Łotwa: ministerstwo sprawiedliwości chce zakazu noszenia burki

Ministerstwo sprawiedliwości Łotwy przedstawiło w czwartek projekt ustawy zakazującej noszenia burki w miejscach publicznych - poinformowało łotewskie radio. W 2015 r. podobną inicjatywę odrzucił parlament. Społeczność muzułmańska na Łotwie jest niewielka.

Łotwa: ministerstwo sprawiedliwości chce zakazu noszenia burki
Łotwa: ministerstwo sprawiedliwości chce zakazu noszenia burki (FORUM)

Według radia zakaz noszenia burki nie będzie obowiązywał w przypadku miejsc kultu religijnego oraz na terenie obiektów sportowych i kulturalnych; wyłączone byłyby z niego także przedstawicielki niektórych zawodów.

Minister sprawiedliwości Dzintars Rasnaczs z konserwatywnej partii Sojusz Narodowy (NA) podkreślił, że ustawa ma na celu przede wszystkim ochronę łotewskiego obszaru kulturowego, a dopiero w drugiej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa.

W 2015 roku debatę o zakazie noszenia nakryć zasłaniających twarz wywołał w kraju prezydent Raimonds Vejonis, jednak zgłoszony przez opozycję projekt ustawy w tej sprawie nie znalazł poparcia w parlamencie.

Agencja dpa zauważa, że przyszłość obecnego projektu nie jest pewna - zanim dojdzie do debaty na forum parlamentu, ocenę proponowanego prawa muszą wydać pozostałe ministerstwa oraz koalicyjny rząd.

Dpa przypomina, że w miejscach publicznych w tym kraju widok burki lub innego islamskiego nakrycia głowy to rzadkość; Łotwa nieczęsto jest wybierana przez migrantów jako kraj docelowy, a łotewska społeczność muzułmańska jest bardzo nieliczna. Mimo to - zauważa agencja - część społeczeństwa silnie sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców.(PAP)

akl/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil