REKLAMA

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 15 proc.

2021-10-26 16:00
publikacja
2021-10-26 16:00

W trzech kwartałach 2021 r. liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 15 proc. - poinformował PAP rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że na początku października takie dokumenty posiadało 525 tys. osób.

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 15 proc.
Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 15 proc.
fot. Michal Kosc / / FORUM


Z danych przekazanych PAP przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że z 525 tys. cudzoziemców, którzy 1 października 2021 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 293,8 tys. osób, Białorusi – 37,1 tys., Niemiec – 19,7 tys., Rosji - 13,7 tys., Wietnamu - 11,2 tys., Indii - 10,9 tys., Gruzji - 9,6 tys., Włoch - 8,5 tys., Wielkiej Brytanii - 6,9 tys. oraz Chin – 6,9 tys. osób.

"W pierwszych trzech kwartałach roku liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt zwiększyła się o 68 tys. osób. Największy wzrost wśród cudzoziemców osiedlających się w Polsce dotyczył obywateli: Ukrainy - o 49,7 tys. osób, Białorusi - o 8,4 tys., Gruzji - o 1,7 tys., Mołdawii – o 1,3 tys. oraz Indii – o 1,1 tys. osób" - przekazał Jakub Dudziak.

Dodał, że zdecydowanie najwięcej cudzoziemców posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą być wydane na maksymalnie trzy lata. "Tego typu dokumentami dysponuje obecnie 63 proc. osób. Grupa obcokrajowców uprawnionych do pobytu stałego i rezydenta długoterminowego stanowi 20 proc., a 15 proc. to obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy zarejestrowali swój pobyt" - przekazał.

Przypomniał, że zezwolenia na pobyt wydają urzędy wojewódzkie właściwe ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Najbardziej popularnymi regionami są województwa: mazowieckie – 139,9 tys. osób, małopolskie – 62,6 tys., wielkopolskie – 48,8 tys. oraz dolnośląskie – 43,6 tys.

Jak zaznaczył Urząd do Spraw Cudzoziemców, powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo, np. w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Zdecydowana większość Wietnamów czy Hindusów korzysta z faktu, że w krajach dawnego demoludu, a obecnie należących do Unii, jest o wiele łatwiej zalegalizować status pobytowy. Później zazwyczaj ślad po nich ginie. Gorzej z elementem przestępczym z dawnych republik ZSRR
bha
Szybko przejrzą na oczy jak innych wielu już wcześniej i znów zwiną szybko żagle szczególnie po kilku niby coraz to bardziej godniejszych rynkowych wypłatach.
jarekzbyszek
Z Gruzinów i Czeczenów ( Rosjan) to więcej kłopotów niż pożytku będzie. Zorganizowaną przestępczość nam wyeksportowali.
demeryt_69
Stalin, jeden z największych zbrodniarzy w nowożytnej historii, też był Gruzinem.

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki