REKLAMA

Nadal przybywa frankowych pozwów. W tych bankach najszybciej

Michał Kisiel2021-08-26 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-26 06:00

Nie widać oznak mocniejszego spowolnienia napływu „frankowych” pozwów sądowych. W połowie roku notowane na warszawskiej giełdzie banki były stroną w 44,3 tys. indywidualnych sporów. Oznacza to wzrost o ponad 21 proc. kwartał do kwartału.

Nadal przybywa frankowych pozwów. W tych bankach najszybciej
Nadal przybywa frankowych pozwów. W tych bankach najszybciej
fot. Inked Pixels / / Shutterstock

Drugi kwartał 2021 r. miał być czasem ważnych rozstrzygnięć w sprawie kredytów hipotecznych opartych na frankach szwajcarskich. Nie wszystkie nadzieje zaangażowanych w spory stron się sprawdziły. Nie doczekaliśmy się orzeczenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego – po kilku przesunięciach terminu i decyzji o zaciągnięciu dodatkowych opinii posiedzenie wyznaczono na 2 września.

W maju izba, w siedmioosobowym składzie, wypowiedziała się jednak w sprawie pytań zadanych przez Rzecznika Finansowego. Sąd Najwyższy potwierdził, że wzajemne rozliczenia stron powinny być oparte na tzw. teorii dwóch kondykcji oraz wypowiedział się w sprawie kwestii biegu terminu przedawnienia roszczeń po uznaniu umowy kredytowej za nieważną.

Niepewność nie zatrzymała pozywających

Brak ostatecznego głosu ze strony Sądu Najwyższego w niektórych szczegółowych „frankowych” kwestiach oraz zamieszanie wokół dobrowolnych ugód, z którymi miały wystąpić banki, nie skłoniły kredytobiorców do oczekiwania. Nadal dynamicznie przybywa nowych pozwów.

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że na koniec II kw. 2021 r. przed polskimi sądami toczyło się łącznie 58,1 tys. spraw dotyczących kredytów „walutowych”. Sięgnęliśmy do sprawozdań półrocznych instytucji notowanych na warszawskiej giełdzie, by sprawdzić jak napływ spraw rozłożył się pomiędzy poszczególnych kredytodawców.

9 banków raportuje łącznie 44,3 tys. spraw będących w toku na koniec czerwca 2021 r. Oznaczałoby to, że za pozostałe ok. 14 tys. odpowiadają instytucje, które nie są obecne na lokalnym parkiecie (m.in. Bank BPH, Raiffeisen Bank, Deutsche Bank).

W giełdowych bankach przybyło 7,8 tys. sporów

W okresie od początku kwietnia do końca czerwca w giełdowych bankach przybyło 7,8 tys. spraw dotyczących kredytów „frankowych”. Rekordzistą pod względem liczby wytoczonych pozwów jest mBank, który ma „na koncie” 10072 indywidualne spory. Na kolejnych miejscach znalazły się PKO Bank Polski (8968), który wyprzedził Bank Millennium (8574) oraz Getin Noble Bank (6846 sprawy).

Bankier.pl

Pod względem dynamiki przyrostu liczby spraw kwartał do kwartału przoduje BNP Paribas Bank (46 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się PKO BP (29 proc.) oraz Bank Millennium (26 proc.).

Bankier.pl

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki, jeśli przeanalizować przyrost liczby spraw w okresie półrocznym (od końca 2020 r.). Liczba sporów wzrosła ponad dwukrotnie w trzech instytucjach – BNP Paribas Banku (114 proc.), Santander Bank Polska (113 proc.) oraz Banku Ochrony Środowiska (101 proc.). W bankach o największym portfelu kredytów opartych na franku szwajcarskim (PKO BP, Bank Millennium, mBank, Getin) tempo przyrostu liczby spraw było wolniejsze niż w instytucjach, które działały na mniejszą skalę.

Zdaniem wiceprezesa ZBP, Tadeusza Białka, w całym 2021 r. może przybyć łącznie 40 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów „frankowych”. W wypowiedzi dla PAP wskazał on, że szacunek ten jest „ostrożny” i nie jest wykluczone, że napływ spraw w drugiej połowie roku będzie szybszy niż w pierwszym półroczu.

Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
millenium1973
jest już możliwość złożenia pozwu indywidualnego dla tych co są w pozwie zbiorowym.
POSTĘPOWANIE GRUPOWE V. MILLENNIUM
Z radością donoszę, że otrzymaliśmy postanowienie, zgodnie z którym Frankowicze, którzy są już w postępowaniu grupowym przeciwko Millennium, mogą w indywidualnym procesie pozwać bank. Nareszcie!!! Czekaliśmy
jest już możliwość złożenia pozwu indywidualnego dla tych co są w pozwie zbiorowym.
POSTĘPOWANIE GRUPOWE V. MILLENNIUM
Z radością donoszę, że otrzymaliśmy postanowienie, zgodnie z którym Frankowicze, którzy są już w postępowaniu grupowym przeciwko Millennium, mogą w indywidualnym procesie pozwać bank. Nareszcie!!! Czekaliśmy bardzo długo. Sąd zajął się tym wątkiem na wyraźny wniosek Kredytobiorców, żeby nie prowadzić na darmo wieloletniego procesu, aby na końcu się okazało, ze od początku nie miało to sensu.
Więc teraz już mamy z górki
mariawaisner
GNB miał prawomocnych 8 wyroków na swoją korzyść, 9 przegranych i 6 umorzonych, które można zaliczyć na konto banku. Stąd zmniejszona ilość pozwów.
demeryt_69
Portugalczycy dbają o Polaków - Millennium rozsyła takie oferty:

"Odpoczynek należy się każdemu!
Pamiętaj, że wciąż możesz skorzystać z oferty Pożyczki Gotówkowej (RRSO 15,32%) do 20 000 zł na atrakcyjnych warunkach i zrealizować swoje cele:

- wypłata środków nawet w 5 minut od momentu złożenia wniosku.
-
Portugalczycy dbają o Polaków - Millennium rozsyła takie oferty:

"Odpoczynek należy się każdemu!
Pamiętaj, że wciąż możesz skorzystać z oferty Pożyczki Gotówkowej (RRSO 15,32%) do 20 000 zł na atrakcyjnych warunkach i zrealizować swoje cele:

- wypłata środków nawet w 5 minut od momentu złożenia wniosku.
- 0 zł prowizji ze stałą niską ratą
norman25
Hehe, teraz będziemy pić krew z pijawki.
itso_cien_na_sciane
Ci co piją szampana i świętują sukcesy to zdrajcy narodu !

nawet w sylwestra
itso_cien_na_sciane
3RP ciągnie nas w dół i tylko głupcy tego nie widzą
itso_cien_na_sciane
korporacyjni oszuści i niekompetentni rządzący ciągną nas w dół
palestrina
dlaczego w zestawieniach nie ujmujecie tego śmiecia BPH? nikt go nie pozywa? - ja go pozwałem czy tylko sam? - powinniscie napisac "śmieć BPH" - liczba pozwów - 1
men24a
Jesteś po studiach, czytałeś umowę ? A może płacisz więcej jak złotowkowicze ?
A jak pretensje to do pana Kaczyńskiego. To on rozdawał te kredyty na prawo i lewo a jak KNF chciała je ukrócić to grzmiał, żeby mu w gospodarkę się nie wtrącać.
men24a odpowiada men24a
A tak było jak fahofcy rządzili :
KNF przypomina: "Ostrzegaliśmy przed kredytami we frankach"

Kredyty walutowe są bezpieczniejsze zarówno dla banków, jak i dla klientów, dlatego wprowadzanie ograniczeń w ich udzielaniu nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia (...)" - głosił raport Instytutu Badań nad Gospodarką
A tak było jak fahofcy rządzili :
KNF przypomina: "Ostrzegaliśmy przed kredytami we frankach"

Kredyty walutowe są bezpieczniejsze zarówno dla banków, jak i dla klientów, dlatego wprowadzanie ograniczeń w ich udzielaniu nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia (...)" - głosił raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, opublikowany w maju 2006r

"Nie rozumiem utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią. Mam nadzieję, że sytuację zmieni konsolidacja nadzoru bankowego, do której zmierzamy. Złożyliśmy już odpowiednią ustawę" - mówił w lipcu 2006 r. Kazimierz Marcinkiewicz, wówczas

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki