REKLAMA

Łódź rezygnuje ze sprzedaży działek pod domy jednorodzinne

2021-04-19 15:31
publikacja
2021-04-19 15:31
Materiały dla mediów

Łódź wycofuje ze sprzedaży tereny na osiedlach Złotno i Andrzejów. Działki szykowane pod domy jednorodzinne pozostaną zielone - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi.

Magistrat zwraca uwagę, że przedmieścia dzielnic Polesie (osiedle Złotno) i Widzewa (osiedle Andrzejów) to jedne z najchętniej wybieranych przez łodzian miejsc do zamieszkania. W ub. roku to na Złotnie padła najwyższa w przetargu cena za metr kwadratowy działki pod dom jednorodzinny. Podobnie było na ostatniej licytacji – działki wystawione na sprzedaż osiągnęły ceny od 210 tys. zł do 595 tys. zł za metr kwadratowy.

"Jesteśmy gdzieś między ul. Podchorążych i Rąbieńską - zieleń, lasek z polaną, niewielkie stawy. To teren, dla którego jeszcze 20 lat temu, Rada Miejska uchwaliła plan miejscowy. Dzisiaj wszędzie dookoła wyrastają nowe osiedla, zarówno domów jednorodzinnych, segmentów, jak i bloków. Połowa tego zielonego miejsca także jest przewidziana w planie pod zabudowę, a my szykowaliśmy się do wystawienia terenu na przetarg" – mówi wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za planowanie przestrzenne Adam Pustelnik.

Dyrektor departamentu ekologii i klimatu Maciej Riemer zwraca uwagę, że presja na budowę mieszkań i domów, to jedno, ale bardzo ważne jest także pozostawienie takich zielonych, dość dzikich terenów nietkniętymi. Według niego "te interesy nie muszą być sobie przeciwstawne".

"Jestem przekonany, że znajdziemy inne nieruchomości, na których łodzianie mogą budować swoje nowe domy, a tereny takie, jak te możemy pozostawić w formie leśnych parków. (...) Analizujemy wszystkie tereny, które wcześniej planowane były do sprzedaży. Te zielone, porośnięte drzewami będziemy z listy usuwać i zachowywać znajdującą się na niej zieleń" – powiedział.

Większość terenu przy ul. Podchorążych zostanie wycofana z przetargu. Możliwość budowy domów jednorodzinnych miasto pozostawi tylko w niewielkiej, południowej części. Wiceprezydent zapowiada, że wydzielonych zostanie jedynie kilka działek na domy jednorodzinne. Cała reszta ma pozostać zielona. "Drugim takim terenem są działki przy ul. Relaksowej. One również od lat były szykowane pod nowe domy jednorodzinne i w tym wypadku zdecydowaliśmy się na pozostawienie całego tego terenu zielonym" – mówi wiceprezydent.

autor: Jacek Walczak

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (12)

dodaj komentarz
nanader1
ktoś tam dobrze kombinuje w urzędzie. Brawo mieszkańcy, którzy takich sobie urzędników wybrali!
lorelie
"ceny osiągnęły ceny od 210 tys. zł do 595 tys. zł za metr kwadratowy" czy autor wie że takie ceny metra kwadratowego nie występują nawet w Hongkongu ? warto ukończyć gimnazjum zanim się zacznie pisać artykuły...
daniel_1
Wniosek bardzo prosty:
Zainteresowane osoby, które już są szczęśliwymi właścicielami okolicznych nieruchomości chcą podnieś wartość swoich "posiadłości".
Wycenianie metra kwadratowego za tę cenę i mówienie, że po takich się sprzedają???
To nie może być pomyłka.
piotr76
Inna sprawa to, że w Łodzi deweloperzy mocno przeinwestowali, a mieszkania tak sobie się sprzedają, bo ludzie chętniej niż w innych miastach wprowadzają się z centrum na obrzeża i budują domy jednorodzinne. Więc równie dobrze ktoś mógł chcieć trochę zmienić rynek i przekierować popyt..
warszawyak odpowiada piotr76
Czy na pewno ? Cenki poszły na całym świecie a to za sprawą nieograniczonego dodruku piniądza w każdej walucie ! Jak myślisz gdzie te piniądze znajdą przystan skoro giełda już dawno została wykupiona . Firmy rentowne również . Ten kto jest właścicielem gruntów , jest właścicielem tego co na nim się znaqjduje Czy na pewno ? Cenki poszły na całym świecie a to za sprawą nieograniczonego dodruku piniądza w każdej walucie ! Jak myślisz gdzie te piniądze znajdą przystan skoro giełda już dawno została wykupiona . Firmy rentowne również . Ten kto jest właścicielem gruntów , jest właścicielem tego co na nim się znaqjduje a więc domów, zwierząt , ludzi , firm i państw .
piotr76 odpowiada warszawyak
To że na grunty zawsze będzie popyt to zupełnie oczywiste.
Rzecz jest o tym, że Łódź to bardzo osobliwie zarządzane miasto, ma w granicach administracyjnych pełno wolnych obszarów na których nadal pasą się krowy i działają kółka rolnicze, ale urzędnicy nie pozwalają wykorzystać tych terenów pod budownictwo
To że na grunty zawsze będzie popyt to zupełnie oczywiste.
Rzecz jest o tym, że Łódź to bardzo osobliwie zarządzane miasto, ma w granicach administracyjnych pełno wolnych obszarów na których nadal pasą się krowy i działają kółka rolnicze, ale urzędnicy nie pozwalają wykorzystać tych terenów pod budownictwo jednorodzinne.
A popyt na działki budowlane od lat przewyższa podaż, bo inną łódzką specyfiką jest to, że ludzie uciekają z mało przyjemnego do życia centrum miasta do własnych domów na obrzeżach. Stąd m.in. wyraźnie niższe ceny mieszkań w Łodzi, nie tylko kamienic ale i nowych inwestycji, w porównaniu z innymi, dużymi miastami.
andregru
"210 tys. zł do 595 tys. zł za metr kwadratowy" to w Łodzi sami miliarderzy .
warszawyak
210 tys zł za m2 ! To najdroższe metry na świecie !
teofil
Z artykułu.
"...na Złotnie padła najwyższa w przetargu cena za metr kwadratowy działki pod dom jednorodzinny. Podobnie było na ostatniej licytacji – działki wystawione na sprzedaż osiągnęły ceny od 210 tys. zł do 595 tys. zł za metr kwadratowy."

Domek na złocie stawiany. To dopiero lokata. :)

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki