Limit zadłużenia wesprze rynki wschodzące

Zbliżanie się USA do limitu zadłużenia korzystnie wpłynie na aktywa z krajów rozwijających się, jednak będzie to wpływ krótkotrwały, zapowiadają specjaliści Nedbank Group z RPA.

(fot. Adrees Latif / Reuters)

Tylko do 1 marca amerykański kongres ma czas na wyrażenie zgody na podwyższenie obowiązującego limitu zadłużenia. Jeśli do tego nie dojdzie, Departament Skarbu będzie zmuszony finansować zobowiązania ze swojej rezerwy gotówkowej, zapowiadają w nocie do klientów analitycy Nedbank Group. Ich zdaniem taki scenariusz byłby korzystny, choć zapewne tylko w krótkiej perspektywie, dla aktywów z rynków wschodzących. Użycie rezerwy Departamentu Skarbu oznaczałoby zwiększenie płynności dolarowej, więc byłoby działaniem odwrotnym do prowadzonego przez Fed ograniczania bilansu.

„W ciągu najbliższych 3-6 miesięcy płynność w dolarze powinna się poprawiać, ze względu na dotarcie do limitu zadłużenia” – oceniają autorzy noty. 

Skutkiem takich działań byłaby poprawa warunków finansowania oraz wsparcie dla aktywów procyklicznych, a zwłaszcza korzystających na słabym dolarze, jak aktywa z rynków wschodzących. Jednak po 3-6 miesiącach Departament Skarbu musiałby zacząć odbudowywać rezerwy, a to oznaczałoby ponowne zmniejszenie płynności i skłoniłoby inwestorów do sięgnięcia po aktywa mało wrażliwe na cykl gospodarczy, ostrzegają eksperci Nedbank Group.

- Odbudowywanie rezerw Departamentu Skarbu wyssałoby płynność z systemu finansowego, a przy jednoczesnym ograniczeniu bilansu przez Fed skutkowałoby kolejną odsłoną powrotu do bezpiecznych aktywów, rozpoczętego w 2018 r. – zapowiadają eksperci.

Marek Wierciszewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 lukwr

finansewdomu.pl

! Odpowiedz
4 3 h-b

Co tam 22 Bilionowe zadłużanie kraju-społeczeństwa jest Małe ,Shutdown trwa niech trwa ,Żałosna pseudo rządzicielstwo

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil