Libia, Irak, Argentyna i Demokratyczna Republika Konga (DRK) odnotowały od 1951 r. najwięcej lat ujemnego wzrostu PKB - wynika z danych przedstawionych przez Conference Board. W ciągu minionych 70 lat w Libii zarejestrowano 27 lat z ujemnym wzrostem PKB, w Iraku i Argentynie - po 24, a w DRK - 23.


W przeciwieństwie do Libii, Iraku czy DRK, Argentyna nie doświadczyła w ostatnich latach długotrwałej wojny domowej. Junta wojskowa zaprowadziła jednak terror państwowy w latach 70. i 80. i kraj ten zmaga się z poważnymi trudnościami gospodarczymi również obecnie.
Przeczytaj także
Chociaż Argentyna jest bardziej rozwiniętym państwem, niż inne kraje znajdujące się wysoko na liście, boryka się ona z problemem nadmiernych wydatków, inflacją, zadłużeniem, niezrównoważonymi cięciami programów rządowych i złą polityką fiskalną - podaje portal Statista.
Wśród krajów, które obecnie znajdują się w przedłużającej się recesji, są Wenezuela, Sudan i Liban (po 21 lat ujemnego wzrostu PKB od 1951 r.), które według prognoz w 2021 r. wejdą w czwarty rok recesji. Oczekuje się, że gospodarka Argentyny wzrośnie w 2021 r. po trzech latach kurczenia się, ale jest to coraz bardziej niepewna perspektywa z powodu trwającej pandemii koronawirusa.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
W przypadku byłych republik radzieckich i jugosłowiańskich dane są dostępne dopiero od 1971 r. Niemniej Ukraina i Mołdawia odnotowały - odpowiednio - 20 i 19 lat recesji w tym okresie. W latach 1990-1999 Ukraina doświadczyła 10 kolejnych lat recesji, a Mołdawia – 9.
Jedynym krajem w zestawieniu, który według oficjalnych danych nie odnotował ujemnego wzrostu PKB, są Stany Zjednoczone. Jeden taki rok odnotował Pakistan, dwa - Tajwan, Egipt i Kolumbia, a trzy - Norwegia, Izrael i Australia. W przypadku Polski zestawienie podaje 11 lat recesji.
Joanna Baczała (PAP)
baj/ mal/