REKLAMA

Łódź: 18 zawiadomień do prokuratury ws. próby wyłudzeń nieruchomości

2016-11-07 15:26
publikacja
2016-11-07 15:26

Łódzki magistrat w 2016 r. złożył 18 zawiadomień do prokuratury ws. podejrzeń wyłudzenia 41 kamienic lub innych nieruchomości; na ich podstawie prokuratura wszczęła dziewięć postępowań - poinformował w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński.

fot. MichalLudwiczak / / YAY Foto

Wiceprezydent podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że Urząd Miasta Łodzi w ostatnim czasie wprowadził kolejne działania zmierzające do ograniczenia procederu - jak określił - bezprawnego wyłudzania nieruchomości miejskich lub będących bez określonego statusu, ale znajdujących się na terenie Łodzi.

"Działając w tym zakresie poszerzyliśmy do 18 liczbę spraw zgłoszonych do prokuratury. Wskazaliśmy w nich na 41 nieruchomości, w przypadku których naszym zdaniem istnieje próba nieprawidłowego przejęcia tytułu własności. Prokuratura wszczęła postępowanie w dziewięciu sprawach obejmujących 35 kamienic" powiedział Jabłoński.

Dodał, że w przygotowaniu jest kolejnych pięć zgłoszeń. Zaznaczył również, że w sprawach dot. reprywatyzacji nieruchomości poszerzony został zakres współpracy z organami administracji państwowej.

"Zwracamy się bezpośrednio do ministerstw - finansów, sprawiedliwości, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji oraz agencji wywiadu - prosząc o różnego rodzaju wsparcie i weryfikację osób oraz dokumentów związanych z podejrzanymi naszym zdaniem roszczeniami" wyjaśnił.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wiceprezydent zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie wśród nieuczciwych praktyk przejmowania kamienic ujawniono kilka przypadków budzącego wątpliwości usystematyzowanego działania +na kuratora spadkowego+.

Jak tłumaczył mecenas Sebastian Bohuszewicz, zidentyfikowany przez powołany w łódzkim magistracie Oddział ds. Ochrony Praw Własności do Nieruchomości nowy mechanizm wyłudzania kamienic polega na niewłaściwym wywiązywaniu się z obowiązków nakładanych przez sąd na kuratorów spadku.

"Kurator ustanowiony przez sąd zarządza majątkiem spadkowym do czasu znalezienia spadkobierców. Ma jednocześnie obowiązek ich poszukiwania. Część z pełnomocników wykonuje jednak swoje obowiązki nierzetelnie, jedynie przejmując zarządzanie kamienicą i czerpiąc korzyści z jej administrowania. Taka sytuacja często trwa latami, bo w rzeczywistości nie szuka on spadkobierców" przyznał.

Mecenas wskazał, że jeden z kuratorów poszukiwał spadkobierców przez siedem lat, a powołany w łódzkim magistracie oddział odnalazł ich w ciągu tygodnia intensywnych prac archiwistycznych. W innym przypadku omówionym przez Bohuszewicza okazało się, że matka przedstawionej przez kuratora spadkobierczyni musiałby urodzić ją w wieku 11 lat.

"O takich nieuczciwych i nierzetelnych przypadkach informujemy organy ścigania" dodał.

Wytłumaczył, że współpraca z instytucjami administracji centralnej polega m.in. na intensyfikacji wydawania decyzji indemnizacyjnych przez Ministerstwo Finansów; zwróceniu uwagi na proceder poświadczenia obywatelstwa przez urzędy podległe MSWiA; działaniu śledczych w przypadku ekspertyz kryminalistycznych - m.in. analizy tuszu użytego na testamentach, co pozwala stwierdzić lub wykluczyć ich autentyczność.

Magistrat ocenia, że w Łodzi w ciągu minionych pięciu lat udało się ocalić przed bezprawnym przejęciem ok. 100 kamienic. Wyłudzaniu praw do nieruchomości zapobiega m.in. Oddział ds. Ochrony Praw Własności do Nieruchomości. Zadaniem powołanej w 2012 r. przez władze miasta jedynej w Polsce tego typu jednostki zatrudniającej adwokatów, historyków i archiwistów jest badanie rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości i uprawnień potencjalnych spadkobierców.

Obecnie w UMŁ jest ok. 400 roszczeń dot. reprywatyzacji nieruchomości. W przypadku 200 z nich postępowanie toczy się w trybie cywilnym, a kolejnych 200 w trybie administracyjnym. Decyzja o zwrocie nieruchomości podejmowana jest bowiem na drodze wyroku sądu lub orzeczeniu administracyjnego organu władzy państwowej. (PAP)

bap/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Tak się kończy depopulacja, w ciągu 10 lat populacja Łodzi spadła o 10%. Trzeba mieć coraz więcej nieruchomości by zachować status quo. W skali całego kraju to prowadzi do wojny domowej - tak właśnie stało się na Ukrainie. Nie wolno pozwolić by ludzie uciekali z Polski.
~zbulwersowana
I kto jest winny prób wyłudzeń ? Kuratorzy spadkowi ? Mają w tym jakiś interes ?
Co im grozi za próbę wyłudzenia ? Ostrzeżenie, pogrożenie palcem ? To świetny interes. Jeśli nawet jedną kamienicę na 100 uda się wyłudzić to i tak będą do przodu kilka milionów. A urzędnik winny będzie tylko "niedopatrzenia" i "błędu
I kto jest winny prób wyłudzeń ? Kuratorzy spadkowi ? Mają w tym jakiś interes ?
Co im grozi za próbę wyłudzenia ? Ostrzeżenie, pogrożenie palcem ? To świetny interes. Jeśli nawet jedną kamienicę na 100 uda się wyłudzić to i tak będą do przodu kilka milionów. A urzędnik winny będzie tylko "niedopatrzenia" i "błędu w sztuce" administracyjnej. Chore prawo, chorzy politycy którzy je ustanawiają.
~dsa
To tylko wierzchołek góry lodowej w Łodzi. Tam co druga kamienice zwrócono. Warszawa przy tym to pikuś.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki