REKLAMA

Linie lotnicze zapłacą odszkodowanie za loty odwołane z powodu strajku pracowników

2021-04-14 12:20
publikacja
2021-04-14 12:20
Linie lotnicze zapłacą odszkodowanie za loty odwołane z powodu strajku pracowników
Linie lotnicze zapłacą odszkodowanie za loty odwołane z powodu strajku pracowników
fot. DoctorIce Photography / / Shutterstock

Linie lotnicze wypłacą odszkodowanie pasażerom za loty odwołane z powodu strajku pracowników. Decyzja TSUE wzmocniła prawa pasażerów – informuje Europejskiego Centrum Konsumenckie.

Dominującą kategorią spraw wśród skarg zgłaszanych przez polskich konsumentów były problemy lotnicze (około 30 proc.) w 2020 r. – wynika z danych Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK). Problemy lotnicze dotyczą m.in. opóźnionych lotów. Cześć pasażerów domaga się wypłaty odszkodowania za przeloty, które nie odbyły się o czasie. 

W ostatnim czasie TSUE wydał orzeczenie dotyczące odszkodowania dla pasażera, który podróżował z Oslo do Sztokholmu. Jego lot był opóźniony z powodu kwietniowego strajku pracowników linii lotniczych w 2019 r. Pasażer zażądał odszkodowania w wysokości 250 euro (ok. 1140 zł). Łącznie podczas strajku w pierwszej połowie 2019 r. odwołano ponad 4 tys. lotów w Skandynawii. Problem dotknął 400 tys. pasażerów, podaje ECK

– Zgodnie z rozporządzeniem UE dot. praw pasażerów linii lotniczych przewoźnik nie musi wypłacać odszkodowania, jeżeli opóźnienie lub odwołanie było wynikiem tzw.  „nadzwyczajnej okoliczności”. Jednak zgodnie z nowym orzeczeniem TSUE linie lotnicze nie mogą wykorzystywać tej argumentacji, jeśli strajk pracowników linii lotniczej został zorganizowany zgodnie z prawem – czytamy w komunikacie Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Definicja nadzwyczajnych okoliczności została zawarta w w rozporządzeniu UE 261/2004: „… okoliczności, których nie można było uniknąć, mimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków”. W ten sposób ujęta definicja nie jest precyzyjna, pozwala to na jej interpretację w różny sposób.

Wyrok TSUE wskazuje, że strajk pracowników linii lotniczych w Skandynawii (w opisywanej sprawie) nie był okolicznością nadzwyczajną: "Strajk którego celem jest uzyskanie podwyżki wynagrodzenia pilotów, zmiany ich godzin pracy, a także większej przewidywalności w zakresie czasu pracy, stanowi wydarzenie wpisujące się w ramy normalnego wykonywania działalności linii lotniczej, w szczególności gdy taki strajk jest zorganizowany w ramach prawa".

DF

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki