REKLAMA

Liczba broni w Polsce bije kolejne rekordy

2021-04-02 06:48
publikacja
2021-04-02 06:48
Liczba broni w Polsce bije kolejne rekordy
Liczba broni w Polsce bije kolejne rekordy
/ Pexels

W ciągu pięciu lat liczba egzemplarzy broni w prywatnych rękach wzrosła o połowę. To głównie pistolety – podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że na koniec 2020 r. w prywatnych rękach Polaków było 587,9 tys. sztuk broni palnej.

"I przez ostatnie pięć lat ta liczba wzrosła o połowę. W 2015 r. legalnie posiadanych egzemplarzy było bowiem 390,8 tys. Tylko w 2020 r. przybyło 36,4 tys. sztuk broni" – podaje "Rz", powołując się na dane udostępnione przez Komendę Główną Policji.

Najwięcej sztuk broni przybywa do celów, w których najłatwiej uzyskać pozwolenie, czyli sportowych i kolekcjonerskich. W pierwszej kategorii liczba egzemplarzy na przestrzeni 2020 r. zwiększyła się o 13,8 tys., a w drugiej – 14,9 tys. Te kategorie zaczynają już odgrywać większą rolę niż broń do celów łowieckich, której w 2020 r. przybyło tylko 8 tys. sztuk. Z kolei liczba egzemplarzy broni do celów ochrony osobistej, gdzie wciąż w uzyskaniu pozwolenia dużą rolę odgrywa opinia policji, niemal w ogóle się nie zwiększa.

ozk/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (37)

dodaj komentarz
slawekqs
To raczej wydaje się nie rozsądne aby w Polsce każdy mógł sobie trzymać pistolet w domu ale dać ludziom możliwość gromadzenia broni palnej różnego kalibru gdzieś zdeponowanej jak by co to chyba lepsze niż inflacja i przy okazji mozna sobie z niej postrzelać oczywiście do tarczy
glowny_analityk_bankier_pl
Pozwolenie sportowe dosyć łatwo zrobić, polecam i zapraszam normalnych do zapisywania się do klubów sportowych.Po uzyskaniu pozwolenia dostajecie na dzień dobry zazwyczaj 5 promes + 10 na równoległe pozwolenie kolekcjonerskie do celów sportowych(1 promesa -1 sztuka broni).Broń prócz właściwości obronnych, sportowych Pozwolenie sportowe dosyć łatwo zrobić, polecam i zapraszam normalnych do zapisywania się do klubów sportowych.Po uzyskaniu pozwolenia dostajecie na dzień dobry zazwyczaj 5 promes + 10 na równoległe pozwolenie kolekcjonerskie do celów sportowych(1 promesa -1 sztuka broni).Broń prócz właściwości obronnych, sportowych czy rozrywkowych to też dobra lokata kapitału.
rekin1986
Zapamiętajcie sobie wszyscy jedną złotą zasadę ;)

Lepiej sać sobie dwa razy po pysku niż raz po kulce

Broń palna jest dla tych którzy jej potrzebują do uzasadnionych celów np ochrony typu banki czy kantory lub jubilerzy

Polacy są narodem który do posiadania broni się nie nadaje niestety przykre
Zapamiętajcie sobie wszyscy jedną złotą zasadę ;)

Lepiej sać sobie dwa razy po pysku niż raz po kulce

Broń palna jest dla tych którzy jej potrzebują do uzasadnionych celów np ochrony typu banki czy kantory lub jubilerzy

Polacy są narodem który do posiadania broni się nie nadaje niestety przykre ale prawdziwe posiadając broń trzeba pamiętać o trzech zasadach

Nie może trafiać w niepowołane ręce
Nie wolno jej nosić będąc pod wpływe nieważne alkohol czy inne używki
Trzeba ją regularnie konserwować bo inaczej traci użyteczność

Nie jedna osoba w Polsce pod wpływem alkoholu odwaliła numer z bronią im mniej broni ludzie mają tym mniej zgonów z nią związanych
redguy
Czyli według ciebie jesteśmy najgłupsi w Europie bo nie potrafimy używać narzędzi. Idąc twoim tokiem rozumowania wychodzi że Ukraińcy czy Białorusini są lepszym narodem niż my. Uważasz że jak tylko dostałbyś broń do ręki zaraz byś kogoś ustrzelił? Kogo tak nienawidzisz że nie dałbyś rady powstrzymać się Czyli według ciebie jesteśmy najgłupsi w Europie bo nie potrafimy używać narzędzi. Idąc twoim tokiem rozumowania wychodzi że Ukraińcy czy Białorusini są lepszym narodem niż my. Uważasz że jak tylko dostałbyś broń do ręki zaraz byś kogoś ustrzelił? Kogo tak nienawidzisz że nie dałbyś rady powstrzymać się od zabójstwa i dlaczego akurat brak broni palnej cię przed tym powstrzymuje?
remo87
Zapamiętajcie sobie raz na zawsze, brak powszechnego dostępu do broni nie zapobiega uzbrojeniu przestępców, ale gwarantuje bezbronność potencjalnych ofiar!
mobiler
Tia, już cię widzę lub te inne ofiary o których wspominasz, jak rzucasz się na uzbrojonych oprychów z kryminalną przeszłością, którzy nie mają nic do stracenia. Strzel se może w instrubutor.
alberto2020
Broń krótka do obrony dla osób mieszkających gdzieś na zadupiu gdzie policja jedzie godzinę mogę zrozumieć. Ale nie umiem sobie wyobrazić powszechnego dostępu gdy w kraju jest tyle patologicznych domów. Tam wraz z promilami sięgnięcie po broń wydaje się bardzo realne
lorelie
z głęboką patologią kojarzy się raczej wielką Brytanię, Francję, Holandię...
alberto2020 odpowiada lorelie
Patologia jest w każdym kraju, w PL też. I tacy ludzie jak będą mieć broń to też mogą wparować do biedry albo kościoła i będziemy mieć sceny jak w USA
po_co odpowiada alberto2020
W takim razie należałoby po prostu zlikwidować broń w całości bo kto ma prawo decydować o tym czy ktoś przejawia zachowania patologiczne, Ty?
Ja też nie chciałbym broni na ulicy ale skoro już jest ona dostępna to państwo nie powinno mieć monopolu na przyznawanie prawa które każdy obywatel posiada od urodzenia.
W takim razie należałoby po prostu zlikwidować broń w całości bo kto ma prawo decydować o tym czy ktoś przejawia zachowania patologiczne, Ty?
Ja też nie chciałbym broni na ulicy ale skoro już jest ona dostępna to państwo nie powinno mieć monopolu na przyznawanie prawa które każdy obywatel posiada od urodzenia. Państwo może odebrać prawo jednostce jeżeli ta złamie prawo lub przejawia predyspozycje do jego złamania - np. przez znane i zbadane objawy chorób psychicznych.

Nie masz żadnego prawa nazwać innego człowieka "patologią" bo coś nie odpowiada Ci w jego zachowaniu. Udowodnij mu to w sądzie albo zachowaj opinię dla siebie.

Wbrew obiegowej opinii największa patologia panuje wśród ludzi bogatych i uprawiających stresujące zawody np. wśród lekarzy. Zdecydowana większość specjalistów pije stale i dziennie radząc sobie w ten sposób z problemami, a są to ludzie których stać kupić sobie broń myśliwską, stać na zapisanie się do klubu - często o elitarnym zabarwieniu - w ostateczność stać na "kupienie" licencji.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki