Litwini nie chcą ulicy Lecha Kaczyńskiego w Wilnie

Społeczna Komisja Języka Państwowego Rady Samorządu Miasta Wilna negatywnie zaopiniowała pomysł nazwania jednej z ulic w tym mieście imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Komisja argumentuje to tym, że zmarły tragicznie prezydent Polski nie posiadał żadnych zasług dla Litwy.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Propozycję nazwania ulicy w centrum Wilna imieniem polskiego prezydenta przedstawiła w styczniu frakcja Akcji Wyborczej na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin w radzie miasta. Treść pisma, wysłanego do radnych przez przewodniczącą Komisji Egl Mirončikie, na swoim profilu na Facebooku, opublikował radny Wilna z polskiej partii, Zbigniew Maciejewski. W piśmie czytamy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych Litwy z 2011 roku o zasadach nadawania nazw m.in. ulic, osoba, której imieniem zostanie ona nazwana powinna być zasłużona dla Litwy, jej historii, nauki, sztuki, kultury czy polityki. W opinii Komisji, Lech Kaczyński nie posiada takich zasług, a przyjacielskie stosunki z byłym prezydentem Valdasem Adamkusem czy liczba przyjazdów na Litwę "nie spowodowały znaczących zmian w stosunkach pomiędzy Litwą i Polską".

W piśmie czytamy też, że prezydent Lech Kaczyński był pomysłodawcą Karty Polaka, którą wręczył w 2008 roku 71 osobom, wśród których był Waldemar Tomaszewski, lider AWPL-ZChR i jego partyjni koledzy. To właśnie oni obecnie, według Komisji, zabiegają o nazwanie ulic i placów na Litwie imieniem prezydenta RP. Komisja zwróciła też uwagę na to, że są osoby bardziej zasłużone dla Litwy oraz, że w litewskiej stolicy jak dotąd nie upamiętniono żadnego zagranicznego prezydenta. W dokumencie czytamy również, że Lech Kaczyński został wystarczająco upamiętniony w tych miejscach na Litwie, które często odwiedzał, m.in. w podwileńskiej Mejszagole, gdzie ostatnio nazwano jeden z placów jego imieniem. Pismo kończy się prośbą o głosowanie "przeciwko" nazwaniu ulicy imieniem Lecha Kaczyńskiego, a przedstawicieli polskiej partii o wycofanie się z niego.

Decyzja w sprawie nadania jednej z ulic w Wilnie imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma zostać podjęta 7 lutego.

Prezydent Lech Kaczyński w czasie swojej prezydentury przyjeżdżał na Litwę szesnaście razy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/kj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 37 szafer

Proponuję żeby w stolicach wszystkich państw na świecie główna ulica nazwana była imieniem LK.

Że nie miał zasług dla jakiegoś kraju? Nie szkodzi, z pewnością wiedział, że taki kraj istnieje.

! Odpowiedz
7 26 silvio_gesell

To prawda. Lech Kaczyński nie ma zasług dla Litwy.

! Odpowiedz
6 9 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Ekspert na każdy temat, o każdej porze dnia i nocy :)

! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

Nie dość, że ekspert, to jeszcze ma swoje własne echo.

! Odpowiedz
11 33 ajwaj

I OK :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil