REKLAMA
JUŻ JUTRO

Lewiatan: pomoc dla Ukrainy z zerowym VAT powinna objąć większą liczbę instytucji

2022-03-09 13:17
publikacja
2022-03-09 13:17
Lewiatan: pomoc dla Ukrainy z zerowym VAT powinna objąć większą liczbę instytucji
Lewiatan: pomoc dla Ukrainy z zerowym VAT powinna objąć większą liczbę instytucji
fot. Bumble Dee / / Shutterstock

Objęcie zerową stawką VAT dostaw towarów i świadczenia usług na cele wsparcia ofiar wojny w Ukrainie to dobre rozwiązanie, oczekiwane przez przedsiębiorców, ale trzeba rozszerzyć katalog instytucji, do których ta pomoc trafi - oceniła w środę Konfederacja Lewiatan.

Katalog instytucji, do których ma trafiać pomoc objęta zerową stawką VAT powinien być poszerzony, ze względu na skalę pomocy oraz ogromne potrzeby w tym zakresie – zwróciła w środę uwagę Konfederacja Lewiatan.

"Objęcie zerową stawką VAT dostaw towarów i świadczenia usług na cele wsparcia ofiar wojny jest rozwiązaniem oczekiwanym przez przedsiębiorców. Resort finansów dostrzega działania przedsiębiorców na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Biorąc pod uwagę skalę, w jakiej przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe zaangażowały się w niesienie pomocy oraz ogromne potrzeby w tym zakresie, katalog instytucji, na rzecz których będzie przekazywana pomoc jest niewystarczający" – zauważył dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.

Jego zdaniem w tym katalogu powinny znaleźć się także: organizacje pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem w tym organizacje określone w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy, a także inne organizacje pozarządowe, w tym także ukraińskie oraz organizacje kościelne osób prawych.

Konfederacja Lewiatan zaznacza, że Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług. Na jego mocy do 30 czerwca 2022 r. obowiązywać będzie obniżona - zerowa stawka podatku VAT dla dostaw towarów oraz świadczenia usług, na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Rozporządzenie weszło w życie 5 marca 2022 r.

"Stawka podatku wynosząca 0 proc. stosowana będzie do: dostawy towarów oraz świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy przekazanych lub świadczonych na rzecz: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego" - wymienił ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dodał, że warunkiem zastosowania stawki 0 proc. jest zawarcie pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem i podmiotem, na rzecz którego przekazywane są towary lub świadczone usługi, z której wynika, że dostarczane towary lub świadczone usługi, będą wykorzystane na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.

"Obniżona stawka podatku może być zastosowana do dostaw towarów lub świadczenia usług dokonanych od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2022 r. W przypadku dostaw i świadczeń dokonanych przed wejściem w życie rozporządzenia warunek zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem i podmiotem obdarowanym będzie spełniony, jeżeli obie strony potwierdzą na piśmie dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi" - zwraca uwagę Lewiatan. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki