REKLAMA
WAŻNE

Liczba broni w Polsce bije kolejne rekordy

2021-04-02 06:48
publikacja
2021-04-02 06:48
Pexels

W ciągu pięciu lat liczba egzemplarzy broni w prywatnych rękach wzrosła o połowę. To głównie pistolety – podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że na koniec 2020 r. w prywatnych rękach Polaków było 587,9 tys. sztuk broni palnej.

"I przez ostatnie pięć lat ta liczba wzrosła o połowę. W 2015 r. legalnie posiadanych egzemplarzy było bowiem 390,8 tys. Tylko w 2020 r. przybyło 36,4 tys. sztuk broni" – podaje "Rz", powołując się na dane udostępnione przez Komendę Główną Policji.

Najwięcej sztuk broni przybywa do celów, w których najłatwiej uzyskać pozwolenie, czyli sportowych i kolekcjonerskich. W pierwszej kategorii liczba egzemplarzy na przestrzeni 2020 r. zwiększyła się o 13,8 tys., a w drugiej – 14,9 tys. Te kategorie zaczynają już odgrywać większą rolę niż broń do celów łowieckich, której w 2020 r. przybyło tylko 8 tys. sztuk. Z kolei liczba egzemplarzy broni do celów ochrony osobistej, gdzie wciąż w uzyskaniu pozwolenia dużą rolę odgrywa opinia policji, niemal w ogóle się nie zwiększa.

ozk/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
slawekqs
To raczej wydaje się nie rozsądne aby w Polsce każdy mógł sobie trzymać pistolet w domu ale dać ludziom możliwość gromadzenia broni palnej różnego kalibru gdzieś zdeponowanej jak by co to chyba lepsze niż inflacja i przy okazji mozna sobie z niej postrzelać oczywiście do tarczy
glowny_analityk_bankier_pl
Pozwolenie sportowe dosyć łatwo zrobić, polecam i zapraszam normalnych do zapisywania się do klubów sportowych.Po uzyskaniu pozwolenia dostajecie na dzień dobry zazwyczaj 5 promes + 10 na równoległe pozwolenie kolekcjonerskie do celów sportowych(1 promesa -1 sztuka broni).Broń prócz właściwości obronnych, sportowych Pozwolenie sportowe dosyć łatwo zrobić, polecam i zapraszam normalnych do zapisywania się do klubów sportowych.Po uzyskaniu pozwolenia dostajecie na dzień dobry zazwyczaj 5 promes + 10 na równoległe pozwolenie kolekcjonerskie do celów sportowych(1 promesa -1 sztuka broni).Broń prócz właściwości obronnych, sportowych czy rozrywkowych to też dobra lokata kapitału.
rekin1986
Zapamiętajcie sobie wszyscy jedną złotą zasadę ;)

Lepiej sać sobie dwa razy po pysku niż raz po kulce

Broń palna jest dla tych którzy jej potrzebują do uzasadnionych celów np ochrony typu banki czy kantory lub jubilerzy

Polacy są narodem który do posiadania broni się nie nadaje niestety przykre
Zapamiętajcie sobie wszyscy jedną złotą zasadę ;)

Lepiej sać sobie dwa razy po pysku niż raz po kulce

Broń palna jest dla tych którzy jej potrzebują do uzasadnionych celów np ochrony typu banki czy kantory lub jubilerzy

Polacy są narodem który do posiadania broni się nie nadaje niestety przykre ale prawdziwe posiadając broń trzeba pamiętać o trzech zasadach

Nie może trafiać w niepowołane ręce
Nie wolno jej nosić będąc pod wpływe nieważne alkohol czy inne używki
Trzeba ją regularnie konserwować bo inaczej traci użyteczność

Nie jedna osoba w Polsce pod wpływem alkoholu odwaliła numer z bronią im mniej broni ludzie mają tym mniej zgonów z nią związanych
remo87
Zapamiętajcie sobie raz na zawsze, brak powszechnego dostępu do broni nie zapobiega uzbrojeniu przestępców, ale gwarantuje bezbronność potencjalnych ofiar!
mobiler
Tia, już cię widzę lub te inne ofiary o których wspominasz, jak rzucasz się na uzbrojonych oprychów z kryminalną przeszłością, którzy nie mają nic do stracenia. Strzel se może w instrubutor.
alberto2020
Broń krótka do obrony dla osób mieszkających gdzieś na zadupiu gdzie policja jedzie godzinę mogę zrozumieć. Ale nie umiem sobie wyobrazić powszechnego dostępu gdy w kraju jest tyle patologicznych domów. Tam wraz z promilami sięgnięcie po broń wydaje się bardzo realne
lorelie
z głęboką patologią kojarzy się raczej wielką Brytanię, Francję, Holandię...
alberto2020 odpowiada lorelie
Patologia jest w każdym kraju, w PL też. I tacy ludzie jak będą mieć broń to też mogą wparować do biedry albo kościoła i będziemy mieć sceny jak w USA
po_co odpowiada alberto2020
W takim razie należałoby po prostu zlikwidować broń w całości bo kto ma prawo decydować o tym czy ktoś przejawia zachowania patologiczne, Ty?
Ja też nie chciałbym broni na ulicy ale skoro już jest ona dostępna to państwo nie powinno mieć monopolu na przyznawanie prawa które każdy obywatel posiada od urodzenia.
W takim razie należałoby po prostu zlikwidować broń w całości bo kto ma prawo decydować o tym czy ktoś przejawia zachowania patologiczne, Ty?
Ja też nie chciałbym broni na ulicy ale skoro już jest ona dostępna to państwo nie powinno mieć monopolu na przyznawanie prawa które każdy obywatel posiada od urodzenia. Państwo może odebrać prawo jednostce jeżeli ta złamie prawo lub przejawia predyspozycje do jego złamania - np. przez znane i zbadane objawy chorób psychicznych.

Nie masz żadnego prawa nazwać innego człowieka "patologią" bo coś nie odpowiada Ci w jego zachowaniu. Udowodnij mu to w sądzie albo zachowaj opinię dla siebie.

Wbrew obiegowej opinii największa patologia panuje wśród ludzi bogatych i uprawiających stresujące zawody np. wśród lekarzy. Zdecydowana większość specjalistów pije stale i dziennie radząc sobie w ten sposób z problemami, a są to ludzie których stać kupić sobie broń myśliwską, stać na zapisanie się do klubu - często o elitarnym zabarwieniu - w ostateczność stać na "kupienie" licencji.
shiver5
No tak. Wszyscy zaczną strzelać do siebie bo teraz nie ma noży czy siekier w każdym domu by sięgnąć po nie z promilami we krwi. Generalnie człowieka można zabić wiadrem czy nawet wykałaczką. Nie wiem co broń miałaby zmienić. Psychol był jest i będzie psycholem ale przynajmniej reszta ma realną szansę na obronę.No tak. Wszyscy zaczną strzelać do siebie bo teraz nie ma noży czy siekier w każdym domu by sięgnąć po nie z promilami we krwi. Generalnie człowieka można zabić wiadrem czy nawet wykałaczką. Nie wiem co broń miałaby zmienić. Psychol był jest i będzie psycholem ale przynajmniej reszta ma realną szansę na obronę. Obecnie prawo utrudnia możliwość posiadania broni jedynie praworządnym obywatelom. Co przestępcę obchodzi że posiadanie broni jest nielegalne, w końcu dlatego jest przestępcą bo prawo ma w du...żym poważaniu.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki