REKLAMA

Liban: Hezbollah zapowiada, że wzmocni obecność w Syrii

2016-05-20 19:49
publikacja
2016-05-20 19:49

Hezbollah, radykalna szyicka organizacja z Libanu, zapowiada, że wzmocni swą obecność w Syrii oraz że wyśle tam większą niż wcześniej liczbę dowódców, tydzień po tym, gdy jeden z jej głównych wojskowych dowódców został zabity niedaleko Damaszku.

fot. Valery Sharifulin / / FORUM

"Pozostaniemy w Syrii i wyślemy nawet jeszcze więcej dowódców. Będziemy obecni pod różnymi postaciami i będziemy kontynuować naszą walkę. Jesteśmy całkowicie pewni, że zmierzamy do zwycięstwa" - mówił lider Hezbollahu szejk Sajed Hasan Nasrallah do tysięcy osób zgromadzonych w Bejrucie. Jego przemówienie było emitowane żywo w telewizji Al-Manar, należącej do tego ugrupowania.

"Śmierć żadnego z naszych przywódców nie odciągnie nas od walki. Ta drogo przelana krew sprawi, że nasza obecność będzie większa, mocniejsza i bardziej zaawansowana" - zapowiedział.

Hezbollah oświadczył, że jego dowódca Mustafa Badreddine zginął w wyniku bombardowania artylerii grup takfiri; jest to pogardliwe określenie muzułmanina, który oskarża swych współwyznawców o odstępstwo od wiary.

Informację o jego śmierci podano 13 maja; wojskowy pogrzeb odbył się tego samego dnia w południowym Bejrucie. Początkowo informowano, że dowódca zginął w izraelskim nalocie.

Badreddine uczestniczył w większości operacji islamskiego ruchu oporu od 1982 roku. Wraz z trzema innymi członkami Hezbollahu był on oskarżony o zabójstwo byłego premiera Libanu Rafika Haririego, jednego z najbardziej wpływowych sunnickich polityków. Hariri zginął w zamachu bombowym w Bejrucie 14 lutego 2005 roku wraz z 22 innymi osobami. Badreddine był również podejrzewany o wyprodukowanie bomby użytej w 1983 roku w zamachu na koszary wojsk USA w Bejrucie; zginęło wtedy 241 Amerykanów.

Wojskowa rola Hezbollahu w Syrii jest znacząca od początku konfliktu w 2011 r. Syryjski rząd określa to ugrupowanie jako swego głównego sojusznika w walce z rebelią, która usiłuje obalić prezydenta Baszara el-Asada.

Według szacunków ekspertów Hezbollah mógł stracić w Syrii ponad tysiąc bojowników, od kiedy oficjalnie zaangażował się w Syrii w 2013 roku. (PAP)

cyk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki