REKLAMA

Licytacja obietnic gospodarczych w debacie prezydenckiej w TVP

2020-05-06 21:35, akt.2020-05-07 06:57
publikacja
2020-05-06 21:35
aktualizacja
2020-05-07 06:57

Obniżenie podatków, likwidacja umów śmieciowych, podniesienie zasiłków dla bezrobotnych, kredyty obrotowe dla firm, zwolnienia z ZUS, a nawet Trybunał Stanu dla prezydenta i premiera - to niektóre pomysły gospodarcze kandydatów na prezydenta, przedstawione podczas środowej debaty w TVP.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Dziesięcioro uczestników debaty prezydenckiej odpowiadało na pytanie, dotyczące gospodarki - jak wrócić do wysokiego tempa rozwoju gospodarczego.

Prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę, że sukces gospodarczy ostatnich lat zawdzięczamy dobrej współpracy między rządem, prezydentem i większością parlamentarną. Dziś, jak mówił, chodzi o to, żeby uratować polską przedsiębiorczość i by zrobić wszystko co możliwe, by w efekcie kryzysu zniknęło jak najmniej miejsc pracy.

Marek Jakubiak ocenił, że "państwo polskie zachowuje się wobec przedsiębiorców trochę śpiąco". "My przedsiębiorcy potrzebujemy pomocy już teraz, bo umieramy na waszych oczach" - mówił Jakubiak. Zwracał uwagę, że jeśli przedsiębiorców nie będzie stać na opłacanie podatków, nie będzie pieniędzy w budżecie.

Stanisław Żółtek ocenił, że gospodarka polska by padła niezależnie od koronawirusa. "Jest proste rozwiązanie - wystarczy uwolnić gospodarkę od biurokracji" - powiedział.

Robert Biedroń zaznaczył, że PiS pozostawił wiele osób bez pomocy, dwa miliony Polaków jest bez pracy, a wiele osób zostało "wypchniętych" na samozatrudnienie i dziś nie wiedzą, czy otrzymają swoje pieniądze. "Jeśli zostanę prezydentem, w ciągu 100 dni doprowadzę do tego, żeby zlikwidować umowy śmieciowe" - zapowiedział kandydat Lewicy.

Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że w czasie koniunktury rząd nie przygotował się na sytuację kryzysową. Dziś, dodała kandydatka KO, bez silnej pomocy państwa dla przedsiębiorców wpadniemy w jeszcze większy kryzys. "Niestety te tak zwane tarcze tej pomocy nie dały. Ludzie potrzebują zwolnienia z ZUS, potrzebują szybkich kredytów, które pozwolą im ciągłość i pieniądze obrotowe, potrzebne są ulgi w czynszach, potrzebne jest przede wszystkim zaufanie" - mówiła.

"Jak zostanę prezydentem Polski obniżę podatki" - zapowiedział Mirosław Piotrowski. "Deklaruję, że nie podpiszę żadnej ustawy podwyższającej podatki" - dodał.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że ma już gotowe projekty ustaw, dotyczące gospodarki, m.in. o emeryturach bez podatków, dobrowolnym ZUS i funduszu płynności. Zapowiedział, że będzie aktywnym prezydentem, a nie takim jak Andrzej Duda, który od czerwca ubiegłego roku nie złożył żadnego projektu ustawy w Sejmie. Zwracał uwagę, że prezydent apeluje o współpracę, tymczasem jeden z przepisów tarczy antykryzysowej uderzał w Radę Dialogu Społecznego.

Paweł Tanajno powiedział, że jako jeden z przedsiębiorców oskarża Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę o "zagładę polskiej gospodarki". Stąd jednym z rozwiązań jest postawienie ich przed Trybunałem Stanu, a drugim "zautomatyzowanie przelewów pomocowych".

Szymon Hołownia zaznaczył, że "ludzie nie nakarmią się opowieściami o kolejnych dziurawych tarczach antykryzysowych". Zapowiedział, że jako prezydent w ciągu pierwszego miesiąca urzędowania przedstawi pięć projektów ustaw antykryzysowych - dotyczących podniesienia zasiłku dla bezrobotnych do 2080 zł, wsparcia finansowego samorządów, zwolnienia z danin publicznych na pół roku, prostych kredytów obrotowych dla firm, "przejęcia przez państwo pensji pracowników".

Krzysztof Bosak przekonywał, że nie jest prawdą, że w ostatnich latach gospodarka rozwijała się szczególnie szybko. Zwracał uwagę na złamane obietnice Andrzeja Dudy - brak wprowadzenia kwoty wolnej od podatku i brak pomocy dla frankowiczów. Kandydat Konfederacji ocenił też, że "tarcza antykryzysowa okazała się betonowym kołem ratunkowym dla przedsiębiorców".

Nikt nie podniesie wieku emerytalnego

Podczas telewizyjnej debaty prezydenckiej wszyscy kandydaci na ten urząd zadeklarowali, że nie podpiszą - jako głowa państwa - ustawy podwyższającej wiek emerytalny.

Andrzej Duda przypomniał, że w poprzedniej kampanii prezydenckiej ludzie błagali o to, by obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny. "Zrealizowałem te zobowiązania - złożyłem projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny" - powiedział.

Marek Jakubiak powiedział, że całym sercem jest za tym, by emeryci byli zwolnieni z podatków. "Ale przecież kwota wolna od podatku 12-krotności minimalnej pensji zwolniłaby i godność emerytom oraz ludziom najmniej zarabiającym by przywróciła w tysiącach złotych, a nie 800 złotych jakichś danin" - zaznaczył kandydat.

Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) zadeklarował, że jako prezydent nie podwyższyłby wieku emerytalnego.

Szymon Hołownia podkreślił, że jest spokojny, iż za jego kadencji prezydenckiej takie ustawy nie trafią na biurko głowy państwa.

Również zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej takie ustawy nie trafią na biurko żadnego prezydenta, bo - jak stwierdziła - takiego tematu w polskim parlamencie nie ma. Według niej, teraz należałoby się lepiej skupić na tematach związanych z edukacją, problemach dzieci czy ludzi w DPS-ach.

Robert Biedroń (Lewica) powiedział, że w polityce trzeba mieć czasami odwagę, żeby powiedzieć coś co może nie jest popularne, ale sprawia, że ludziom żyje się po prostu szczęśliwiej i lepiej. Dodał, że kiedy był w Sejmie głosował przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego.

Krzysztof Bosak oświadczył, że jest zwolennikiem emerytury obywatelskiej i likwidacji ZUS-u.

Paweł Tanajno ocenił podczas debaty, że skala obłudy politycznej przebiła wszystkie możliwe rejestry. Zwracając się do Roberta Biedronia powiedział, że był w Ruchu Palikota i głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego. Zwracając się do prezydenta Dudy Tanajno podkreślił, że w poprzedniej debacie pięć lat temu, Duda obiecywał frankowiczom, że rozwiąże ich problem, ale - w jego ocenie - słowa nie dotrzymał.

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że jeżeli chodzi o wiek emerytalny, to już się w tej sprawie wypowiadał. "Ten sygnał społeczny został przeze mnie odczytany - nie ma do tego powrotu" - zadeklarował.

pś/ godl/ ero/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (32)

dodaj komentarz
and00
Ważne że Hołownia wytrzymał ciśnienie i się nie poryczał
distefano
Dzisiaj, jak co dzień, zanim pójdzie spać będzie czytał konstytucję :)
sammler
> Prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę, że sukces gospodarczy ostatnich lat zawdzięczamy dobrej współpracy między rządem, prezydentem i większością parlamentarną

A to dobre :D A ja myślałem, że zawdzięczamy go firmom i ciężko pracującym w nich ludziom...

Elektorat PiS ma to, na co zasługuje :D Najbliższe kilka miesięcy
> Prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę, że sukces gospodarczy ostatnich lat zawdzięczamy dobrej współpracy między rządem, prezydentem i większością parlamentarną

A to dobre :D A ja myślałem, że zawdzięczamy go firmom i ciężko pracującym w nich ludziom...

Elektorat PiS ma to, na co zasługuje :D Najbliższe kilka miesięcy ostatecznie pokaże, czy dochód i dobrobyt faktycznie bierze się dzięki "dobrej współpracy" między politykami :D
czerwony_wiewior
No co ty? Przecież elektorat wie, że pieniądze bierze się banku, a dobrobyt buduje się na "plusach" i zasiłkach
mwl odpowiada czerwony_wiewior
pieniadze bierze sie z bankomatu. to nawet dzieci wiedzą, potrzebna tylko karta i juz.
znawca_wszystkiego
Koleżanki i koledzy aktualna struktura organizacji zmusza nas do przeanalizowania istniejących warunków administracyjno-finansowych, z drugiej strony wzmocnienie i rozwijanie struktur zmusza nas do przeanalizowania postaw uczestników wobec zadań stawianych przez organizacje, jak również stały wzrost ilości i zakres naszej aktywności Koleżanki i koledzy aktualna struktura organizacji zmusza nas do przeanalizowania istniejących warunków administracyjno-finansowych, z drugiej strony wzmocnienie i rozwijanie struktur zmusza nas do przeanalizowania postaw uczestników wobec zadań stawianych przez organizacje, jak również stały wzrost ilości i zakres naszej aktywności spełnia istotną rolę w kształtowaniu systemu powszechnego uczestnictwa, jak również dalszy rozwój różnych form działalności pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześniania postaw uczestników wobec zadań stawianych przez organizacje. Różnorakie i bogate doświadczenia, jak również nowy model działalności organizacyjnej wymaga sprecyzowania i określenia kierunków postępowego wychownia. Wyższe założenia ideowe, a także aktualna struktura organizacji pomaga w przygotowaniu i realizacji nowych propozycji. Wagi i znaczenia tych problemów nie trzeba udowadniać, ponieważ wzmocnienie i rozwijanie struktur umożliwia w większym stopniu tworzenie modelu rozwoju. Wyższe założenia ideowe, a także konsultacja z szerokim aktywem pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześniania kierunków postępowego wychownia. Wyższe założenia ideowe, a także rozpoczęcie powszechnej akcji kształtowania postaw spełnia ważne zadania w wypracowaniu form oddziaływania, z drugiej strony stałe zabezpieczenie informacyjno-propagandowe naszej działalności wymaga sprecyzowania i określenia systemu szkolenia kadry odpowiadającego potrzebom, w ten sposób nowy model działalności organizacyjnej pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześniania modelu rozwoju.

I właśnie dlatego należy zagłosować na Dudę.
michalshk
Gdzie teraz można zrobić taki kurs p***a o niczym? Trzeba się zapisać do partii czy mogę jako osoba prywatna?
mwl odpowiada michalshk
proszę:
https://www.eurostudent.pl/generator-przemowienia/

;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Kandydaci powinni sporządzać listę obietnic i zatwierdzać u notariusza. Po kadencji lista byłaby sprawdzana i jeżeli nie zostały spełnione obietnice - czyli oszustwo - konfiskata majątku i wyrok.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki