REKLAMA

Lepszy sentyment i KPO wspierają złotego. Frank najtańszy od lutego

2022-05-18 10:09
publikacja
2022-05-18 10:09
Lepszy sentyment i KPO wspierają złotego. Frank najtańszy od lutego
Lepszy sentyment i KPO wspierają złotego. Frank najtańszy od lutego
fot. marekusz / / Shutterstock

Wzrost apetytu na ryzyko oraz perspektywa akceptacji Krajowego Planu Odbudowy to czynniki w krótkim terminie wspierające notowania złotego. Kurs euro pozostaje stabilny. Za to frank szwajcarski osiągnął najniższą wycenę od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Po poniedziałkowym umocnieniu złotego kurs euro utrzymuje się bez większych zmian. W środę o 9:55 za wspólnotową walutę płacono 4,6540 zł, czyli o mniej niż pół grosza więcej niż dzień wcześniej. Sytuacja na najważniejszej „złotowej” parze walutowej pozostaje względnie stabilna od końcówki marca. Od tego czasu kurs EUR/PLN pozostaje w konsolidacji w zakresie 4,60-4,72 zł.

Na krótką metę złotemu sprzyja obserwowana od początku tygodnia poprawa sentymentu na światowych rynkach finansowych. Odbicie na Wall Street, kontra na parze euro-dolar oraz perspektywa wypłaty miliardów euro z KPO stawiają złotego w nieco lepszej sytuacji niż jeszcze kilka dni temu. Ponadto polskiej walucie powinny pomagać mocne dane z polskiej gospodarki, zwiększające prawdopodobieństwo dalszego wzrostu stóp procentowych w NBP.

- Mimo słabej reakcji złotego na wczorajsze osłabienie dolara nadal oczekujemy, że jeszcze w tym tygodniu kurs EUR/PLN dotrze do wsparcia na 4,63. Powrót do 4,60 wydarzy się jednak raczej później niż zakładaliśmy, tj. na przełomie miesiąca. Wsparciem dla złotego powinny być zarówno kolejne dane z kraju, jakie poznamy w tym tygodniu, jak i nadzieje na nieodległe odblokowanie KPO - napisali  ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Tymczasem frank szwajcarski znów stracił względem euro – kurs EUR/CHF powrócił w rejony obserwowane w połowie lutego. W rezultacie helwecka waluta na polskim rynku była dziś rano kwotowano po 4,4347 zł. W nocy, na praktycznie niepłynnym rynku,  odnotowano nawet kursy zbliżone do 4,42 zł, a więc najniższe od 24 lutego.

Wtorkowe straty odrabiał za to dolar amerykański, w środę o poranku notowany po 4,4261 zł, a więc już o blisko dwa grosze wyżej. Jeszcze przed weekendem amerykańska waluta kosztowała prawie 4,50 zł.

KK

Źródło:
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
trolley
Nie ma takiej opcji że PISuary dostaną KPO. To są bajki dla ciemnego ludu pod jesienne wybory.
dziadek55
Słowa Rosatiego i innych -Suweren patrzy
szprotkafinansjery
Przewalutujmy kredyty złotowe na franki :D
dziadek55
W takich czasach nie bierzemy kredytów........Te co mamy szybko spłacamy. Za Balcerowicza każdy dzień był jak tona złota........

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki