nie wymieniać wybrane miasta. warto na to zwrócić uwagę także w innych artykułach
~Adam
Ale wielka demokracja - strajki przecież utrudniając życie podróżnym. Dlaczego Lufthansa nie zastąpi ich wykształconymi uchodźcami?
~kszysztow
Bo oni latać potrafią, ale z lądowaniem gorzej- zawsze jakieś fajerwerki, albo w jakiś budynek zahaczą.... ot tacy uchodźcy
~Dżejms odpowiada ~kszysztow
Najlepiej wyszło im z Pentagonem - zero śladów po skrzydłach czy stateczniku. Dobry uchodźca to na rakiecie ziemia-ziemia poleci na oklep.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki