REKLAMA

Londyńska giełda metali wznowi od środy handel niklem

2022-03-15 09:29
publikacja
2022-03-15 09:29
Londyńska giełda metali wznowi od środy handel niklem
Londyńska giełda metali wznowi od środy handel niklem
fot. Polina Devitt / / FORUM

Od środy londyńska giełda metali LME planuje wznowić handel niklem - podała we wtorek agencja AP. Tydzień temu, we wtorek zawieszono handel tym metalem. Jednym z powodów były straty instytucji zaangażowanych w obrót niklem.

Według AP, London Metal Exchange poinformowała, że od środy od godz. 8 rano czasu londyńskiego zamierza wznowić handel niklem, podając, iż jeden z najważniejszych klientów potwierdził otrzymanie wsparcia od banków, co zapobiegnie dalszym "chaotycznym warunkom".

Jak podała AP, w poniedziałek chiński gigant metalurgiczny Tsingshan Holding Group poinformował, że zawarł porozumienie z konsorcjum swoich kredytodawców, dotyczące handlu niklem.

Tsingshan, który jest firmą prywatną, to jeden z największych na świecie producentów niklu i stali nierdzewnej.

We wtorek tydzień temu ceny niklu na LME (londyńskiej giełdzie metali) wzrosły o ponad 100 proc., przekraczając poziom 100 tys. dolarów za tonę. Stało się to po tym, jak dzień wcześniej cena tego metalu wzrosła o kilkadziesiąt procent. W rezultacie handel niklem na LME został zawieszony.

Pierwotną przyczyną wzrostu cen niklu były obawy o dostawy tego metalu (wykorzystywanego np. w przemyśle samochodowym), związane z rosyjską napaścią na Ukrainę i sankcjami nałożonymi na Moskwę przez kraje zachodnie. Jednak gwałtowny wzrost cen metalu był efektem tzw. short squeeze, czyli gwałtowne zamykanie pozycji krótkich, co powoduje wzrost popytu na instrument bazowy.

Jak informował wówczas Bloomberg, w efekcie gwałtownego wzrostu cen straty inwestorów były tak duże, że LME zezwoliła inwestorom na opóźnienie przy uzupełnianiu depozytu zabezpieczającego. Ze względu na formę handlu, instytucje biorące w nim udział korzystają z kredytu, tzw. dźwigni, ale muszą zapewnić środki właśnie w ramach depozytów zabezpieczających.

Według AP, Rosja jest trzecim największym producentem niklu na świecie, a rosyjska firma Nornickel to jeden z głównych dostawców niklu stosowanego w produkcji stali nierdzewnej i pojazdów elektrycznych.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymało też wiele międzynarodowych koncernów - m.in. koncerny wydobywcze, samochodowe, odzieżowe. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
A ja naiwny myślałem że to giełda jest od równoważenia rynku, popytu z podażą...Całe wall street, comex są sztucznie sterowane. To nie ma nic wspolnego z żadnym popytem ni podażą. Właśnie "regulują" cenę palladu. Producenci surowców powinni ostentacyjnie odchodzić od fikcyjnych giełd.

Powiązane: Giełdy świata

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki