REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Liczba bezrobotnych w USA przekroczyła 30 milionów

2020-04-30 14:30
publikacja
2020-04-30 14:30

Za nami kolejny tydzień z multimilionowym przyrostem liczby bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Łącznie od połowy marca ponad 30 milionów Amerykanów zgłosiło się po zasiłek.

fot. Scherl / / FORUM

W tygodniu zakończonym 25 kwietnia 2020 roku po zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 3,839 mln Amerykanów – poinformował w czwartek Departament Pracy. To o 603 tys. mniej niż tydzień wcześniej, gdy zarejestrowano ponad 4,4 mln nowych bezrobotnych.

Ekonomiści szacowali, że po „kuroniówkę” w zeszłym tygodniu zgłosiło się 3,5 mln Amerykanów. Zatem dzisiejszy odczyt, choć wciąż ekstremalnie wysoki, był tylko nieznacznie wyższy od większości prognoz większości analityków.

Gdy do najnowszych danych dodamy statystyki z wcześniejszych pięciu tygodni, to otrzymamy liczbę ponad 30,2 milionów Amerykanów, którzy stracili pracę i zgłosili się po zasiłek dla bezrobotnych. Z taką sytuacją w USA nie mieliśmy do czynienia od czasów wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, a nawet wtedy przyrost bezrobocia był rozłożony na wiele miesięcy i nie był tak gwałtowny jak obecnie.

Warto dodać, że w ramach tzw. pakietu stymulacyjnego (The Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) specjalny zasiłek dla bezrobotnych należy się każdemu, kto stracił pracę (lub nie może jej wykonywać) z powodu administracyjnego zamknięcia gospodarki. Na mocy CARES rząd federalny dopłaca do stanowego zasiłku dodatkowe 600 USD tygodniowo.

Oznacza to, że w wielu stanach wysokość tego zasiłku przekracza 1200 USD  tygodniowo i jest on wyższy od mediany tygodniowego wynagrodzenia pracownika (wynoszącej 957 USD) w Stanach Zjednoczonych. Zatem dla wielu Amerykanów uzyskanie statusu bezrobotnego faktycznie oznacza wzrost dochodów. Maksymalny czas pobierania tego zasiłku do 39 tygodni.

Do połowy marca cotygodniowe raporty o liczbie nowych bezrobotnych w USA przynoszą wyniki rzędu 200-300 tys. i tylko w okresach recesji przekraczały 400 tys. tygodniowo. Obecne odczyty są kilkukrotnie wyższe od poprzednich rekordów: w marcu 2009 roku oraz w sierpniu 1982 roku po „kuroniówkę” zgłaszało się po niespełna 700 tys. Amerykanów tygodniowo.

Bezprecedensowe załamanie aktywności gospodarczej wywołanej falą lockdownów zapewne w kwietniu wyniosło stopę bezrobocia w USA do dwucyfrowych wartości. A jeszcze w lutym oficjalna stopa bezrobocia wynosiła 3,5% i był na najniższym poziomie od 50 lat.

KK

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (20)

dodaj komentarz
tristans
lol, kowbojstwo wreszcie odkryje sprawiedliwość społeczną, i większość z tych bezrobotnych już nie wróci do pracy, tylko będzie głosować na polityków typu $$$+
bha
Widać teraz dopiero bardzo wyrażnie jakie tam w większości panowały,dominowały zarobki na stworzonym nie bez celu elastycznym na Maxa śmieciowym szaro-czarnym rynku Niby wielkiego zatrudniania - skoro obecne zasiłki dla większości z otrzymujących są wyższe od pensji jakie zdecydowana większość % osób w ogromie branż Widać teraz dopiero bardzo wyrażnie jakie tam w większości panowały,dominowały zarobki na stworzonym nie bez celu elastycznym na Maxa śmieciowym szaro-czarnym rynku Niby wielkiego zatrudniania - skoro obecne zasiłki dla większości z otrzymujących są wyższe od pensji jakie zdecydowana większość % osób w ogromie branż i zawodów gospodarki mogła za sumienną ,uczciwą ,wydajną pracę zarobić ! na rynku.Niestety...Ma=my dziadostwo panujące,rządzące coraz większe rynkowe pseudo zatrudniania od lat nic więcej
1as
Jest taki jeden zawód w USA, który obecnie prężnie się rozwija, ten zawód to drukarz, operator drukarki dolarów. Może kilka milionów przeszkolić i tam zatrudnić?
meryt
"Jest taki jeden zawód w USA, który obecnie prężnie się rozwija, ten zawód to drukarz, operator drukarki dolarów. Może kilka milionów przeszkolić i tam zatrudnić?"

Marzenia na możliwości.

Liczba gubernatorów Rady G. FED jest stała i długoletnia (14).

Najbliższy wakat w Radzie Gubernatorów
"Jest taki jeden zawód w USA, który obecnie prężnie się rozwija, ten zawód to drukarz, operator drukarki dolarów. Może kilka milionów przeszkolić i tam zatrudnić?"

Marzenia na możliwości.

Liczba gubernatorów Rady G. FED jest stała i długoletnia (14).

Najbliższy wakat w Radzie Gubernatorów FED jest odległy:
13 października 2021
fermax
a U Józefowiczów on płacze ze nie ma za co żryc a zona nosi torebki po 20 000
gerth
Zapewne wolałaby umrzeć z głodu zamiast oddać tę torebkę, będzie mogła się przekonać...
dziki_losos
Jeśli wypłata za bezrobocie jest wyższa, niż mediana wynagrodzeń dla osób pracujących, to co tu się zastanawiać? Praktycznie wszyscy pracownicy "entry level" poszli na to, bo im się opłacało.
bha
Niestety ...Ważne obecnie dla tzw.rzadzicieli że na oderwanych od lat od rzeczywistości wewnątrz rynkowej zachłannych bez względu na wszystko salonach gier notowań nie ma na razie,jeszcze bezrobocia choć to też pewnie kwestia niedalekiego już czasu.
andre92
Tak - tylko tam trochę inaczej dział rynek pracy - te 30 mln posiedzi sobie miesiąc, max 2 na zasiłku - a potem Trump to zniesie i 29 mln wróci do swoich dawnych firm - ewentualnie inaczej beda sie nzaywac

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki