REKLAMA

Łon: Podwyżka stóp procentowych nie byłaby dobra

2020-09-29 11:16
publikacja
2020-09-29 11:16
fot. Krystian Maj / FORUM

Ważne, aby stopy procentowe w Polsce nadal kształtowały się na umiarkowanym poziomie - napisał w artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

"Uważam, że decyzje NBP w najbliższych latach powinny sprzyjać powrotowi Polski na ścieżkę długoterminowego wzrostu gospodarczego. Jest ważne, aby stopy procentowe nadal kształtowały się na umiarkowanym poziomie, gdyż będzie sprzyjać to poprawie dynamiki nakładów inwestycyjnych" - napisał Łon.

"Ponadto powstrzymanie się od podwyżek stóp procentowych będzie sprzyjało utrzymaniu kursu złotego na poziomie opłacalnym dla naszego eksportu. Chcę też podkreślić, że jestem zdecydowanym zwolennikiem dopuszczalności interwencji walutowych i cieszy mnie fakt, że w najnowszych +Założeniach polityki pieniężnej+ wspomina się o możliwości stosowania tego instrumentu" - dodał.

Zdaniem członka RPP ostatnie osłabienie PLN jest korzystne.

"W ostatnich tygodniach można było zaobserwować pewne osłabienie kursu złotego w stosunku do zarówno dolara amerykańskiego, jak również euro. Tendencję tę uważam za korzystną dlatego, że umiarkowane osłabienie kursu złotego stanowi swoisty impuls proeksportowy" - napisał.

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (70)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
Impuls proeksportowy. No tak. Jeśli eksportuje sie tylko prace, mieso koszerne i wyroby plecione z wikliny, to tańsza praca jest impulsem. Tak długo, aż Azja nie obniży ceny pracy. Ekonom z folwarku.
ekwador15
antyspołeczna polityka pienięzna. granie na słabą polską walutę by poprawić konkurencyjność eksportu. to jest absurd podwójny, bo sami ostatnio uderzyli w polski eksport niszcząc hodowlę zwierząt futerkowych czy zakazując uboju rytualnego na eksport. czyli eskport sie liczy a inflacja, niszczenie budzetu domowego to antyspołeczna polityka pienięzna. granie na słabą polską walutę by poprawić konkurencyjność eksportu. to jest absurd podwójny, bo sami ostatnio uderzyli w polski eksport niszcząc hodowlę zwierząt futerkowych czy zakazując uboju rytualnego na eksport. czyli eskport sie liczy a inflacja, niszczenie budzetu domowego to juz nieważne. a polaczki zaplacą wiecej w podatkach i daninach, bo ceny ida w gore a więc dzieki procentowi podatek tez rośnie. ale 52% ludzi zadowolonych bo 500+ wplywa na konto, dzis to chyba juz nazwa powinna byc zmieniona na 300+ patrząc na siłę nabywczą tej kwoty.
looxoos
Łon wie, ze dzieki inflacji społeczeństwo łata dziure budzetową...
... kupujesz vhleb z 1 zl...vat 0.23 grosze..., a jak kupisz chlebek za 2 zl?
I łon wie...i w d. ma nas ...kasa musi być.. Ta Pana Tadka Rydzyka.
demeryt_69
Wygląda na to, że zdecydowana większość frustratów się przeniosła tutaj z wątku o spadkach cen ofertowych najmu mieszkań - czy to nie jest paradne?
tomako_lunatic
Faktycznie, nadzwyczajnie wysoka aktywność...
shadow_xx
"Każdej inflacji towarzyszy moralne rozluźnienie. Wynika to po części z tego, że inflacja zabija wiarę w trwałość czegokolwiek. Odbiera wiarę w przyszłość. A człowiek pozbawiony tej wiary nie ma zobowiązań – ani wobec innych, ani wobec siebie. Toteż inflacja jest nie tylko zjawiskiem ekonomicznym, ale także "Każdej inflacji towarzyszy moralne rozluźnienie. Wynika to po części z tego, że inflacja zabija wiarę w trwałość czegokolwiek. Odbiera wiarę w przyszłość. A człowiek pozbawiony tej wiary nie ma zobowiązań – ani wobec innych, ani wobec siebie. Toteż inflacja jest nie tylko zjawiskiem ekonomicznym, ale także problemem etycznym, chorobą, która atakuje i niszczy kulturę."

Autor: Ryszard Kapuściński, Lapidaria

Jas2, z dedykacją dla Ciebie ;)
szczecinianin
Bardzo ładnie to ująłeś dziękuje ,o etyce nie wspomniałem bo rada polityki pieniężnej jej nie ma.
Chociaż jakbyś zapytał o to Pana Łona,to na pewno powie że prywatnie to jest ważna dla niego kwestia ,no ale dla dobra kraju musiał przymknąć oczy.
meryt
shadow_xx2020-09-29 14:18
"inflacja... problemem etycznym, chorobą, która atakuje i niszczy kulturę."

Adekwatnie problem inflacji rozwiązuje sam Adam Smith:

"Adam Smith uważał, że we współczesnym kapitalizmie, gdyby ilość wsadzonej w produkt pracy była równa ilości pracy, którą można
shadow_xx2020-09-29 14:18
"inflacja... problemem etycznym, chorobą, która atakuje i niszczy kulturę."

Adekwatnie problem inflacji rozwiązuje sam Adam Smith:

"Adam Smith uważał, że we współczesnym kapitalizmie, gdyby ilość wsadzonej w produkt pracy była równa ilości pracy, którą można za ten produkt otrzymać (cenie), to nie moglibyśmy mówić o czymś takim jak zysk."
shadow_xx odpowiada meryt
meryt, jak zwykle się popisałeś. Co to ma wspólnego z inflacją, stopami procentowymi?

Cena produktu to jedno, a to jak ta cena jest kształtowana przez politykę państwa to coś innego.

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki