REKLAMA

Leyen: UE da krajom rozwijającym się alternatywę dla chińskich funduszy

2022-06-26 20:20
publikacja
2022-06-26 20:20
Leyen: UE da krajom rozwijającym się alternatywę dla chińskich funduszy
Leyen: UE da krajom rozwijającym się alternatywę dla chińskich funduszy
/ Rada Europejska

UE musi dać krajom rozwijającym się alternatywę dla chińskich funduszy – oświadczyła w niedzielę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas pierwszego dnia obrad przywódców państw G7 w niemieckim Elmau. Jak zapewniała, UE zmobilizuje 300 mld euro w ciągu pięciu lat, by sfinansować infrastrukturę w krajach rozwijających się i zniwelować chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku.

„Do nas należy danie światu pozytywnego, wzmacniającego impulsu inwestycyjnego, aby pokazać naszym partnerom w krajach rozwijających się, że mają wybór i że zamierzamy wzmocnić solidarność, aby zaspokoić ich potrzeby rozwojowe” – powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej z udziałem przywódców Niemiec, Włoch, Kanady, USA i Japonii.

Stany Zjednoczone zamierzają zebrać na ten sam cel 200 mld dolarów z prywatnych i publicznych funduszy w ciągu pięciu lat – potwierdził w niedzielę Biały Dom.

„Coraz bardziej zaniepokojeni Chinami, przywódcy G7 po raz pierwszy przedstawili plany dotyczące tego projektu już w zeszłym roku. Formalnie rozpoczynają go teraz, pod nową nazwą: Partnerstwo na rzecz globalnej infrastruktury i inwestycji” – informuje Reuters.

Prezydent Joe Biden zaprezentuje „konkretne projekty” USA w tej kwestii podczas szczytu G7, gdzie wraz z przywódcami Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, UE i Kanady dyskutować będzie o działaniach, które pomogą przeciwdziałać zmianom klimatu, a także wpłynąć globalnie na poprawę zdrowia, równouprawnienie płci oraz infrastrukturę cyfrową.

„Wielkim nieobecnym będzie prezydent Francji Emmanuel Macron, który formalnie dołączył do chińskiego programu infrastrukturalnego” – podkreśla Reuters.

Inicjatywa Pasa i Szlaku, którą przywódca ChRL Xi Jinping uruchomił w 2013 roku, obejmuje inicjatywy rozwojowe i inwestycyjne, m.in. koleje, porty i autostrady, w ponad 100 krajach.

Urzędnicy Białego Domu przekonują, że „plan Xi stworzenia nowoczesnej wersji historycznego Jedwabnego Szlaku przyniósł niewiele konkretnych korzyści wielu krajom rozwijającym się”, dając Chinom w zamian najlepsze miejsca pracy „przy jednoczesnym zwiększeniu wskaźników pracy przymusowej i pracy dzieci”.

Prezydent Biden zaprezentuje podczas G7 kilka flagowych projektów, w tym wart 2 mld USD plan rozwoju energii słonecznej w Angoli. Wraz z innymi krajami G7 i UE, USA zapewnią również 3,3 mln dolarów na wsparcie techniczne Instytutu Pasteura w Dakarze, co pozwoli rozwinąć w Senegalu produkcję wielu rodzajów szczepionek na skalę przemysłową, w tym szczepionek przeciw Covid-19.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
Tiaaa....podobno w zeszłym tygodniu "rynki" odbijały, bo ma spadać inflacja i mają być mniejsze podwyżki stóp procentowych :-)
linux-antisystem-daemon
Pandemiczny i wojenny kurz właśnie opada. Powoli wyjaśnia się o co cały czas chodziło - o uderzenie w Chiny, nadrukowanie gigantycznej góry pieniędzy, którymi teraz USA i podegłe UE będzie wykupować własność prywatną (tzw. inwestycje w krajach jak Polska) oraz tworzyć agenturę - ludzi sponsorowanych tą górą pieniędzy, np. lekarzy,Pandemiczny i wojenny kurz właśnie opada. Powoli wyjaśnia się o co cały czas chodziło - o uderzenie w Chiny, nadrukowanie gigantycznej góry pieniędzy, którymi teraz USA i podegłe UE będzie wykupować własność prywatną (tzw. inwestycje w krajach jak Polska) oraz tworzyć agenturę - ludzi sponsorowanych tą górą pieniędzy, np. lekarzy, menedżerów w wykupionych spółkach giełdowych. Wszystko w celu przejęcia kontroli oraz zysków, zanim zrobią to Chiny.
linux-antisystem-daemon
Cytat: "przeciwdziałać zmianom klimatu, a także wpłynąć globalnie na poprawę zdrowia, równouprawnienie płci oraz infrastrukturę cyfrową"
Tłumaczę na Polski: za te pieniądze, których zrzucenie dalej podniesie inflację, będą narzucane zakupy technologii energetycznych, na których zarobią USA i UE. Poprawa zdrowia - tłumaczenie:
Cytat: "przeciwdziałać zmianom klimatu, a także wpłynąć globalnie na poprawę zdrowia, równouprawnienie płci oraz infrastrukturę cyfrową"
Tłumaczę na Polski: za te pieniądze, których zrzucenie dalej podniesie inflację, będą narzucane zakupy technologii energetycznych, na których zarobią USA i UE. Poprawa zdrowia - tłumaczenie: przymusowe szczepionki. Równouprawnienie płci - tłumaczenie: narzucanie LGBT w szkołach, aborcja. Infrastruktura cyfrowa - tłumaczenie: Cyfrowe ID, masowa inwigilacja na wzór chiński.
wibor3m10procent
Miejmy nadzieję że do budowy infrastruktury w pierwszej kolejności będą zatrudniać LGBTQWERTY+
innowierca
Leye wode bo syf ZIELONEGO LADU wyszedl na jaw. Teraz to niech sie zajma restruktyryzacja tych zalozen, bo juz miliony ludzi zubozyli na dzisiaj w samej Unii.
innowierca
a kryzysu zaufania europejskich Narodow, do tego klubu, zwanego Unia, nie da sie juz dluzej ukryc i "zadrukowac" a wstyd przynaleznosci zaczyna byc faktem. Marionetki u wladzy oslabiajace kontynent z duzym potencjalem i dluga historia, rzadza tym konglomeratem, chcac zamieniac go w bezmyslna mase ideologiczna.
Co juz
a kryzysu zaufania europejskich Narodow, do tego klubu, zwanego Unia, nie da sie juz dluzej ukryc i "zadrukowac" a wstyd przynaleznosci zaczyna byc faktem. Marionetki u wladzy oslabiajace kontynent z duzym potencjalem i dluga historia, rzadza tym konglomeratem, chcac zamieniac go w bezmyslna mase ideologiczna.
Co juz czesciowo sie stalo..
darecki787
Smutna prawda jest taka, że poza nachalną promocją LGBT, aborcji, eutanazji, szaleństwa klimatycznego Zachód nie ma nic ciekawego do zaoferowania tzw. krajom rozwijającym się. Te nasze "pseudowartości" zupełnie nie przystają do potrzeb Trzeciego Świata, gdzie w znacznej części rządzi lewica, ale taka lewica w tradycyjnym Smutna prawda jest taka, że poza nachalną promocją LGBT, aborcji, eutanazji, szaleństwa klimatycznego Zachód nie ma nic ciekawego do zaoferowania tzw. krajom rozwijającym się. Te nasze "pseudowartości" zupełnie nie przystają do potrzeb Trzeciego Świata, gdzie w znacznej części rządzi lewica, ale taka lewica w tradycyjnym znaczeniu, a nie sfiksowana na punkcie szalonych ideologii.
pstrzezek
Chińska inicjatywa "pasa i szlaku" została przedstawiona w 2013 r. A jej założenia były bardzo jasne: podporządkować sobie i uzależnić ekonomicznie kraje biedne przy pomocy inwestycji infrastrukturralnych. Bo swoją drogą nikt inny nie chciał ich tam robić. A dziś po blisko dekadzie US i UE się obudziły że coś nie tego? Chińska inicjatywa "pasa i szlaku" została przedstawiona w 2013 r. A jej założenia były bardzo jasne: podporządkować sobie i uzależnić ekonomicznie kraje biedne przy pomocy inwestycji infrastrukturralnych. Bo swoją drogą nikt inny nie chciał ich tam robić. A dziś po blisko dekadzie US i UE się obudziły że coś nie tego? Słabe to i mocno spóźnione. Ważne że coś robią ale pomoc krajom jest na ostatnim miejscu w tych przepychankach
samsza
Infrastruktura składa się z usprawnień fizycznych, takich jak drogi, koleje, mosty, tunele, zaopatrzenie w wodę, kanały ściekowe, sieci elektryczne i telekomunikacja.
samsza
Jak im się uda wcisnąć tę kasę (która ich mało kosztuje) politykom wspomnianych krajów, to miejscowi długi będą setkami lat spłacać.
A Europejczyk będzie piwko popijał w czystym, zielonym rezerwacie.

Powiązane: Szczyt G7

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki